Fotó: Krónika
2008. május 07., 00:002008. május 07., 00:00
A fesztivál fő érdekessége, hogy a világ több országában ugyanabban az időben vetítik a versenyprogramban szereplő alkotásokat, így teremtve “virtuális közösséget” a különböző városokban élő nézők között. A fesztivál alapötlete Párizsban született 1999-ben, és már indulásakor a filmvilág egyik népszerű eseményévé vált: idén tizenhét ország közel hetven városa biztosít helyszínt a tizedszerre megrendezett fesztivál vetítéseinek. Románia tavaly csatlakozott először a rendezvényhez, amelynek akkora sikere volt, hogy idén a romániai városok száma meghaladja a fesztivált kezdeményező Franciaországból résztvevő városok számát is. A Kolozsvári Francia Kulturális Központ irányításával május 7–11. között huszonhárom helyszínen, köztük Kolozsváron, Székelyudvarhelyen, Marosvásárhelyen és Nagyváradon is megtekinthetőek a fesztiválozó kisfilmek. A romániai közönség csak részben tapasztalhatja az egyidejű vetítésekben megvalósuló közösségépítő jelleget, ugyanis nálunk a május eleji ünnepek miatt egy héttel később rajtol a rendezvény, igaz, a résztvevő 23 romániai helyszín eseményeit és programjait percre pontosan összehangolták a szervezők. A nemzetközi versenyprogramban szereplő több mint ötven film mellett harmincöt romániai alkotást is bemutatásra érdemesnek ítélt a hazai szakmai zsűri. A műveket a nézők is értékelhetik, szavazatokat adhatnak le a legjobb romániai és külföldi filmre, így a fesztivál végén a legnépszerűbb mű alkotója veheti át a Közönség Nagydíját. A Nagyon Rövid Filmek Nemzetközi Fesztiváljának kiemelt helyszíne Kolozsvár: itt tartják az első vetítést ma este 19 órától a Tranzit Házban, majd május 11-én a díjkiosztó ünnepség is itt lesz a Zorki kávézóban. A kincses város lesz a helyszíne a fesztivál legkülönlegesebb, A wall is a screen (A fal a vászon) nevű programjának is, melynek során a város központi épületei veszik át a mozivászon szerepét. A rendhagyó vetítés május 8-án 21.30-kor kezdődik a Győzelem mozi előtt.
A marosvásárhelyi közönség szombaton és vasárnap 18 órától nézheti meg a versenyző alkotásokat a Színművészeti Egyetem Stúdiótermében, Nagyváradon a Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) dísztermében kerül sor a vetítésekre. „Az idei versenyben Nagyvárad is érintett, ugyanis a bemutatásra kerülő romániai filmek között négy diákunk három alkotása is szerepel: a Csigafutam Hegyeli Hunor, a Blackout Ördög-Gyárfás Ágota, a Countdown pedig Fórizs Attila és Miklós Albert Loránd munkája” – nyilatkozta lapunknak Balázs Zoltán, a váradi vetítést szervező Metrion Egyesület alelnöke, a PKE képzőművészeti tanszékének tanára. A fesztivál részletes romániai programja a www.trescourt.ro oldalon tekinthető meg.
Bonczidai Éva
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.