Fotó: Beliczay László
Megalakulásának 22. évfordulóját ünnepli a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, amely idén az online térben ünnepel. November 6-a fontos dátum a színház életében, ugyanis 1998-ban ezen a napon tartották a Nem élhetek muzsikaszó nélkül című színházmegnyitó előadás bemutatóját.
2020. november 07., 17:112020. november 07., 17:11
Dálnoky Réka, a színház művészeti vezetője megkeresésünkre elmondta, mivel a rendkívüli helyzet és a korlátozások miatt a társulat nem találkozhat közönségével, arra gondoltak, hogy
A videók elérhetőek lesznek a színház online felületein, az első eseményre november 6-án, pénteken került sor, a videókat esténként 19 órától közvetítik. Az online eseményt a Facebookon követhetik figyelemmel az érdeklődők, a Tomcsa 22. elnevezésű esemény linkjén.
– mondta a művészeti vezető. A színház közleménye úgy fogalmaz, egy születésnaptól elvárható lenne, hogy derűs és optimista legyen, ezért ünnepelnek a névadó műveinek felolvasásával, az ő szellemében, hiszen: „Az élet nem is olyan nehéz, csak már nagyon rossz a híre… ”.
A Tomcsa Sándor Színház – akkor még a Művelődési Ház tagozataként – 1998. november 6-án tartotta nyitó előadását. A művelődési ház épületében jelenleg négy intézmény működik párhuzamosan: a művelődési ház, a Székelyföldi Filharmónia, az Udvarhely Néptáncműhely és a Tomcsa Sándor Színház.
Amint az intézmény honlapján olvasható,
Tomcsa Sándor író, karikaturista, újságíró, elbeszélő, színműíró, művelődési irányító Székelyudvarhelyen született 1897-ben, és szintén ott hunyt el 1963-ban. A helyi művelődési élet közismert alakja volt a lokálpatriotizmusáról híres író, alkotásai a valóság komikumából, groteszk helyzeteiből és ellentmondásaiból táplálkoznak. Novelláiban, karcolataiban a kisvárosi élet, a kispolgár és a kisember humoros, szatirikus ábrázolója. Volt ünnepelt színműíró, megalázott munkanélküli, díjnyertes novellaíró, bohém fiatal, magányos életművész és a műkedvelő színjátszók mindenkori mestere.
Az írói pályán Tompa László indította el, aki a Székely Közéletben közölte első írásait, s biztatta a folytatásra. A kolozsvári Thália Színház 1938. évi drámapályázatán díjazott színműve, A műtét irányította rá a figyelmet. „Humorista volt – jellemezte őt az Őszi tárlat kisvárosban című gyűjteményes kiadás elé írt bevezetőjében Bajor Andor –, olyan író, aki mellre szívta a fájdalmat, azután szivárványkarikákat fújt belőle”.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
szóljon hozzá!