Fotó: Beliczay László
Megalakulásának 22. évfordulóját ünnepli a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, amely idén az online térben ünnepel. November 6-a fontos dátum a színház életében, ugyanis 1998-ban ezen a napon tartották a Nem élhetek muzsikaszó nélkül című színházmegnyitó előadás bemutatóját.
2020. november 07., 17:112020. november 07., 17:11
Dálnoky Réka, a színház művészeti vezetője megkeresésünkre elmondta, mivel a rendkívüli helyzet és a korlátozások miatt a társulat nem találkozhat közönségével, arra gondoltak, hogy
A videók elérhetőek lesznek a színház online felületein, az első eseményre november 6-án, pénteken került sor, a videókat esténként 19 órától közvetítik. Az online eseményt a Facebookon követhetik figyelemmel az érdeklődők, a Tomcsa 22. elnevezésű esemény linkjén.
– mondta a művészeti vezető. A színház közleménye úgy fogalmaz, egy születésnaptól elvárható lenne, hogy derűs és optimista legyen, ezért ünnepelnek a névadó műveinek felolvasásával, az ő szellemében, hiszen: „Az élet nem is olyan nehéz, csak már nagyon rossz a híre… ”.
A Tomcsa Sándor Színház – akkor még a Művelődési Ház tagozataként – 1998. november 6-án tartotta nyitó előadását. A művelődési ház épületében jelenleg négy intézmény működik párhuzamosan: a művelődési ház, a Székelyföldi Filharmónia, az Udvarhely Néptáncműhely és a Tomcsa Sándor Színház.
Amint az intézmény honlapján olvasható,
Tomcsa Sándor író, karikaturista, újságíró, elbeszélő, színműíró, művelődési irányító Székelyudvarhelyen született 1897-ben, és szintén ott hunyt el 1963-ban. A helyi művelődési élet közismert alakja volt a lokálpatriotizmusáról híres író, alkotásai a valóság komikumából, groteszk helyzeteiből és ellentmondásaiból táplálkoznak. Novelláiban, karcolataiban a kisvárosi élet, a kispolgár és a kisember humoros, szatirikus ábrázolója. Volt ünnepelt színműíró, megalázott munkanélküli, díjnyertes novellaíró, bohém fiatal, magányos életművész és a műkedvelő színjátszók mindenkori mestere.
Az írói pályán Tompa László indította el, aki a Székely Közéletben közölte első írásait, s biztatta a folytatásra. A kolozsvári Thália Színház 1938. évi drámapályázatán díjazott színműve, A műtét irányította rá a figyelmet. „Humorista volt – jellemezte őt az Őszi tárlat kisvárosban című gyűjteményes kiadás elé írt bevezetőjében Bajor Andor –, olyan író, aki mellre szívta a fájdalmat, azután szivárványkarikákat fújt belőle”.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
szóljon hozzá!