Fotó: Museum.hu
Az első világháború hétköznapjai, a katonák lővészárokbeli élete elevenedik meg előttünk a kolozsvári Erdélyi Történeti Múzeumban kedden este megnyitott Nézőpontok – Térhatású fényképek a Nagy Háborúból című kiállításon.
2018. március 21., 17:482018. március 21., 17:48
2018. március 21., 17:592018. március 21., 17:59
A Magyar Nemzeti Múzeum vándortárlatának a kincses város a 11. állomása, a sztereofényképeket bemutató tárlat május 30-ig látogatható. A térhatást keltő, egymásra vetített képpárokból nem is annyira a háború, mint inkább a katonák mindennapi élete, szocializációs tevékenysége elevenedik meg – értékelte a tárlatot Felix Marcu, az Erdélyi Történeti Múzeum igazgatója. Elmondta,
Pusztai Tamás, a Magyar Nemzeti Múzeum aligazgatója beszédében hangsúlyozta, a térhatású fényképek a háborúban résztvevők nézőpontjából mutatják be az eseményeket, az antant és a központi hatalmak által készített, propagandacélú felvételek is megtalálhatók benne, de a magánember nézőpontját is láthatjuk. A négy gyűjteményből összeálló anyagot tagolni kellett, mintegy a szemben álló felek szemszögéből. Pusztai hangsúlyozta,
azaz a képek készítőinek célja volt ezekkel: meggyőzni az otthon maradt hozzátartozókat, hogy nem is olyan szörnyű a háború.
A kiállítás kurátora, Bognár Katalin elmondta, a sztereófényképek – ahogyan a száz évvel ezelőtti 3D-fényképeket hívták – két nézőpontból ábrázolják ugyanazt a tárgyat, így egymásra csúsztatva, sztereoszkóppal nézve térhatást keltenek a néző tudatában.
Ezek egy része német, másik része amerikai fényképgyártók anyaga, de megtalálhatók közötte Jelfy Gyulának, az Osztrák–Magyar Monarchia haditudósítójának felvételei is.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!