Fotó: Museum.hu
Az első világháború hétköznapjai, a katonák lővészárokbeli élete elevenedik meg előttünk a kolozsvári Erdélyi Történeti Múzeumban kedden este megnyitott Nézőpontok – Térhatású fényképek a Nagy Háborúból című kiállításon.
2018. március 21., 17:482018. március 21., 17:48
2018. március 21., 17:592018. március 21., 17:59
A Magyar Nemzeti Múzeum vándortárlatának a kincses város a 11. állomása, a sztereofényképeket bemutató tárlat május 30-ig látogatható. A térhatást keltő, egymásra vetített képpárokból nem is annyira a háború, mint inkább a katonák mindennapi élete, szocializációs tevékenysége elevenedik meg – értékelte a tárlatot Felix Marcu, az Erdélyi Történeti Múzeum igazgatója. Elmondta,
Pusztai Tamás, a Magyar Nemzeti Múzeum aligazgatója beszédében hangsúlyozta, a térhatású fényképek a háborúban résztvevők nézőpontjából mutatják be az eseményeket, az antant és a központi hatalmak által készített, propagandacélú felvételek is megtalálhatók benne, de a magánember nézőpontját is láthatjuk. A négy gyűjteményből összeálló anyagot tagolni kellett, mintegy a szemben álló felek szemszögéből. Pusztai hangsúlyozta,
azaz a képek készítőinek célja volt ezekkel: meggyőzni az otthon maradt hozzátartozókat, hogy nem is olyan szörnyű a háború.
A kiállítás kurátora, Bognár Katalin elmondta, a sztereófényképek – ahogyan a száz évvel ezelőtti 3D-fényképeket hívták – két nézőpontból ábrázolják ugyanazt a tárgyat, így egymásra csúsztatva, sztereoszkóppal nézve térhatást keltenek a néző tudatában.
Ezek egy része német, másik része amerikai fényképgyártók anyaga, de megtalálhatók közötte Jelfy Gyulának, az Osztrák–Magyar Monarchia haditudósítójának felvételei is.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
szóljon hozzá!