Fotó: Facebook/Filmtettfeszt
Mintegy tízezren vettek részt a vasárnap zárult, tíz erdélyi és partiumi városban megszervezett, magyar alkotásokat, közönségtalálkozókat, animációs műhelyeket felvonultató Filmtettfeszten – mondta el a Krónikának Zágoni Bálint főszervező.
2017. október 09., 15:372017. október 09., 15:37
2017. október 09., 16:252017. október 09., 16:25
Minden tekintetben elégedettek a fesztivállal: előzetes számítások szerint mintegy tízezren vettek részt a vasárnap zárult, tíz erdélyi és partiumi várost érintő Filmtettfeszt vetítésein – mondta el megkeresésünkre Zágoni Bálint, a 17. alkalommal tartott szemle főszervezője.
A Filmtettfeszt Nagyváradon és Aradon ezen a héten még zajlik, a többi helyszínen lezárult már a magyar filmeket felsorakoztató rendezvénysorozat.
Zágoni Bálint elmondta, Kolozsváron szinte az összes nagyjátékfilmet teltház előtt vetítették, több városban összesen 20 közönségtalálkozót tartottak és animációs műhelyt is vezettek.
„A jövőben nagyobb hangsúlyt fektetünk a Filmtettfeszt szakmai programjaira. Idén a Oscar-díjas animációs rendező, Rófusz Ferenc is a szemle meghívottja volt, a továbbiakban szeretnénk animációs mesterkurzust is szervezni, hiszen idén élénken érdeklődött a közönség a több városban is megtartott animációs műhely iránt.
– fejtette ki a főszervező.
Kitért arra is, hogy a szemle közönsége – például Kolozsváron – főleg fiatalokból áll, de igyekszenek gyerekeknek szóló programokkal a legfiatalabbakat, klasszikusabb filmekkel pedig az idősebbeket is megszólítani, ahogy idén is tették.
Zágoni Bálint azt is kiemelte,
Enyedi Ildikó testről és lélekről című, a Berlinálén Aranymedve-díjat nyert alkotását, vagy Till Attila Tiszta szívvel című filmjét.
A szemlén több díjat is átadtak vasárnap: Pethő Ágnes tanszékvezető, egyetemi tanár kapta a 100 éves, első erdélyi magyar játékfilmről, a Sárga csikóról elnevezett életműdíjat, amelyet 2012-ben alapított a Filmtett Egyesület.
Az egyesület a Sárga Csikó Díjjal évente tüntet ki egy-egy olyan személyiséget, aki munkásságával jelentős mértékben segíti vagy segítette a kezdő és a tapasztalt erdélyi filmesek pályájának alakulását. A díjat a bukaresti Balassi Intézet támogatja, a trófeával járó pénzjutalmat az NMHH Médiatanácsa ajánlotta fel.
A csíkszeredai származású Pethő Ágnes kezdeményezte és vitelezte ki a 2004-ben, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen indult hiánypótló szak, a Fotóművészet, filmművészet, média létrehozását: ő dolgozta ki az oktatás főbb irányvonalait. Oroszlánrészt vállalt az oktatói kör összeállításában is, valamint a szak működésének megfelelő szakkönyvtár és az oktatáshoz nélkülözhetetlen filmtár összegyűjtésében.
Az erdélyi magyar filmeket felvonultató versenyben idén fiatal erdélyi alkotók hét dokumentumfilmje versenyzett az 1 millió forint értékű, az NMHH Médiatanács által felajánlott fődíjért és az idén először átnyújtott trófeáért.
Babuka, egy gyönyörű, fiatal nő a háború idején mesébe illő történetet élt meg: a legnagyobb nyomor közepén felbukkant egy titokzatos amerikai megmentő, aki szerelemből mindent meg akart adni neki.
Fotó: Facebook/Filmtettfeszt
Babuka akkor még nem tudta, hogy ki is, illetve kivé válik ez a fiatalember, de sok év múlva fény derült a kilétére, és ez mindent átértelmezett. Püsök Botond történetének főszereplője, Angela, egy fiatal cigány lány szülni készül.
A film által bepillantást nyerünk a mindennapjaiba és töredékekben megismerjük kalandos múltját: az elrablásának történetét, és azt, hogy jövendőbeli férje hogyan mentette őt meg az elrablók karmaiból.
A zsűri elismerő oklevéllel jutalmazta Dezső Mátyást, a Világszép Gyilkos-tó című film rendezőjét is „a film formai igényességéért és szakmai gondosságáért”. Ez az alkotás nyerte el a közönség online szavazás alapján odaítélt díját is.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!