Fotó: Facebook/Szigligeti Színház Lilliput Társulat
A nagyváradi Szigligeti Színház Lilliput Társulata negyedik alkalommal szervezi meg szeptember 30. és október 5. között az Erdélyi Magyar Hivatásos Bábszínházak Fesztiválját: a társulat egykori vezető személyiségéről, Fux Pálról elnevezett szakmai találkozó hat napján tizenhét társulat huszonnégy előadását láthatja a közönség, a meghívott előadásokon kívül pedig szakmai beszélgetésekre és bábtörténeti konferenciára is sor kerül.
2019. szeptember 12., 10:532019. szeptember 12., 10:53
2019. szeptember 12., 12:482019. szeptember 12., 12:48
A hat erdélyi hivatásos magyar bábszínházon – szatmári Brighella Bábtagozat, kolozsvári Puck Bábszínház, marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház, sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház, temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, nagyváradi Lilliput Társulat – és a székelyudvarhelyi Udvarhely Bábműhelyen kívül
Természetesen idén is részt vesz a fesztiválon a nagyváradi Regina Maria Színház Arcadia bábtársulata, továbbá a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem bábos, illetve a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem színész szakos hallgatói egy-egy előadással.
Az előző évek gyakorlatához hasonlóan a 4. FuxFeszt is versenyfesztiválként határozza meg magát. A szakmai zsűri tagjai idén Asbóth Anikó bábszínész, színházigazgató, Benedek Botond színész, Papp Tímea kritikus.
A rendezvény négy korosztály számára ajánl előadásokat: az óvodás-kisiskolás réteg mellett a középiskolások is megtalálják a kedvükrevalót, emellett babaszínházi produkciók és felnőtteknek szóló előadások is színesítik a fesztiválprogramot.
A fesztivál nulladik napján az Árkádia Színházban mutatja be Laci királyfi című előadását a MárkusZínház, Vitéz László című előadásával pedig Pályi János érkezik Nagyváradra. A fesztivál hivatalos programját a Lilliput Társulat Hollós Mátyás című előadása nyitja, ezt követően kerül sor az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, a Budapest Bábszínház és a Szigligeti Színház Lilliput Társulata közös szervezésében megvalósuló Tradíció és innováció. 70 év báb című konferenciasorozat nagyváradi állomásának programjára is.
A szakmai találkozó második napján, október 2-án 10 órától a szatmári társulat Szélszabadító című előadását, a sepsiszentgyörgyi művészek A halhatatlanságra vágyó királyfi produkcióját, a székelyudvarhelyi Béka-királykiasszonyt, valamint a pécsi MárkusZínház Rejtő Jenő-adaptációját, a Grand Hotelt láthatja a közönség.
Október 3-án hét előadással, köztük két babaszínházi produkcióval, a Lilliput Társulat Én, a kis herceg című előadásával, valamint a temesvári társulat Hókirálynőjével várja nézőit a FuxFeszt. A találkozó harmadik napját Fabók Mancsi Bábszínháza felnőttszínházi produkciója, az Azért a kis bolondságért című produkció zárja, amely az állami filharmónia termében kap helyet. Október 4-én 10 órától a nagyváradi származású Fekete Ágnes mutatja be Ül, áll, fekszik című babaszínházi produkcióját, később a kolozsvári bábszínház A csillagszemű juhászát, a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház kamaszoknak szóló Völgyhíd című produkcióját, a zalaegerszegi bábszínház Pötty című babaszínházi előadását, valamint Markó-Valentyik Anna Ideje a meghalásnak című felnőttszínházi alkotását láthatják az érdeklődők.
Október 5-én 10 órától a Szigligeti Stúdióban mutatja be Bogarak című előadását a magyarországi Bozsik Yvette Társulat, majd 12 órától az Árkádia Színház nagytermében a Vojtina Bábszínház A csizmadia, a szélkirály és a nyúlpásztor esete című előadását tekinthetik meg az érdeklődők. A 17 órától kezdődő díjátadó gálán Fabók Mancsi Bábszínháza A háromágú tölgyfa tündére című előadását láthatják az érdeklődők.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!