2007. július 10., 00:002007. július 10., 00:00
Az augusztus 2-án kezdődő, tíznapos rendezvény ezúttal a „Déja vu” mottóval indul, mivel az átélt emlék leírása, a rögzítés és reprodukálás problematikája, illetve az idő ebben az összefüggésben felmerülő fogalmának körüljárása lesz a szakmai fórumok fő tematikája, a XII. Minimum Party kiindulópontja. Mint minden évben, a tábor ezúttal is nyitott, részt vehet bárki, aki érdeklődést érez a szakmai műhelyek valamelyikében folyó alkotótevékenység iránt. A délelőtti műhelytevékenységek során kilenc típusú tevékenység közül választhat a közönség. A Szigeti Gábor Csongor vezette médiaműhelyben a tükör központi fogalmából kiindulva járják körül a tükröződés jelenségét. A budapesti szakember előadásaiból kideríthetik az érdeklődők, mi számít tükörnek, melyek a tükröződés előfordulásának formái – a jelenség boncolgatásával az önreflexió, az alkotási modellek, a szerkesztési elvek talaján keresnek fogódzkodókat a résztvevők. Szintén Budapestről érkezett művész vezeti a fotóműhelyt, amelynek foglalkozásait a szubjektív dokumentarizmus és a portré határozza meg. Az alkotók Kászonszék falvaiban a szubjektív dokumentarizmus eszköztárát használva készítenek mindennapi történeteket megfogalmazó képsorozatokat, örökítik meg a vidéki ember portréját. A zeneműhelyben Bohus Péter Pál dobszereléses dzsesszdobos és a kézi dobokon, csörgőkön játszó ütőhangszeres, Bíró József várja az elkötelezett zenészeket és a lelkes amatőröket. A műhely közönsége improvizatív jellegű, a világzenéből, a dzsesszből, a pszihedelikus-, és a filmzenéből merítő dallamokat fog próbálni. No Confrontation névvel kerül sor az egyik legérdekesebb, mozgásszínház jellegű műhelytevékenységre, melyet a batarita művésznevű budapesti koreográfus és táncművész vezet majd. A közönség a Butoh nevű, japán eredetű kortárs táncból levezetett módszerekkel fog megismerkedni. Az írói műhely vezetője Selyem Zsuzsa író, irodalomkritikus. Az irodalmi délelőttökön a résztvevők valóságos és nem valóságos személyekről, színekről, szagokról, helyekről írnak a déja vu-érzés, a paramnézia, az elvont emlékezési szabályai szerint bonyolódó történeteket. A filozófia műhelyben Jacques Derrida A halál adománya, illetve Emmanuel Lévinas A valóság és árnyéka című szövegeinek apropóján folyik beszélgetés Pálfalusi Zsolt vezetésével. A mysterium tremendum, vagyis a borzalmas titok, és a művészet, mint nem-valóság témáját elemző foglalkozások szemináriumi jellegűek. Az építészműhelyre kíváncsiakat a székelyudvarhelyi Ványolós Endre a megújuló keresés jegyében hívja építészeti kísérletezésre. A kézművesműhelyben Csergő Melinda fedi fel a makramé, a csomózás technikájának titkait, a filmes műhelyben Molnár István és Végh Péter tart szakmai tréninget. A műhelytevékenységeket délután Az idő a művészetekben címmel szervezett szakmai fórum követi, esténként a táborban született alkotásokat mutatják be.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.