Jirí Menzel cseh filmrendező kapja idén az életműdíjat a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), amelyet május 31. és június 9. között rendeznek meg.
2013. május 09., 19:302013. május 09., 19:30
2013. május 10., 10:232013. május 10., 10:23
A szervezők közlése szerint a fesztivál közönsége egy kiállítást is megtekinthet, amely a neves cseh rendező filmjeiről készült plakátokat mutatja be. Ez a kiállítás május 18-án nyílik a kolozsvári Szépművészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában, és egy hónapig lesz látható.
Menzel június 8-án, a fesztivált záró gálaműsoron veheti át a kitüntetést, amelyet tavaly Törőcsik Mari színművésznő is megkapott Claude Lelouch francia filmrendező és Geraldine Chaplin színésznő mellett. Előző években a nemzetközi filmes szakma olyan kiváló személyiségei vehették át Kolozsváron ezt a kitüntetést, mint Michael York, Wim Wenders, Claudia Cardinale, Catherine Deneuve, Franco Nero és Vanessa Redgrave. A TIFF közönsége megnézheti Menzel 1985-ben készült Az én kis falum című filmjét, amely minden idők egyik legnépszerűbb cseh vígjátéka, és 1986-ben újabb Oscar-jelölést hozott a rendező számára. A filmben Bán János Jászai-díjas színész alakítja a főszerepet.
A TIFF versenykategóriájában 12 fiatal rendező filmje vesz részt, közülük tízen elsőfilmesek, a fesztivál ugyanis kifejezetten a fiatal rendezőknek biztosít megmérettetési lehetőséget. A zsűri tagja lesz többek között Cristi Puiu román, Pálfi György magyar filmrendező, valamint Frederic Boyer, a New York-i Tribeca filmfesztivál művészeti igazgatója.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
szóljon hozzá!