Fotó: Biró István
2007. június 08., 00:002007. június 08., 00:00
Óhatatlanul előnyt élveznek, akik utolsókként kerülnek sorra, hiszen a zenekari árokban izzadó versenyző munkáját a többiek partitúrát lapozgatva kísérik a nézőtéren. Nemcsak a versenytársak készülnek így fel, hanem néhányan a selejtezők során kipontozottak közül is – ha már eljöttek Kolozsvárra, érdemes belekóstolniuk alaposabban a külföldön nem túl gyakran színpadra kerülő Bartók-műbe.
A döntő európai résztvevőin – a francia Patrick Baton, a brit Stephen Ellery – kívül két japán dirigens, Koicsiro Kanno és Naotaka Tacsibana, valamint két amerikai karmester, Myron Romanul és a két évvel ezelőtti, első versenyen szintén döntőbe jutott Paul Mauffray verseng a fődíjért. A megmérettetésre összesen harminchatan jelentkeztek a világ minden tájáról, azonban egyetlen román és magyar versenyző sem volt köztük.
„Mi kell ahhoz, hogy egy karmester jól kommunikáljon a zenekarral? Elsősorban szakmai ismeretek, a kotta magas fokú elsajátítása. Stílusérzékkel is kell rendelkeznie, és bizonyos adottságokkal, hiszen van, akinek nem áll jól a kezében a pálca. Szuggesztívnek kell lennie, az egyénisége tükröződjék a mozdulataiban” – foglalta össze az elvárásokat Barabás Sándor koncertmester. Szerinte a két évvel ezelőtti verseny hasznára vált a csapatnak, ezúttal rugalmasabban alkalmazkodtak a műveket különböző szemléletmód alapján értelmező, más-más temperamentumú és felkészültségű karmesterekhez. Hary Béla, a kolozsvári opera karmestere, a zsűri tagja szerint az utóbbi feltételnek eleget tettek a jelentkezők, akiknek öt partitúrából kellett alaposan felkészülniük: a Traviatából, a Sámson és Delilából, a Bajazzókból, a Toscából és A kékszakállú herceg várából. „Meglehetősen szubjektív dolog a versenyzők rangsorolása, hiszen nem számokban mérhető teljesítményekről van szó” – tette hozzá.
A három nyertes vasárnap 17 órától Verdi Traviatája egy-egy felvonását vezényli, az előadást követően adják át a díjakat. A mindkét kezét magasba emelő karmestert ábrázoló szobrocskát a tavalyelőtti győztes, a francia Didier Lucchesi adja át.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.