Fotó: A szerző felvétele
„Az értékmegőrzés, értékteremtés az idei táborunk fő célkitűzése” – ad magyarázatot a Krónika kérdésére Kisné Portik Irén néprajzkutató, a tábor főszervezője, hozzátéve, bár szakmai előadások, szórakoztató jellegű műsorok színesítik a programot, az 1979-ben létrejött Szépteremtő Kaláka értékmentő tevékenységét folytató kézművestábor fő célja változatlanul a hasonmás kézművestárgyak létrehozása és az ehhez szükséges technikák elsajátítása. A Magyarországról és Erdélyből érkezett kézművesek egész napos alkotó tevékenységét esténként előadások zárják, a meghívott előadók között visszajáró ismerősként van jelen Hidán Csaba magyarországi régész-történész és Kakas Zoltán sepsiszentgyörgyi muzeológus. A táborlakók estjeit a Kovács Gizella citerakíséretével énekelt népdalok teszik hangulatossá.
Az alkotómunka eredményeként készülőben van a Nagyszentmiklósi kincs edényeinek első hasonmás darabja, a bikafejes ezüstcsanakon a budapesti Cservák Tamás ötvösművész dolgozik. A székelyudvarhelyi Bartók Antal rézműves munkái – a honfoglalás kori régészeti leletanyag használati tárgyainak hasonmásai – a Tölgyesi-András Béla gyergyószentmiklósi rézműves előző években készített munkáinak sorát egészítik ki. A debreceni Kovács Zoltán intarziákkal díszített pásztorbicska-nyeleket készít, felesége, Kovács Zoltánné Vas Gizella pedig a tojáshímek baranyai mintáit örökíti meg a tojásmúzeum számára. Porzsolt Erzsébet csipkekötő neccelési technikával 17. századi függönyt készít, Demeter Melinda bútorfestő homoródalmási kontyos székeket fest. A táborozók között könnyű ismerős arcokra bukkanni, hiszen mások mellett a székelyszentkirályi csipkeverő asszony, Berze Katalin, a gyergyószentmiklósi tojásíró, Bartis Erzsébet és Fehér Gizella, valamint Dániel Margit rojtkötő több éve visszajáró vendégei a kézműves tábornak.
A június 18–július 1. között készülő, illetve a már meglévő hasonmás kézműves tárgyakból a tábor zárónapján rendeznek kiállítást a Lázár-kastélyban, később a kézművesek alkotásai vándorkiállítás formájában több helyszínre is eljutnak.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.