Fotó: A szerző felvétele
„Az értékmegőrzés, értékteremtés az idei táborunk fő célkitűzése” – ad magyarázatot a Krónika kérdésére Kisné Portik Irén néprajzkutató, a tábor főszervezője, hozzátéve, bár szakmai előadások, szórakoztató jellegű műsorok színesítik a programot, az 1979-ben létrejött Szépteremtő Kaláka értékmentő tevékenységét folytató kézművestábor fő célja változatlanul a hasonmás kézművestárgyak létrehozása és az ehhez szükséges technikák elsajátítása. A Magyarországról és Erdélyből érkezett kézművesek egész napos alkotó tevékenységét esténként előadások zárják, a meghívott előadók között visszajáró ismerősként van jelen Hidán Csaba magyarországi régész-történész és Kakas Zoltán sepsiszentgyörgyi muzeológus. A táborlakók estjeit a Kovács Gizella citerakíséretével énekelt népdalok teszik hangulatossá.
Az alkotómunka eredményeként készülőben van a Nagyszentmiklósi kincs edényeinek első hasonmás darabja, a bikafejes ezüstcsanakon a budapesti Cservák Tamás ötvösművész dolgozik. A székelyudvarhelyi Bartók Antal rézműves munkái – a honfoglalás kori régészeti leletanyag használati tárgyainak hasonmásai – a Tölgyesi-András Béla gyergyószentmiklósi rézműves előző években készített munkáinak sorát egészítik ki. A debreceni Kovács Zoltán intarziákkal díszített pásztorbicska-nyeleket készít, felesége, Kovács Zoltánné Vas Gizella pedig a tojáshímek baranyai mintáit örökíti meg a tojásmúzeum számára. Porzsolt Erzsébet csipkekötő neccelési technikával 17. századi függönyt készít, Demeter Melinda bútorfestő homoródalmási kontyos székeket fest. A táborozók között könnyű ismerős arcokra bukkanni, hiszen mások mellett a székelyszentkirályi csipkeverő asszony, Berze Katalin, a gyergyószentmiklósi tojásíró, Bartis Erzsébet és Fehér Gizella, valamint Dániel Margit rojtkötő több éve visszajáró vendégei a kézműves tábornak.
A június 18–július 1. között készülő, illetve a már meglévő hasonmás kézműves tárgyakból a tábor zárónapján rendeznek kiállítást a Lázár-kastélyban, később a kézművesek alkotásai vándorkiállítás formájában több helyszínre is eljutnak.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.