Fotó: forrás: facebook/ Székely Nemzeti Múzeum
Kultúrtörténeti, várostörténeti érdekességeket vonultat fel a Székely Nemzeti Múzeum Életemet ha elpipáztam című, dohányzástörténeti kiállítása. A hétvégén nyílt kiállítás az intézmény ideiglenes kiállítóhelyén tekinthető meg.
2021. november 09., 16:052021. november 09., 16:05
Életemet ha elpipáztam. A dohány története Háromszéken – ez a címe annak a kiállításnak, amely a Székely Nemzeti Múzeum ideiglenes kiállítóterében, a sepsiszentgyörgyi Lábasházban tekinthető meg. Kultúrtörténeti, várostörténeti ínyencségek szerepelnek a kiállításon, amelyről Vargha Mihály igazgató a megnyitón elmondta, ez a harmadik saját kiállítása az intézménynek azóta, hogy a múzeum főépületéből renoválás miatt elköltözött a gyűjtemény.
Az egykori dohánygyár impozáns műemlék épülete idén a város tulajdonába került, az erdélyi műemlékvédelem szempontjából is fontos, hogy az önkormányzat megmenti az épületegyüttest. „Sepsiszentgyörgy visszanyerte a dohánygyárat, ha ez száz évvel ezelőtt történik, a város polgárai üdvrivalgással és kalapdobálással ünnepeltek volna.
Fotó: forrás: facebook/ Székely Nemzeti Múzeum
– mondta a múzeum igazgatója a megnyitón, amelyről összefoglaló videót tett közzé Facebook-oldalán az intézmény. Szőcsné Gazda Enikő néprajzkutató kifejtette, Sepsiszentgyörgy története összefonódott a dohánytörténettel, ugyanis Szemerja falu, ami ma már a városhoz tartozik, valamikor híres dohánykertész település volt.
Tóth-Bartos András történész elmondta, a tárlaton az első teremben a növényt, a termesztést mutatják be, majd az ipari feldolgozást is. A sepsiszentgyörgyi dohánygyár, később cigarettagyár a romániai dohányipar utolsó bástyájaként omlott össze 2010-ben. Több mint 20 márka cigarettát gyártottak itt – többek közt Bega, Golf, Dacia, Tractor, Snagov, Mărășești, Carpați cigarettát.
Fotó: forrás: facebook/ Székely Nemzeti Múzeum
A történész rámutatott, a dohányzás romantikus oldalát is igyekszik bemutatni a tárlat, a dohányzószalon tipikusan polgári jelenség volt, emellett a különböző, nyugati és keleti dohányzástípusokat is bemutatja a kiállítás.
Tóth-Bartos András rámutatott, érdekes jelenség a trafik, akárcsak a dohányreklámozás szokása, amely a plakátművészet sajátos szelete, ilyen hirdetéseket is meg lehet tekinteni. „A trafikos egy kisvárosban vagy egy nagyvárosi negyedben olyan volt, mint a borbély, mindenkit ismert, mindenkivel szóba állt” – mondta a történész.
Fotó: forrás: facebook/ Székely Nemzeti Múzeum
A kiállítás zöldigazolvány felmutatásával látogatható hétköznap 9 és 16 óra, illetve hétvégén 10 és 14 óra között.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!