Tízéves a Színházi Egyetemek Nemzetközi Fesztiválja, a SPOT, amely hétfőn kezdődött és november 20-ig tart Nagykárolyban.
2016. november 14., 16:132016. november 14., 16:13
A szervezők közölték, 2007-ben fogalmazódott meg az igény, hogy kapcsolatot teremtsenek és tartsanak a romániai színi iskolák hallgatói és a szomszédos országok színi hallgatói között. A Romániában egyedülálló rendezvény idei programválasztását egyrészt az határozta meg, hogy a szervezők továbbra is ápolni és fejleszteni szeretnék az egy évtized alatt kialakított kapcsolatokat a színi iskolák között, ugyanakkor szeretnék visszahozni Nagykárolyba a fesztivál minél több korábbi résztvevőjét, akik az ország különböző színházainál dolgoznak.
„A fesztivál létrehozott egy országos és nemzetközi kapcsolathálózatot, ami megalapozza a nagykárolyi színház dinamikáját – attól függetlenül, hogy a színházról úgy gondolkodunk, mint előadásokat befogadó vagy létrehozó intézményről\" – írták a szervezők. A meghívott hallgatók öt iskolát képviselnek három országból: a hazaiakon kívül (Kolozsvár, Craiova, Marosvásárhely) a szerbiai Újvidéken és a németországi Passauban tanuló hallgatók érkeznek Nagykárolyba. Visszatérnek a károlyi színpadra a fesztivál korábbi résztvevői, jelenleg független színházak alapítói is, többek közt a nagyváradi Studio Act, a kolozsvári Váróterem Projekt és Puck Bábszínház.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.