2010. december 29., 09:192010. december 29., 09:19
A Szigligeti Társulat szilveszter napján két alkalommal is bemutatja az Eisemann Mihály–Zágon István–Somogyi Gyula szerzőtrió által jegyzett darabot, a Fekete Pétert. Az első előadásra 17, a másodikra 20 órától kerül sor a filharmónia koncerttermében. A zenés játékként meghatározott előadást Kányádi Szilárd rendezte, a színpadon Varga Balázst, Szotyori Józsefet, Gajai Ágnest, Ababi Csillát, Kiss Csabát, Kocsis Gyulát és Csíky Ibolyát láthatja a közönség. Az előadás díszletét André Csongor és Kányádi Szilárd közösen tervezte, a jelmezeket Amalia Judea álmodta meg.
A történet szerint a gazdasági válság idején a jóképű világfi véletlenül rábukkan a „világ legnagyobb balekjára”. Bármihez kezd, az összeomlik – mi lehetne hát jövedelmezőbb befektetés, mint részvénytársaságot alapítani a balek pechjére? Az üzlet be is indul, csakhogy közbeszól a szerelem: a dörzsölt úriember és a balek találkozik egy-egy, saját világán kívüli nővel. A megejtő szerelmi kergetőzést olyan legendás örökzöldek tarkítják, mint a Fekete Péter öcsém, Lesz maga juszt is az enyém!, Holdvilágos éjszakán!
„Engem elsősorban a zene, a zenés színház lehetőségei érdekelnek, az operettet pedig, mint műfajt, modern meseként értelmezem, amelyet igenis le lehet porolni, le lehet bontani a hozzá kötődő előítéleteket, sablonokat, közelebb lehet hozni akár a fiatalokhoz is, ugyanakkor természetesen a szórakoztatás is a célja, ki tud billenteni a hétköznapok szürkeségéből. Ebben természetesen hangsúlyos szerepük van a jól megírt, fülbemászó dallamoknak” – vallja a zenés színházzal való kapcsolatáról Kányádi Szilárd rendező. „Az én szándékom az, hogy az előadás kicsit a színházról, magukról a színészekről is szóljon, szerintem az úgynevezett »könnyű műfajon« keresztül is lehet reflektálni a színházi életre, s a hagyományos operettrendezésektől – amelyek csak karakterekben gondolkodnak, s nem is akarnak valós embereket megmutatni – kicsit elszakadva emberi értékekre rávilágítani, arra keresni a választ, hogy milyen ma üzletembernek, titkárnőnek, Fekete Péternek lenni” – tette hozzá.
Csíkszeredában operettel búcsúztatják az évet. A Csókos asszony című operettet a Csíki Játékszín óévbúcsúztatóként december 30-án és újévköszöntőként január 2-án tűzi műsorra bérletszünetben. A színház a nézők között orosházi pihenést sorsol ki.
„A józsefvárosi Nagytemplom utcában Pünkösdi Katót ünneplik. A talált gyerekből primadonna lett, és beleszeretett az operett zeneszerzőjébe, Dorozsmai Pistába, aki Ibolya Ede dalszövegíróval együtt ugyanabban az udvarban bérel lakást Kubanek hentestől, Katóka nevelőapjától. Pista és Kubanek titokban megszervezték Katóka ünnepélyes eljegyzését, csakhogy a vőlegény éjszakai lumpolása közben az egyik lokál pincérénél hagyta a jegygyűrűket a számla fejében, ráadásul átaludta az egész napot. Már nincs idő helyrehozni a dolgokat, nemsokára elő kell állni a meglepetéssel, a gyűrűk meg sehol!” – olvasható a színház ismertetőjében.
Az előadásban élőzenét játszik a Ráduj Gábor, Szőgyör Árpád és Veress Csaba alkotta trió. A primadonna és a bonviván szerepére a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem magiszteris színészhallgatóit, Kiss Borát és Kónya Ütő Bencét hívta meg a rendező, Parászka Miklós, az előadás koreográfiáját pedig a főszereplők évfolyamtársa, Horváth Gyula-Antal készítette.
Az orosházi Gyopár Klub Hotel által felajánlott kétszemélyes üdüléseket a december 30-i előadást követően sorsolják ki. Két utalványt, egy hatnapos pihenést és egy hosszú wellnesshétvégét a bérletesek között sorsol ki a színház, a harmadikat, egy háromnapos üdülést pedig az előszilveszteri előadás nézői nyerhetnek meg.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.