Fotó: A szerző felvétele
2007. június 28., 00:002007. június 28., 00:00
A szakmabeliek is elismerően nyilatkoztak. Ascher Tamás rendező szerint – aki délelőttönként szedi ízekre az előadásokat, illetve jobbító szándékú tanácsokkal szolgál – „közös szív hatja át” az előadást, a társulat új életre kelti a darabot, amelyet a nézők valószínűleg ismernek már. Az alakítások közül elsősorban Fülöp Zoltán narrátor-főszereplő tejesemberét emelte ki, aki filozofikus derűjével a mindenkori előadások egyik leghitelesebb Tevjéje. Az előadás gyenge pontja valamennyi elemző szerint a félplayback használata, ami természetesen nemcsak a zenei hangzás rovására megy, hiszen így az előadás ritmusa is az előre fölvett anyagokhoz alkalmazkodik.
A fesztiválon megosztotta a közvéleményt a Pinczés István által színpadra vitt, Zalán Tibor Katonák, katonák címü drámája a székelyudvarhelyiek előadásában. A produkció elemzései során szinte mindig ugyanaz a kérdés kerül a középpontba itt is, akárcsak a gyergyószentmiklósi kollokviumon: mennyire lehet, szabad, provokálni a nézőt, hol az a határ, amelyen túl a néző bevonása a játékba, a cselekménybe éppen a várttal ellenkező hatást eredményez. Pár hónap alatt a székelyudvarhelyi előadás egyre „távolságtartóbb” lett, hiszen az első néhány alkalommal a békés falu életét feldúló katonák a szó szoros értelmében fizikailag is terelgették a nézőket. Most csak kemény vezényszavakkal ültették le a közönséget a második felvonás előtt, azonban így is akadt, aki ellenállt. Valóban furcsán hat az erőszakos hang, hiszen máskülönben nem vesznek tudomást a színészek a közönségről: az első felvonásban asztalt terítenek az első sorban ülőknek, kínálni azonban már senki nem kínálja őket, legfönnebb a papot játszó Szabó Jenő elegyedik néha szóba a mellette ülőkkel. A továbbiakban tisztázni fogják a közönséggel való kapcsolatot – hangzott a rendező ígérete Kisvárdán.
A fesztiválközönség mindig más, a Hegedűs a háztetőn nézői főként a helybeliekből kerültek ki, azonban a stúdió-előadásokra leginkább csak a szakmabeliek férnek be – ez rányomja bélyegét az előadásokra –, sok a nyelvbotlás, és a nézőtéren nem mindig akkor harsan fel a nevetés, mikor arra megérett a pillanat. Példa rá a Szabadkai Népszínház Moliere - Képmutatók cselszövése című előadásának egy jelenete: a Telihay Péter rendezte Bulgakov-drámában XIV. Lajos (G. Erdélyi Hermina) a Moliere-t eláruló Moirron-t (Pálfi Ervin) rossz színésznek nevezi, és a mondatot kitörő hahotával fogadja a közönség, sőt egy darabig halkan kommentálja is. A dráma a színházban játszódik, a közönség pedig előbb a valóságos és az előadásbeli színpadon ülve nézi, a második felvonásban viszont változik a tér, a közönség a nézőtéren foglal helyet.
Ha másként is „élnek” az előadások a fesztiválkörnyezetben, a találkozásokért és az idén sokak szerint eredményesebb szakmai beszélgetésekért érdemes a társulatoknak ellátogatni Kisvárdára. A színházak közül azonban kevesen maradnak hosszabb időre, csupán néhány fős küldöttség képviseli a társulatokat a fesztivál végéig.
Rostás-Péter Emese, Kisvárda
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.