A szentgyörgyi társulat minden színésze fellép a Bocsárdi rendezte Koldusopera című előadásban
Fotó: Barabás Zsolt / Tamási Áron Színház
Bocsárdi László, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház igazgatója Bertolt Brecht Koldusoperáját rendezi az általa vezetett társulat és a Szegedi Szabadtéri Játékok koprodukciójaként. A különleges előadás, amelyet pár nap múlva mutatnak be a Tisza-parti városban, majd ősszel Sepsiszentgyörgyön, erőpróbát jelent, de készen állnak rá – mondta el a Krónika megkeresésére Bocsárdi László.
2019. július 29., 11:532019. július 29., 11:53
Szegeden mutatják be augusztus elején a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház és a Szegedi Szabadtéri Játékok koprodukciójában Bertolt Brecht Koldusoperáját Bocsárdi László rendezésében.
Bocsárdi László a Krónika megkeresésére elmondta, a Tamási Áron Színháznak ez az első közös munkája a Szegedi Szabadtéri Játékokkal, és elképesztő erőpróba több tekintetben is az előadás.
„Két helyszínen kellett próbálnunk, egyrészt elképzeljük azt a szabadtéri helyet, ahol a bemutató lesz. Szentgyörgyön a próbákon megpróbáltunk arra koncentrálni, hogy a részletek illeszkedjenek a szegedi helyszín részleteihez, ugyanakkor a dolog nehézsége, hogy nagyon sok az ismeretlen paraméter. Mivel ez opera, a színészek énektudását is nagymértékben próbára teszi, de úgy érzem, hogy mi erre készen állunk” – fogalmazott a rendező. Kérdésünkre kifejtette azt is, hogy Sepsiszentgyörgyön ősszel nem szabadtéren, hanem színházteremben mutatják be az előadást, nyilván ez kicsit más lesz, a díszlet is kisebb lesz, a hangzás és közönséggel való kapcsolat is különbözik attól, amit a következő napokban a Szegedi Szabadtéri Játékok közönsége láthat. Bocsárdi azt is elmondta, számára is újdonság ez a rendezése, hiszen ezt a Brecht-darabot még nem állította színpadra, a német szerző darabjai közül a Szecsuáni jólélek címűt rendezte meg régebb Szentgyörgyön. Kérdésünkre, hogy a darab színpadra állításánál kell-e figyelni arra, hogy magyarországi vagy erdélyi közönség számára készül a produkció, Bocsárdi azt mondta, természetesen van különbség a két közönség között, más-más hangsúlyt kapnak bizonyos részek. „Különbözik az, hogy mely témák válnak fontosabbá a különféle helyszíneken, és miként lehet úgy megfogalmazni ezeket a témákat, hogy érdekelje az adott nézőközönséget. De általában spekuláció: elképzelem, hogy bizonyos dolgokra hogyan fognak reagálni mondjuk a magyarországi nézők, de mivel nem élek ott, ezt nem tudhatom pontosan. Hogy a közönség összetétele milyen lesz Szegeden? Érdekes lesz, hogy mennyien lesznek a nézők közül erdélyiek, vagy olyanok, akik a Tamási Áron Színház eddigi eredményei miatt jönnek el, az eddigi munkánk művészi összefüggéseit ismerve lesznek kíváncsiak a produkcióra. És biztosan lesznek olyanok is, akik a Szegedi Szabadtéri Játékok nézői, hiszen ezek a szabadtéri előadások rengeteg embert vonzanak Magyarországról” – fejtette ki a rendező.
Bertolt Brecht Koldusoperáját (Háromgarasos opera) augusztus 2-án, 3-án és 4-én az Újszegedi Szabadtéri Színpadon láthatja a közönség. John Gay XVII. századi Koldusoperájának romantikus, Robin Hood-szerű főhőse, Penge Mackie Brecht Háromgarasos operájában egy hanyatló társadalmi osztály antihősévé válik.
– olvasható az előadás ajánlójában.
A Koldusopera (Háromgarasos opera) különleges helyet foglal el a brechti életműben, ugyanis két alkotói korszak szintézisének a gyümölcse: már fellelhetőek benne az epikus színházra jellemző költői jegyek, de sokszor nagyon erőteljes – már-már detektívtörténetbe illő – szituációkkal is operál. Nem illusztrál, nem reprodukál, hanem szembesít, és analízisre késztet, a helyzetekbe való belehelyezkedés helyett a felmerülő problémákhoz való intellektuális viszonyra biztatja a nézőt. A mű legnagyobb ereje mégis zenei vonalában érhető tetten: a jelenetek mellett felcsendülő dallamok elementáris erővel képesek hatni még a mai fül számára is.
A Bocsárdi László rendezte előadás zenei koordinátora Incze G. Katalin, a Kolozsvári Magyar Opera karmestere és korrepetitora. Az előadásban a rablógyilkos szerepében Erdei Gábor tűnik fel, aki a 2018/2019-es évadban a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján elnyerte az Emberi Erőforrások Minisztériumának díját a Sam, avagy felkészülés a családi életre című előadás tizenhárom éves kamaszának megformálásáért, illetve a Pécsi Országos Színházi Találkozón a legjobb mellékszereplőnek járó díjat. A Koldusoperát (Háromgarasos operát) augusztus 2-án, 3-án és 4-én 21 órától láthatja először a közönség az Újszegedi Szabadtéri Színpadon. Az előadásra jegyek válthatók a www.jegy.hu oldalon. A sepsiszentgyörgyi bemutató tervezett időpontja 2019. október 6.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!