többek között ezek az alkotások a mérföldkövei annak a művészi pályának, amelyet Ferencz Ernő szobrászművész befutott. Bár feleségével, Bakos Erzsébet textilművésszel évtizedek óta egymás mellett alkotnak, a marosvásárhelyi Bernády-házban kedden megnyílt gyűjteményes tárlat az első közös kiállításuk.
„Kolozsvári vagyok, ott is diplomáztam iparművészet szakon, utána Csíkszeredában éltem, majd 1989 februárjában férjemmel kivándoroltunk Magyarországra. Most Budapesttől 17 kilométerre, Pátyon élünk” – mondta el Bakos Erzsébet. Csíkszeredában és Magyarországon is tanítottak, most már mindketten nyugdíjasok. Ferencz Ernő Csíkszeredában született, Marosvásárhelyen és Kolozsváron tanult, Hunyadi László szobrászművészt tekinti mesterének. „Főként absztrakt szobrokat készítek. Hegel mondta: a szobrászatban érhető a leginkább tetten az eszme anyaggá válása. Az itt kiállított munkák többnyire még a régi rendszerben születtek, de most is kedvelem őket” – nyilatkozta a Krónikának az alkotó. A Bethlen Gábor emlékmű és a Bretter György-síremlék mellett közismert alkotása a csíkrákosi Zöld Péter-síremlék és a P. Kájoni Jánost ábrázoló, monumentális munkája Csíksomlyón. Számos munkája született a híres gyergyószárhegyi alkotótáborokban, ezek egy része a szoborparkban látható.
Nagy Miklós Kund újságíró, műkritikus szerint a két művész alkotásai kiegészítik és erősítik egymást. Bakos Erzsébet munkáinak egy részét a harmonikusan társított, igen élénk színek jellemzik, holott a textilművészek többsége általában a gyapjú tompa színeit használja, vagy pasztellszíneket kever a drapp és szürke különböző árnyalataiba. Bakos Erzsébet alkotásai vidámságot, életszeretetet sugallnak. „Munkái festményszerűek” – állapította meg a régi munkatárs és barát, Márton Árpád festőművész, aki Csíkszeredából érkezett a tárlatnyitóra. Mint mondta, a művésznő már a főiskolán monumentális, aprólékos gonddal kivitelezett gobelinperzsákkal lepte meg kollégáit, tanárait. „A kékek, vörösek, szürkék szinte muzsikálnak textíliáin” – magyarázta Márton.
Ismerőseik szerint a művészházaspár szerénysége legendás, szinte rejtegetik alkotásaikat, így a több erdélyi városból és községből összesereglett pályatársakra is a meglepetés erejével hatottak a kiállított művek
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.