Balázs Imre József immár 22 éve szerkesztője a Korunk folyóiratnak
Fotó: litera.hu
Balázs Imre József kolozsvári irodalomtörténésznek, szerkesztőnek ítélték oda a magyarországi Osvát Ernő-díjat, amellyel az irodalmi, művészeti folyóiratok szerkesztőinek munkáját ismerik el. A díjazott a Krónikának úgy fogalmazott, az elismerés egy olyan munkát állít előtérbe, ami korábban kevesebb figyelmet kapott.
2021. szeptember 07., 17:312021. szeptember 07., 17:31
Több szempontból is különleges számomra az Osvát Ernő-díj – nyilatkozta a Krónikának Balázs Imre József kolozsvári szerkesztő, irodalomtörténész, aki a napokban részesült az elismerésben.
Balázs Imre József – aki 22 éve a Kolozsváron megjelenő Korunk folyóirat szerkesztője – megkeresésünkre úgy nyilatkozott, a díj egy olyan munkát állít előtérbe, ami korábban kevesebb figyelmet kapott – 2018-as létrehozása óta viszont már két dinamikus és rangos lap, a Műút és a Litera kiváló szerkesztői részesültek az elismerésben.
– fogalmazott a díjazott. Mint mondta, a szerkesztői munka eddigi életének épp a felét teszi ki, hiszen 1999-ben, bő huszonkét éve lett a Korunk szerkesztője. „Ezért is ajánlottam a díjat annak átvétele után két olyan Korunk-szerkesztő emlékének, akiktől a legtöbbet tanulhattam: Kántor Lajosról és Horváth Andorról van szó. A szerkesztői munka szerkesztőség nélkül elképzelhetetlen – így ez a díj, azt hiszem, a mindenkori kollégáimnak és a Korunk folyóiratnak is szól. Öröm, hogy része és alakítója lehettem a lap történetének, és a díj biztatás számomra, hogy ez továbbra is így legyen” – fogalmazott a díjazott.
Az Osvát Ernő-díjat Janáky Marianna író, költő privát kezdeményezésként 2018 januárjában alapította abból a célból, hogy az irodalmi, művészeti folyóiratok szerkesztőinek munkája is érdemi elismerést kaphasson. Az elismerést minden évben az kaphatja, aki a legtöbbet tett a fiatalok ízlésformálásáért, és részrehajlás nélkül csak a minőséget tartotta fontosnak a műalkotások és a róluk szóló recenziók megjelentetésekor.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!