Szeretetből is lehet színházat csinálni – Rappert-Vencz Gábor színművész a szerepformálás kulisszatitkairól

Az évad legjobb drámai színészének járó díjat 2019-ben a szatmárnémeti közönség Rappert-Vencz Gábornak ítélte •  Fotó: Harag György Társulat

Az évad legjobb drámai színészének járó díjat 2019-ben a szatmárnémeti közönség Rappert-Vencz Gábornak ítélte

Fotó: Harag György Társulat

Harminc éve játszik a színpadon Rappert-Vencz Gábor, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művésze, akivel szerepei megformálásának titkairól, a járványhelyzet szülte kényszerszünetek megéléséről, zenészi munkájáról is beszélgettünk.

Zoltán Ildikó

2021. május 25., 20:592021. május 25., 20:59

2021. május 25., 21:042021. május 25., 21:04

– Hogyan élte meg, hogy a járványhelyzet miatt hosszú ideig csak korlátozottan találkozhatott a közönséggel?

– Számomra ez nagyon nehéz volt, hiszen a színháznak az a szerepe, hogy találkozzunk a közönséggel. Szerencsés helyzetben voltunk, mivel néhány előadást sikerült bemutatni, de azt is furcsa körülmények között. A nézők egymástól távol ültek, és egyharmados háznak játszottunk. Nem szokványos úgy kimenni a színpadra, hogy teljes energiával és lendülettel játszol, és a nézőtérről nem jön az a bizonyos reakció, mert talán meg vannak szeppenve. A bizonytalanság, ami leginkább rossz, hogy nem tudjuk, milyen módszerekkel tartsuk ébren és életben az előadást, mivel két-három hónapos kiesés után nehéz újra elővenni. Érezzük a közönségen, hogy aki most eljön színházba, azért van itt, mert nagyon vágyik rá. A nézők tapsán keresztül megéljük a hálát.

– Hogyan szokott készülni egy-egy szerepre? Vannak-e bevált módszerek?

– Az évek során kialakult egy rutin, viszont minden szerepre másképp készülök fel. A szerep mindig újdonság, újabb vizsga. Amikor elkezdek egy karakterrel foglalkozni, olyankor mindig más megközelítésből érzem és gondolom át. Az első lépés a szöveg megtanulása, ami nekem nehezen megy, lassan tanulok, mert meg kell érteni a szöveget, az érzésnek és gondolatnak találkoznia kell.

Idézet
Vannak kisebb szerepek, amikkel ugyanúgy meg kell küzdeni, mint a főszerepekkel, mert az a kicsi is lehet nagyon intenzív és gazdag.

A főszerepekkel az a helyzet, hogy van lehetőség megmenteni, amit előadás közben elront a színész, viszont a kis szerepeknél már nem lehet kijavítani a „hibát”. Akadnak olyan szerepek, amelyek a próbák során alakulnak ki, és vannak karakterek, amelyeken otthon is rengeteget kell dolgozni. Ilyenkor csak a színész van és a szerep. Ez hasonlít a meditációhoz, mert át kell menni egy megváltozott tudatállapotba. Van úgy, hogy kívülről keresem meg a támpontokat, mert szükségem van egy gesztusrendszerre vagy tartásra, viszont ezt a módszert ritkán alkalmazom.

Idézet
Mindig magamban keresem meg azokat az érzéseket vagy gondolatokat, amelyek engem az adott szerephez kötnek.

Itt nem egy szkizofrén állapotra kell gondolni, mert nem hiszem magamról, hogy én lennék Mercutio, de valamilyen szinten mégis. Megkeresem magamban azokat az energiákat, amelyek szükségesek egy szerep megformálásához, illetve emlékeket, hogy volt-e olyan pillanat az életemben, ami érzelmileg hasonlít ahhoz, amit meg kell formálnom.

– Számos főszerepet játszott már. Ha ki lehetne emelni, melyik volt a kedvenc karaktere?

– Nem olyan rég jött egy rendező dolgozni velünk, és megkérdezte tőlem, hogy hány olyan szerepem volt az eddigi pályafutásom során, amire büszkén emlékszem vissza, én azt válaszoltam, hogy négy vagy öt. Azt mondta, szerencsés vagyok, hogy volt ennyi. Sok szerepet játszottam a harminc év alatt, viszont, ami igazán kiteljesedett bennem, az csak négy vagy öt. Ezek olyan szerepek voltak, amelyek bizonyos szempontból fordulópontok voltak emberi és szakmai síkon. Ilyen volt a nemrég játszott Raszputyin, amit Sardar Tagirovsky rendezett. Szerencsés csillagállás volt, ami alatt kialakult a mély találkozás a szerzővel (Szőcs Géza Kossuth-díjas és József Attila-díjas költő (1953 – 2020) írta a darabot – szerk.megj.) a szöveggel, a rendezővel és a kollégákkal.

Idézet
Szeretet-próbafolyamat volt, amit mindig az határozott meg, hogy közösen tolunk egy szekeret, ugyanabba az irányba. Ebben nagy szerepe van a rendezőnek, aki képes éreztetni a színészekkel, hogy ők egyénenként fontosak és ugyanígy a technikai személyzet is.

Szerintem ez kell ahhoz, hogy az előadás közös üggyé tudjon válni. A Raszputyinnak fontos szerepe volt abban, hogy kicsit visszaadta a hitemet: szeretetből is lehet színházat csinálni. Spirituális szempontból nagyon gazdag utazás volt, ami nemcsak szakmailag, hanem emberileg is sokat adott nekem.

– Mivel foglalkozott a karantén alatt?

– A színházon kívül más munkáim is vannak, amelyek a karantén alatt hangsúlyosabbak lettek. Több időm volt fordítani és a szinkronstúdióban dolgozni, illetve egyértelmű, hogy a családomra is jóval több idő jutott.

Idézet
Nekem nagyon jót tett ez az idő, pontosabban a csend, hogy nem volt az a nagy forgalom és idegbaj.

A nyugalmat ellenpontozta a bizonytalanság, ami nem volt a legjobb, de ettől függetlenül szerettem otthon lenni.

Rappert-Vencz Gábor szatmári színművész a Raszputyin című előadás főszerepében •  Fotó: Süveg Károly Galéria

Rappert-Vencz Gábor szatmári színművész a Raszputyin című előadás főszerepében

Fotó: Süveg Károly

– Milyen kedvenc, szabadidős tevékenységei vannak?

– Vannak hullámvölgyek az ember életében, amikor látszólag semminek sem tud örülni, de van olyan, amikor nagy örömet szerez a szabadidős tevékenység. Ilyen nekem a sízés, ez teljesen kikapcsol. Emellett a motorozás, amihez családi tradíció is köthető: a nagy fiammal minden évben elmegyünk egy háromnapos motoros túrára. Szeretem az olyan dolgokat, amelyek kikapcsolnak, egy-két órára elrugaszkodom, a filmek és a könyvek is segítenek ebben.

– Van a Beatles-zenekaruk, néhány kollégájával együtt muzsikálnak. Hogyan alakult meg az együttes?

– Évekig motoszkált a fejünkben, hogy meg kellene csinálni a Mindhalálig Beatlest, amit annak idején Mikó Istvánék 250 alkalommal játszottak az Arizona Színházban. Elkértük a jogokat és hosszú idő után akadt egy rendező is, aki elvállalta ennek megvalósítását, illetve a színház részéről is kaptunk támogatást, mert ehhez a projekthez profi hangszerekre volt szükség.

Idézet
Megszületett az előadás, és ahogy az elődeink is, Mikó Istvánék, mi is elkezdtünk koncertezni az anyagból. Ehhez még hozzátettünk pár számot, és lettek karácsonyi koncertek is, ahol gyerekkórussal és meghívottakkal játszottunk.

Ezek mindig nagyon jó hangulatú események voltak. Az együtt zenélés szintén kikapcsolódás és öröm.

– Milyen hangszeren játszik?

Amin kell, de az alaphangszer az a gitár, viszont zongorán, basszusgitáron és szájharmonikán is szoktam játszani. Mostanában sajnos nem játszottunk, viszont régen évente megtartottuk a hagyományos karácsonyi koncertjeinket, ami mindig egy nagy durranásnak számított. Ez mindig elég zaklatott időszak volt, ekkortájt próbáltunk a szilveszteri előadásra is, és valahova be kellett iktatni a zenekari próbákat. Mindig valamit újítottunk, hogy gazdagabb koncert szülessen. Több meghívottunk volt, többek között egy gyermekkórus, amelynek köszönhetően igazán emelkedetté tudott válni egy koncert vége, illetve a háttérben vetítések, animációk mentek. Voltak még terveink, amit most nem árulok el, hátha összejön.

– Van valamilyen maradandó élménye a zenéléssel kapcsolatban?

– Sok ilyen van, de ami most, hirtelen eszembe jut, az a Cseh Tamás-est, amit évekkel ezelőtt csináltam. Amikor elkezdtem összeállítani a műsort, volt körülbelül hatvan dal, amit nagy szívfájdalmak közepette lecsökkentettem negyvenre, de ez is sok volt. Végül huszonvalahány maradt, amiből egy majdnem kétórás műsor született. Meghívtak Nagybányára a Teleki-házba, ahol szabad téren adtam elő a Cseh Tamás-estemet. Ez kora este kezdődött és sötétben ért véget, mert közben beesteledett. Egy állványon gyújtottak egy tüzet, ami végig égett. Kialakult a családias hangulat a közönséggel, és cseppet sem zavart, hogy a gyerekek ott szaladgáltak, sőt.
Másik maradandó élményem szintén Nagybányához köthető, amikor a Beatles zenekarral léptünk fel.

Idézet
Rengeteg volt a fiatal, a tizenhat-tizennyolc évesek, de meglepetésünkre velünk együtt énekelték a dalokat, ismerték a szövegeket. Buliztak a Beatles-dalokra, gyönyörű volt.

Nagy öröm számomra, hogy vannak fiatalok, akik ismerik ezeket a dalokat. Visszatérve a színházhoz: a Csongor és Tünde bemutatójára készülünk, majd újabb próbafolyamat kezdődik. Úgyhogy nem pihenünk. A járványhelyzet kedvező alakulásának köszönhetően az eddigieknél több néző jöhet majd be egy előadásra, és bízom benne, hogy a nyári szünet után teljes gőzzel újra indulhatnak a telt házas bérletes előadások.

Rappert-Vencz Gábor
Rappert-Vencz Gábor 1967. július 7-én született Temesváron. 1990-ben végzett a Marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben. A Szatmárnémeti Északi Színház színművésze. Számos elismeréssel díjazták munkásságát: 1993-ban, 2000-ben és 2001-ben Harag György-emlékplakettel, 2001-ben Nádai István-emlékplakettel. 2006-ban Kovács György-díjjal tüntette ki a az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 23., szerda

Töretlen sikerű, klasszikus operett az Aradi Kamaraszínház műsorán

A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.

Töretlen sikerű, klasszikus operett az Aradi Kamaraszínház műsorán
2024. október 23., szerda

Legyél te is műalkotás! – különleges kezdeményezés a temesvári színházban

Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.

Legyél te is műalkotás! – különleges kezdeményezés a temesvári színházban
2024. október 23., szerda

Fókuszban a kortárs erdélyi élőszavas mesélés

Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.

Fókuszban a kortárs erdélyi élőszavas mesélés
2024. október 23., szerda

Nagyjátékfilmekkel, Bogyóval és Babócával is várja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Alter-Native rövidfilm fesztivál

Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.

Nagyjátékfilmekkel, Bogyóval és Babócával is várja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Alter-Native rövidfilm fesztivál
2024. október 21., hétfő

Nonverbális, minden korosztálynak szóló berlini bábelőadás a Puckban

A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.

Nonverbális, minden korosztálynak szóló berlini bábelőadás a Puckban
2024. október 21., hétfő

Héja-nász: Ady és Léda viharos szerelmét végigkísérő leveleket tettek közzé

Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.

Héja-nász: Ady és Léda viharos szerelmét végigkísérő leveleket tettek közzé
2024. október 20., vasárnap

Történelemóra „görbe tükörrel és fekete zongorával”: svédországi magyaroknak viszi el előadását két kolozsvári alkotó

Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.

Történelemóra „görbe tükörrel és fekete zongorával”: svédországi magyaroknak viszi el előadását két kolozsvári alkotó
2024. október 18., péntek

Főleg a Z generáció tagjainak szól a 111 éve épült erdélyi szecessziós gyöngyszem ingyenes bemutatása

Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.

Főleg a Z generáció tagjainak szól a 111 éve épült erdélyi szecessziós gyöngyszem ingyenes bemutatása
2024. október 17., csütörtök

Vidéki erdélyi iskolákba viszi el az élő irodalmat a Helikon

Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.

Vidéki erdélyi iskolákba viszi el az élő irodalmat a Helikon
2024. október 17., csütörtök

Több erdélyi magyar társulat lép fel a román fővárosban az Országos Színházi Fesztiválon

Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.

Több erdélyi magyar társulat lép fel a román fővárosban az Országos Színházi Fesztiválon