Fotó: YouTube/Kulturális Filmek Fesztiválja
„Olyan erdővidéki, székelyföldi idősebb emberek portréját szeretnénk reflektorfénybe állítani, akiknek élettörténete, hite, szeretete példát mutathat a fiatalabb generációk számára” – mondta el megkeresésünkre Deák András, akinek A 102 éves Juliska néni története című alkotása elnyerte a Kulturális Filmek Fesztiváljának fődíját Budapesten. A harmadik helyezést is Székelyföldön forgatott film nyerte: a Rex Videó Virágkoszorús fakereszt című, a csíksomlyói zarándoklatról szóló alkotásának készítője Zsigmond Attila.
2020. szeptember 03., 11:502020. szeptember 03., 11:50
2020. szeptember 03., 13:272020. szeptember 03., 13:27
A fődíjas film készítői, Deák András és Szőcs Szilárd bevallásuk szerint nem profi filmesek, egy esküvői filmeket rögzítő vállalkozás működtetői, akik a járványhelyzetben elmaradó menyegzők helyett arra gondoltak: idős, egyszerű helyieket mutatnak be rövid filmjeikben, kipróbálják magukat a riportfilm műfajában.
– mondta Deák András. A 102 éves Juliska néni története című, 5 perces alkotás szép karriert futott be az elmúlt hónapokban a közösségi oldalakon, a Youtube videómegosztón, több tízezren tekintették meg, most pedig elnyerte a rangos szakmai elismerést Budapesten.
A filmes eseményt augusztus 27. és 30. között immáron hatodik alkalommal rendezték meg, a fesztiválon azok a rövid internetes filmek versenyeztek, amelyek pozitív példákkal mutatják be Magyarország és a Kárpát-medence magyarok lakta területein ma is élő helyi magyar kultúra értékeit, azok nemzeterősítő szerepét.
A fesztivál 800 ezer forintos fődíját kapták Deák Andrásék, a zsűri elnöke Koltay Gábor Balázs Béla-díjas filmrendező, érdemes művész volt, a zsűri tagjai: Buglya Sándor Balázs Béla-díjas filmrendező, az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozatának vezetője és Varjú Frigyes, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. nemzetiségi és külhoni műsorainak főszerkesztője.
– értékelte a filmet Koltay Gábor, a zsűri elnöke. A legjobb filmek készítői idén csaknem 3 millió forint értékű díjat kaptak. A fesztiválra beérkezett versenyfilmekből 22 film jutott a döntőbe a 2020. augusztus 10-ig tartó internetes közönségszavazás alapján - olvasható a szervezők közleményében. Ezeket a filmeket értékelte a zsűri, majd augusztus végén döntöttek a díjazottakról.
Fotó: Esküvői Emlékgyár
A háromszéki Bardocon élő 102 éves Kolumbán Juliska néniről készült a díjnyertes film, amelyben a riportalany magával ragadó életörömmel, fiatalos mesélőkedvvel és derűlátással beszél ifjúkoráról, a történelmi fordulatokról, élete nehézségeiről, az Erdővidék 100 arca című sorozatba illeszkedik. Deák András elmondta, nagyon nagy megtiszteltetés számukra az elismerés, amelyet rangos szakmabeliek ítéltek oda, mint fogalmazott, reméli, a díj ráirányítja a figyelmet Erdővidékre, illetve az ottani egyszerű emberek által képviselt értékekre.
Egyébként nagyon tetszett neki a film ötlete, és segítőkészen vállalta, hogy szerepeljen. Amikor megkerestük, épp a mezőn volt, ezért odamentünk a kamerával, hogy ne csak statikus képekben mutathassuk be Juliska nénit, hanem mezei munka közben is” – mondta Deák András. Arra is kitért, az Erdővidék 100 arca című sorozatot azért találták ki, hogy egyfajta „reklám” legyen a vidéknek, a helyi közösség értékeinek.
Deák András
Fotó: Esküvői Emlékgyár
„Nem is annyira értelmiségieket, mondjuk pedagógusokat szerettünk volna elsősorban bemutatni, hanem egyszerű embereket, akiknek élettapasztalata, meglátása értékes a fiatalabbak számára is. Elsősorban idősekről van szól, akiknek visszaemlékezései emberközelbe hozzák a történelmet. Terveink közül az szerepel, hogy a továbbiakban a középgeneráció tagjait, majd az ifjakat is megszólaltatjuk a sorozatban” – mondta Deák András.
Hozzátette, a Kulturális Filmek Fesztiválján profi filmesek méretkeznek meg, nekik egy magyarországi televízió riportere ajánlotta, hogy jelentkezzenek, és nagyon nagy elismerést jelent számukra, hogy rangos szakmabeliekből álló zsűri értékelte a munkájukat. A fesztiválon a Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozata által felajánlott, 2. helyért járó 400 ezer forintot a Mári, a nagy festő árnyékában című film alkotói, Borbás Edina és Németh László nyerték el.
A filmes mustrán több különdíjat is kiosztottak. A 300 ezer forintos közönségdíjat a Három a magyar igazság című filmjéért a Brazíliában élő, brazil és magyar állampolgárságú Costa Henryco kapta. A rendezvény fővédnöke Kövér László az Országgyűlés elnöke, védnöke Tilki Attila, a térség országgyűlési képviselője volt.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!