Az évszázadok során több hangszert is elrontottak a hozzá nem értők
Az utóbbi években ismét fellendülőben van az orgonaépítő, restauráló szakma. Ezt bizonyítja az is, hogy létrejött a jelenleg tizenkét erdélyi műhelyt tömörítő egyesületük, melynek tagjai között ismert orgonaművészeket is találni. Sőt tavalyelőtt Brassó megyében svájci támogatással orgonaépítő iskolát is nyitottak.
2006. augusztus 08., 00:002006. augusztus 08., 00:00
A jövőben az itt képzett szakemberekből alakuló bizottság fog dönteni a nagyobb szabású javítási munkálatok módozatairól – tudtuk meg a Kolozsvárról elszármazott, jelenleg Budapesten élő Barta Tibortól. A „civilben” idegsebész orgonaművész nemrég székelyföldi turnéra indult, és több Hargita megyei orgonát is megszólaltatott. A 19. századi, erdélyi, ezen belül székelyföldi orgonák szakértője elmondta: a rendszerváltozás előtti években a székelyföldi és Maros menti orgonákat a marosvásárhelyi Mesnyi János tartotta karban. Az időközben elhunyt restaurátor és orgonaépítő főként a vásárhelyi Kultúrpalota orgonáját gondozta. Feladatát a nagyszebeni volt fizikatanár, Wieder Hermann vette át, aki napjainkban is széles körű tevékenységet folytat a régióban. A székelyföldi orgonák zöme nem koncertorgona, ezeket többnyire azzal a céllal építették Kolonics István műhelyében (Kolonics 1851-ben telepedett le Kézdivásárhelyen, és több mint 200 orgonát készített), hogy a liturgiákat kísérjék. Ennek ellenére vannak kivételek, ilyen a csíksomlyói kegytemplomban lévő hangszer is. Barta Tibor szerint ez az orgona gazdag hangszínezetével akár romantikusnak is tekinthető, de bizonyos értelemben mégsem az: hiányoznak belőle azok a regiszterek, amelyek lehetővé tennék a barokk és klaszszikus zeneművek hű előadását. A ditrói orgona szerényebb kivitelezésű, ráadásul – pénzhiány miatt – az elmúlt tíz évben karbantartását is elhanyagolták. A restaurált orgonák közül szakértelem hiányában vagy a szűkös anyagiak miatt sok hangszert „elrontottak” az évek során. Kolonics legnagyobb orgonáját, amely a gyulafehérvári katedrálisban található, két billentyűsorral és mindössze kétoktávos pedállal tervezték. 1985-ös felújításakor a németországi tervező és kivitelező akkora árat szabott, hogy abból legalább öt billentyűzetet, illetve pedált lehetett volna építeni. Így készült drágán az eredeti orgona „tökéletlen” mása: a két oktávot meghaladó zeneműveket vagy egyáltalán nem lehet előadni rajta, vagy ha igen, az csak az orgonista bravúros kényszermegoldásainak köszönhető. Barta külön felhívta a figyelmet a csíkbánkfalvi, a csíkszentgyörgyi és a tusnádi orgonák egyediségére: az itt játszó orgonistáknak nincs szükségük segédekre ahhoz, hogy előadás közben hangszínt vagy regisztert váltsanak. Kolonics építői zsenialitásának köszönhetően az orgonista egymagában, szinte egy mozdulattal el tudja érni a kívánt módosítást. Hasonló mechanikai megoldást, Bécs kivételével sehol nem alkalmaztak Nyugat-Európában. Gondot jelenthet – mint minden hangszer esetében –, ha az orgona nagy hőmérsékleti különbségeknek van kitéve. Ritka kivételnek számít, ha sikerül ezt kiküszöbölni, mint például a gyergyócsomafalvi barokk hangzású orgona esetében. „Az ottani plébános olyan jól megoldotta a templom központi fűtését, hogy télen-nyáron húszfokos a hőmérséklet a hajóban. Ez nagyon fontos a hangszer szempontjából, mivel az orgona egyik legnagyobb ellensége a hideg” – fejtette ki az orvos-orgonista. Jakab Lőrinc
Riccardo Muti olasz karmester 2025. január 1-jén hetedik, és egyben utolsó alkalommal vezényli a bécsi újévi koncertet, amelyet a román köztévé 1-es csatornája is közvetít élőben.
Fergeteges szilveszteri mulatság keretében a legnagyobb magyar slágerekkel búcsúztathatják december 31-én 22:50-től az óévet a Duna nézői. A szilveszteri mulatság keretében ..feldobott" Csináljuk a fesztivált! gálaadásában számos zenei műfaj jelentkezik.
A Viktória című operett nyílt próbájával kötötték egybe a nagyváradi Szigligeti Színház évértékelőjét. A nagyváradi színház társulata a debreceni színházzal közösen mutatja be év végén a Viktória című operettet.
Sepsiszentgyörgyön mutatják be csütörtökön a Székely identitásépítés a 19–20. században című kötetet, az eseményen előadást tart dr. Bárdi Nándor történész kutatóprofesszor. A székely identitásépítés különféle vetületeit vizsgálja a kiadvány.