Egész napos rendezvénysorozatot tartanak csütörtökön a költő szülővárosában, Nagyszalontán az Arany János-emlékév nyitányaként. Az 1817. március 2-án született költőóriás tiszteletére szervezett bicentenáriumi eseménysorozatot Áder János, Magyarország köztársasági elnöke és a Magyar Tudományos Akadémia képviselői nyitják meg a hajdúvárosban.
2017. március 01., 10:502017. március 01., 10:50
2017. március 01., 10:532017. március 01., 10:53
Az Arany János születésének bicentenáriuma alkalmából szervezendő emlékévet Áder János, Magyarország köztársasági elnöke nyitja meg csütörtökön a költő szülővárosában. Az egész napos nagyszalontai rendezvénysorozaton jelen lesz Török Ádám, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) főtitkára, Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Németh Szilárd országgyűlési képviselő és Cseke Attila szenátor is. Az emlékév nyitányaként Szalontán tartandó eseményeket a hajdúváros önkormányzata közösen szervezi az Arany János Művelődési Egyesülettel, a költő életművéről pedig tudományos konferenciát szervez az MTA.
Tudományos konferencia Aranyról
Ünnepi istentisztelet, tudományos előadások, könyvbemutató, megemlékezés, koszorúzás és színházi előadás is várja a közönséget csütörtökön Szalontán. A házigazdák nevében a megjelenteket Csűry István református püspök köszönti 10 órakor, majd a városháza nagytermében Áder János megnyitja az emlékévet. A tudományos konferencián irodalomtörténészek, zenészek, helytörténészek előadásain méltatják a kétszáz éve született költő szellemiségét, életművét.
Dánielisz Endre Az Arany-ősök letelepedése Szalontára, Korompay H. János Az Arany János által 1834-ben készített prédikáció, Hász-Fehér Katalin pedig Az Arany-arcképek ikonográfiája, Szörényi László Arany János kiadatlan jegyzetei címmel tart előadást, Csörsz Rumen István gitárművész pedig : „...melyben a dal megfoganhat\" címmel mutatja be Arany János 1874-es dalgyűjteményét mint ihletforrást. 14.30-tól szintén a városháza nagytermében Jankovics Marcell Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar rajzfilmrendező, grafikus, könyvillusztrátor, kultúrtörténész mutatja be az Arany Szalontája, Szalonta Aranya című albumot. 17 órától a nagyszalontai szoborparkban tartanak megemlékezést, ahol beszédet mond Cseke Attila szenátor és Németh Szilárd országgyűlési képviselő. Ünnepi műsort tartanak az Arany-portánál és a Csonka-toronynál is, 18.30-tól pedig gyertyás menetet.
A váradi Szigligeti Színház verses estje
A nagyváradi Szigligeti Színház Honnan és hová – Arany János költészete című elődását mutatja be a Zilahy Lajos Művelődési Házban 19.30-tól. Novák Eszter, a Szigligeti Társulat művészeti vezetője a színtársulat Arany-évfordulóra készített két új produkciójáról beszélt a napokban. „Hatalmas megtiszteltetés számunkra, hogy március másodikán a nagyszalontaiakkal együtt ünnepelhetjük Arany János születésének kétszázadik évfordulóját. A hajdúváros közönsége először láthatja verses estünket, amelyet Tasnádi-Sáhy Péter dramaturggal és Florina Bellinda Vasilatos látványtervezővel együtt viszünk színre\" – fejtette ki Novák Eszter.
A Szigligeti Társulat ugyanakkor március 31-én rendhagyó ifjúsági irodalomórát mutat be Váradon a Szigligeti Stúdióban, Hargitai Iván rendezésében. A bemutató alkalmával kihirdetik a novemberben közzétett Bolond Istók – Nagyszalontától a Margitszigetig című pályázat eredményeit is. Az Arany-emlékév nagyszalontai nyitórendezvényén a közjogi és egyházi méltóságokon kívül a hajdúváros testvérvárosainak küldöttsége, 150 magyarul tanító Bihar megyei pedagógus, az Arany János Elméleti líceum 1000 diákja is részt vesz – közölte az Arany János Művelődési Egyesület.
Az 1817. március 2-án született legnagyobb epikus költő szülőhelye már 2014-ben elkezdett készülni a jubileum megünneplésére, amelybe bekapcsolódik a hajdúváros önkormányzatán és különféle szervezeteken, intézményeken kívül egy helyi emlékbizottság is. A bicentenárium alkalmából számos erdélyi és magyarországi helyszínen megemlékeznek a költőről. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) életre hívott egy országos emlékbizottságot, amely már tavaly november 23-án megtartotta első találkozóját, feladata a tudományos rendezvények megszervezése, a különböző megemlékezések figyelemmel kísérése és információinak közvetítése. A magyar Országgyűlés és az MTA 2017-et Arany János-emlékévvé nyilvánította.
Kolozsváron, Budapesten is ünnepelnek
Kolozsváron is megemlékeznek a 200 éve született költőről, Arany János kérdez címmel kerekasztal- beszélgetést szervez az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztálya az egyesület Jókai utcai székháza előadótermében csütörtökön 17 órától. A rendezvény meghívottja Olosz Katalin marosvásárhelyi folklórkutató, dr. Kozma Dezső nyugalmazott egyetemi tanár, Jancsó Miklós színművész, nyugalmazott beszédtechnika-tanár, Iszlai Enikő kolozsvári magyartanár, Zsirka Klein Katalin budapesti gyógypedagógus, Boér Máté, a BBTE Magyar Nyelvészeti és Irodalomtudományi Tanulmányok karának mesterképzős hallgatója. A beszélgetést Egyed Emese szakosztályi elnök vezeti, közreműködnek a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum diákjai.
A budapesti Petőfi irodalmi Múzeum közölte, az intézményben szerdán 19 órától tartják az Előhang című ünnepi műsort Arany János születésének 200. évfordulója előestéjén. Köszöntőt mond: Prőhle Gergely főigazgató, Szilágyi Márton irodalomtörténész és Kányádi Sándor költő, közreműködik Für Anikó, Udvaros Dorottya, Balázs Zoltán, Rudolf Péter színművész, Dömötör Luca kortárs táncos, Kassai István zongoraművész és a Balázs Elemér Trió.
Dicső híre-neve fönnmarad örökre
Dicső híre-neve fönnmarad örökre címmel Arany János életét és pályafutását feldolgozó irodalmi és történelmi versenyt hirdetett a Lakitelek Népfőiskola, a Lakiteleki Eötvös Loránd Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola és a Keresztény Élet hetilap szerkesztősége február elején – közölte Lezsák Sándor az MTI-vel. Az Országgyűlés alelnöke elmondta, csaknem húsz éve már, hogy a Lakitelek Népfőiskola vetélkedőt hirdet a történelem és az irodalom egy-egy jeles képviselőjének tiszteletére, így esett a választás idén a kétszáz éve született Arany Jánosra.
A versenyre anyaországi és erdélyi, felvidéki, kárpátaljai, valamint délvidéki általános és középiskolás fiatalok háromfős csapatainak jelentkezését várják. A nevezők a vetélkedő feladatait február 5-étől kéthetente olvashatják a Keresztény Élet hasábjain. A három írásbeli forduló alapján korcsoportonként a legjobb eredményt elérő csapatokat hívják meg az április 6-a és 8-a között tartandó középdöntőre és döntőre a Lakitelek Népfőiskolára. A verseny döntőjébe jutó fiatalok értékes könyvjutalmat kapnak, a győztesek pedig részt vehetnek azon a Lezsák Sándor által vezetett zarándoklaton, amelyet 2016 nyarán Arany János életútjának főbb állomásaira szerveznek.
A tervek szerint az utat Budapesten, a margitszigeti tölgyfáknál kezdik, ahol Arany János a nevezetes „kapcsos könyvbe” megírta az Őszikék költeményciklusát. A háromnapos út során ellátogatnak a Békés megyei Gesztre, ahol Arany János házitanítóként dolgozott, és Nagykőrösre is, ahol a református gimnáziumban magyar és latin nyelvre tanította a diákokat. A sort Arany János szülőhelyén, Nagyszalontán zárják – sorolta a népfőiskola alapítója. A verseny fővédnökei Lezsák Sándor és Czoborczy Bence, a Keresztény Élet főszerkesztője. A vetélkedőről további információ a Lakitelek Népfőiskola honlapján olvasható.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!