Az elmúlt év magyar filmtermésének java látható 15 erdélyi városban
Fotó: Liget-montázs
Tizenöt erdélyi városban láthatják az elmúlt év magyar filmtermésének javát a mozirajongók a 20. jubileumi Filmtettfeszten. A szeptember 16–20. között zajló erdélyi magyar szemle keretében idén először online vetítéseket is tartanak.
2020. szeptember 11., 17:022020. szeptember 11., 17:02
2020. szeptember 11., 17:252020. szeptember 11., 17:25
„Idén azzal ünneplünk, hogy meg lehet szervezni a fesztivált” – jelentették ki a szervező Filmtett Egyesület képviselői a Filmtettfeszt 20. jubileumi kiadása kapcsán. Zágoni Bálint, Buzogány Klára és Jakab-Benke Nándor pénteki kolozsvári sajtótájékoztatójukon elmondták, sokáig azt hitték, hogy a járvány miatt nem lehet megtartani az erdélyi magyar szemlét, holott az augusztusi Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) és a székelyföldi vetítések, melyeken társszervezőként részt vettek, azt igazolták, hogy nagy igény van a filmvetítésekre.
Jakab-Benke Nándor, Buzogány Klára és Zágoni Bálint a pénteki kolozsvári sajtótájékoztatón
Fotó: Pap Melinda
Zágoni Bálint fesztiváligazgató elmondta: a szervezés időszakában egyik szemüket a folyamatosan változó szabályozásokon, másikat az időjárás-előrejelzésen kellett tartaniuk. De végül a mozik megnyitásával Kolozsváron és Csíkszeredában a hibrid verzió mellett döntöttek, szabadtéren és filmszínházban egyaránt lesznek vetítések.
A Filmtettfeszt központja a hagyománynak megfelelően Kolozsvár lesz, szabadtéren a Bánffy-palota udvarán, illetve a Győzelem moziban lehet magyar filmeket nézni. A hagyományokhoz híven további 14 erdélyi városban lesz hosszabb-rövidebb vetítéssorozat. Valamennyi helyszínen a belépés díjtalan, de előzetes regisztrációhoz kötik, az ezzel kapcsolatos információk a fesztivál honlapján találhatók.
Kolozsváron idén is a Győzelem mozi lesz a fő helyszín
Fotó: Facebook/Filmtettfeszt
A fesztivál kínálatában tíz új magyar nagyjátékfilm és egész estés dokumentumfilm szerepel. „Nem túlzás azt mondani, hogy egy-két kivétellel az elmúlt év magyar filmtermése megtekinthető” – mondta Zágoni Bálint, aki szerint műfajilag is színes a felhozatal, elismert rendezők és tehetséges pályakezdők alkotásait egyaránt láthatja az erdélyi közönség. Erdélyi kötődésű filmek is szerepelnek a vásznon,
mely a fesztivál nyitófilmje is egyben. Magyar rövidfilmeket szintén láthat a közönség.
Kesevebb, de ütős versenyfilm érkezett
Fotó: Facebook/Filmtettfeszt - Erdélyi Magyar Filmszemle
Az erdélyi magyar rövidfilmek versenyét is megszervezik, a Filmgaloppra a járvány miatt kevesebb alkotás érkezett, de animáció és élőszereplős mű is van közöttük, sőt, olyan is, ami a járványhelyzetre és karanténra reflektál, mondta Jakab-Benke Nándor. A versenyen valamennyi erdélyi magyar filmes iskola képviselteti magát, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem és Sapientia EMTE mellett a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemről is érkezett nevezés.
A zsűrit idén Groșan Cristina aradi születésű, Magyarországon dolgozó filmrendező és vizuális művész, Lichter Péter filmkritikus és -esztéta, illetve Pálffy Tibor sepsiszentgyörgyi színművész alkotja.
Akárcsak más években, idén is lesznek filmtörténeti ritkaságok, egy igazi kuriózumot mutatnak be, az 1931-ben készült Ghost Train (Kísértetek vonata) angol thriller magyar és román változatának Kővári Szabolcs által egybevágott keverékét. Zágoni Bálint elmondta,
A magyar-román mű nem lesz nehezen követhető a nézők számára, ugyanis mindkettőt Kolozsváron, azonos díszlettel és jelmezekkel forgatták. Másik filmritkaság Zolnay Pál Fotográfia című műve, a dokumentarista játékfilm a 70-es évek vidéki társadalmának pontos szociográfiája, és a Magyar Művészeti Akadémia is beválogatta a legjobb magyar filmek közé.
Csíkszeredában is lehet moziban filmet nézni
Fotó: Veres Nándor
Akárcsak más években, a gyerekekre is gondoltak, mondta Buzogány Klára, a kicsit a kolozsvári Győzelem moziban a Lengemesék 2-t, illetve a Keménykalap és krumpliorr című alkotást láthatják, utóbbi vetítése tisztelgés az élők közül idén eltávozott Csukás István és a film más alkotói előtt.
Az idei Filmtettfeszt újdonsága, hogy jövő hétvégén online vetítések is lesznek, a romániai internetfelhasználók három magyar filmet nézhetnek meg a világhálón, a linkek pénteken, szombaton és vasárnap este 20 és 24 óra között lesznek aktívak.
A fesztivál keretében 2012 óta adnak át életműdíjat,
aki számos erdélyi és Erdélyről szóló ismeretterjesztő és dokumentumfilm készítésében vett részt. A díjazott a járványügyi korlátozások miatt nem lehet jelen az eseményen, ahogy a meghívottak száma is jóval kisebb idén. Többen videóüzenetben köszöntik a nézőket, illetve az erdélyi alkotókkal több közönségtalálkozó is lesz.
A jubileumi fesztivál teljes programja a filmtettfeszt.ro honlapon böngészhető.
Szeptember 16. és 20. között rendezik meg a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle idei, 20. kiadását 12 erdélyi városban.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
szóljon hozzá!