2009. február 24., 08:462009. február 24., 08:46
A kolozsvári önkormányzat csütörtökön határoz a Kossuth utcában felépítendő kultúrpalotáról, és a kormány is aznap bocsát ki határozatot a terület önkormányzati átvételéről. A kormányhatározat a kihirdetésétől számított 60 napon belül lép érvénybe.
A Kolozsváron működő Transilvania Állami Filharmóniának 2002 óta nincs állandó székhelye, amikor a Babeş–Bolyai Tudományegyetem tatarozásra hivatkozva kilakoltatta a zenei intézményt az Egyetemiek Házából. Hosszú ideje nincs állandó kiállítóterme a kolozsvári Képzőművészek Egyesületének (UAP) sem. Többek között ezek a hiányosságok vetették fel egy kolozsvári kultúrpalota szükségességét.
Ioan Sbârciu festőművész, a képzőművészeti egyetem rektora, Adrian Pop, a Gheorghe Dima Zeneakadémia rektora és Marius Tabacu, a Transilvania Állami Filharmónia igazgatója tavaly októberben nyílt levelet intézett az akkori polgármestehez, Emil Bochoz és a Kolozs megyei önkormányzat elnökéhez, Alin Tişéhez, amelyben felhívták a figyelmet egy kultúrának szentelt hajlék szükségességére és arra, hogy egy kultúrpalota felépülése többek között a filharmónia és a galéria székházgondjait is megoldaná. Marius Tabacu elmondása szerint hivatalos választ nem kaptak erre a levélre. „De a sajtóban olvastam, hogy nagyon tetszett nekik az ötlet” – mesélte az igazgató.
„A filharmóniának szüksége van egy kórusteremre, amelyben hetven ember próbálhat, egy kamarazene-teremre, ahol kamarakoncerteket és szólóesteket tarthatunk, ugyanakkor különböző próbatermek és irodahelyiségek létrehozása is elengedhetetlen. A nézőtérnek legalább 1200 férőhelyesnek kellene lennie, külön karzattal a kórusnak és az orgonának. De a legfontosabb, hogy jó akusztikája legyen a teremnek” – ismertette Tabacu. A technikai feltételekről az igazgató ma tárgyal a polgármesterrel, és amíg a tervek megvalósulnak, a Diákművelődési Házban folytatódnak a próbák és a koncertek, bár az itt rendelkezésünkre álló tér több szakmai szempontból sem felel meg hangversenyek rendezésére.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.