Az idén tizennegyedik alkalommal szervezik meg Segesváron a ProEtnica Interkulturális Fesztivált, amely a Romániában élő nemzeti kisebbségeknek nyújt lehetőséget a bemutatkozásra.
2016. február 19., 19:022016. február 19., 19:02
Az augusztus 18–21. közötti időszakra tervezett esemény csütörtöki marosvásárhelyi sajtótájékoztatóján Volker Reiter fesztiváligazgató elmondta, nem a hagyományok megőrzését és ápolását célozza a projekt, hanem a közösségek bemutatkozását, újabb hagyományok teremtését.
Az idén szeretnének némi változást is eszközölni a programban, eddig ugyanis többnyire az volt a gyakorlat, hogy a néptánccsoportok, énekesek megérkeztek, bemutatták a színpadi produkciójukat, utána azonban távoztak is. Az idéntől szeretnék bevezetni, hogy végigüljék a három-négy napot, megtekintsék egymás előadását, beszélgessenek, vegyenek részt a workshopokon, kerekasztal-beszélgetéseken, vitaesteken. Természetesen ehhez támogatókra van szükség, ez pedig évről évre újabb és újabb kihívások elé állítja a szervezőket.
A segesvári fesztivál egyfajta nyitást is jelent mások irányába – hangsúlyozta a beharangozó sajtótájékoztatón részt vevő Koreck Mária, a Divers Alapítvány elnöke. Szerinte ennek a fesztiválnak az egymás megismerése az egyik célja, a romániai nemzeti kisebbségek kultúrájának, hagyományainak, szokásainak a felsorakoztatása, hogy „íme: ennyien vagyunk, sokszínűek, változatosak\".
A meghívott nemzeti közösségek között van a cseh, ukrán, roma, török, szerb, örmény, rutén, zsidó, olasz, bolgár, horvát, szlovák, tatár, német, albán, lengyel, macedón, lipován, orosz, görög, magyar és természetesen a román. A tavalyi fesztiválra egy színes katalógust is kiadtak a szervezők, amely visszatekintés a rendezvény történetére, amelyet első alkalommal 2001-ben szerveztek meg. Tavaly több mint nyolcszázan tettek eleget a szervezők meghívásának, és vettek részt a rendezvényen. A közönség részéről is nagy volt az érdeklődés, 2015-ben 15 ezren látogattak el a segesvári várba.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!