László Noémi és meghívottja, Karafiáth Orsolya
Fotó: Oborocea Mónika
Íróként, költőként és előadóművészként is bemutatkozott kolozsvári közönségének Karafiáth Orsolya, életre keltve legújabb regénye, a Szirén részleteit.
2018. április 12., 14:002018. április 12., 14:00
„Mindig a másik emberből jön az ihlet, arra van jó érzékem, hogy kivel tudok együtt dolgozni” - osztotta meg ars poeticáját kolozsvári közönségével Karafiáth Orsolya költő, író az Erdélyi Magyar Írók Ligája (EMIL) Álljunk meg egy szóra című beszélgetés-sorozatának költészet napi meghívottjaként.
nemcsak felolvasott és válaszolt László Noémi moderátor kérdéseire, hanem művészbarátai, a fúvós Four Bones Quartet és Kovács Tamás „Tobzi” ütőhangszeres közreműködésével zenés, vetített képes előadással keltette életre legújabb regénye, a Szirén részleteit.
Fotó: Oborocea Mónika
Bajusza ellenére József Attilát választaná, ha a tragikus sorsú költő és Márai Sándor író között kellene dönteni, mondta László Noémi költészetnapra vonatkozó kérdésére, hiszen József Attila költészete már gyerekként, kamaszként megérintette, még ha nem is értette a mondanivalót. Mint kiderült, másik „nagy szerelme” Kassák Lajos, akit költőként, mozgalmárként és képzőművészként is nagyra tart, annak ellenére, hogy sokáig félt tőle, és meg volt győződve, hogy a szervkereskedők is – akiktől szintén félt – úgy nézhetnek ki. „Átveszem mások rezgéseit, mindenki helyett félek” - mondta félelmeire utalva.
hozzátéve, igyekszik építő jellegű munkákat vállalni, de „ezek csak munkák”. Írásra alig marad ideje, idén mindössze két verset írt, regényt pedig csak elvonulásban tud írni.
Fotó: Oborocea Mónika
Legújabb, Szirén című műve egy trilógia második része a Kicsi Lili után, közös vonásuk a függőség. A 2017 őszén megjelent családregényben Karafiáth Orsolya az alkoholról, a szertől való függésről ír, főszereplője egy terhelt családi környezetben felnövő kislány, akinek 4-től 32 éves koráig követi nyomon életét.
„Dolgozom fel az életemet” - árulta el a beszkennelt fotókra utalva, hozzátéve, hogy egyik barátja meg is jegyezte: óvatosan bánjon az emlékekkel. „Bedolgozza” ezeket blogbejegyezésekbe, regényekbe, következő műve, a trilógia Triumph munkacímű harmadik része szintén életrajzi ihletésű, árulta el.
Fotó: Oborocea Mónika
Az est zárásaként Karafiáth Orsolya előadóművészként is bemutatkozott a közönségnek,
az Ophelia-projektet, melyben az öngyilkosságot tervező hősnő „a hullák szépségkirálynője” akar lenni. Az erdélyi turné részeként az írónő csütörtök este 7 órától a székelyudvarhelyi Mokka Kávéházban, pénteken pedig a sepsiszentgyörgyi Tein Teaházban is bemutatkozik.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!