Fotó: Krónika
2008. július 18., 00:002008. július 18., 00:00
A Josihiro Kurita rendezte Téli rege című produkciójukat szombaton 19 órától a nemzeti színházban láthatja a kolozsvári közönség.
Az előadást Japánban, a Ryutopia Művészeti Központban mutatták be először 2005-ben, azóta sikeresen vendégszerepelt a világ számos országában – meghívott produkcióként vett részt a 2006-os Shakespeare Fesztiválon Craiován, ahol különböző országok jeles színikritikusai fogadták elismeréssel. A japán társulat idei turnéja során Magyarországon, a gyulai Shakespeare Fesztiválon is fellépett, szerdán pedig a nagyváradi színházkedvelők csodálhatták meg a sajátos tér-, idő- és mozgásviszonyokat felmutató előadást.
Josihiro Kurita rendező a Ryutopia csapatával több Shakespeare-darab, köztük a Macbeth, a Lear király, az Othello és a Hamlet no-színházi hagyományokon alapuló adaptációját jegyzi. A Ryutopia no-színház Shakespeare-sorozat néven ismert művészeti kezdeményezés tette világhírűvé a régi japán kikötővárosban, Niigatában működő, egy hangversenyteremmel, egy színházi teremmel és egy no-színházi térrel rendelkező Ryutopia Művészeti Központot.
Shakespeare darabjai gyakran két szinten jelenítik meg az általuk tükrözött világot, a Téli rege is egyidejűleg láttatja a Leontes király oktalan féltékenysége által előidézett tragédiát és az istenek gondviselését, amelynek köszönhetően végül minden a helyére kerül. A Josihiro Kurita által létrehozott előadás formanyelve az idő problematikáját állítja középpontba, az idő múlását a japán mentalitás fényében mutatja meg. Az előadást a színészi játék és a no-színházi elemek sajátos használata teszi különlegessé.
A no-színház a műveltebb társadalmi réteg műfajaként számon tartott hagyományos japán színjátékforma, önálló műfaji jellegzetességeit a 15. században nyerte el. A no szót megjelenítő írásjegy eredeti jelentése: képesség, ügyesség, tehetség. Előadói nem megszemélyesítők, hanem mesélők: megjelenésükkel, maszkjaikkal, jelmezeikkel és mozdulataikkal nem cselekményt játszanak el, hanem a történet lényegét érzékeltetik. Motokijo Zeami színész-drámaírót tekintik a no-színház atyjának, ugyanis ő volt a műforma elméleti megalapozója, írásai évszázadok óta útmutatással szolgálnak az előadóknak, így több mint hatszáz év távlatából is változatlanul sikerült megőrizniük a Zeami mester által kifejlesztett színházi formát. A no-színházi előadások ma is Zeami 1424-ben született Kakyô (A virágok tükre) című munkájában megfogalmazott kompozíciót, a mester által rögzített, a szavalatokra, az előadók arcjátékára és táncára vonatkozó előírásokat, valamint a no-darab színrevitelének alapelveit tükrözik. Ezek a több száz éves színházi technikák érvényesülnek a Ryutopia társulat Téli rege-adaptációjában is.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.