Fotó: Krónika
2008. július 18., 00:002008. július 18., 00:00
A Josihiro Kurita rendezte Téli rege című produkciójukat szombaton 19 órától a nemzeti színházban láthatja a kolozsvári közönség.
Az előadást Japánban, a Ryutopia Művészeti Központban mutatták be először 2005-ben, azóta sikeresen vendégszerepelt a világ számos országában – meghívott produkcióként vett részt a 2006-os Shakespeare Fesztiválon Craiován, ahol különböző országok jeles színikritikusai fogadták elismeréssel. A japán társulat idei turnéja során Magyarországon, a gyulai Shakespeare Fesztiválon is fellépett, szerdán pedig a nagyváradi színházkedvelők csodálhatták meg a sajátos tér-, idő- és mozgásviszonyokat felmutató előadást.
Josihiro Kurita rendező a Ryutopia csapatával több Shakespeare-darab, köztük a Macbeth, a Lear király, az Othello és a Hamlet no-színházi hagyományokon alapuló adaptációját jegyzi. A Ryutopia no-színház Shakespeare-sorozat néven ismert művészeti kezdeményezés tette világhírűvé a régi japán kikötővárosban, Niigatában működő, egy hangversenyteremmel, egy színházi teremmel és egy no-színházi térrel rendelkező Ryutopia Művészeti Központot.
Shakespeare darabjai gyakran két szinten jelenítik meg az általuk tükrözött világot, a Téli rege is egyidejűleg láttatja a Leontes király oktalan féltékenysége által előidézett tragédiát és az istenek gondviselését, amelynek köszönhetően végül minden a helyére kerül. A Josihiro Kurita által létrehozott előadás formanyelve az idő problematikáját állítja középpontba, az idő múlását a japán mentalitás fényében mutatja meg. Az előadást a színészi játék és a no-színházi elemek sajátos használata teszi különlegessé.
A no-színház a műveltebb társadalmi réteg műfajaként számon tartott hagyományos japán színjátékforma, önálló műfaji jellegzetességeit a 15. században nyerte el. A no szót megjelenítő írásjegy eredeti jelentése: képesség, ügyesség, tehetség. Előadói nem megszemélyesítők, hanem mesélők: megjelenésükkel, maszkjaikkal, jelmezeikkel és mozdulataikkal nem cselekményt játszanak el, hanem a történet lényegét érzékeltetik. Motokijo Zeami színész-drámaírót tekintik a no-színház atyjának, ugyanis ő volt a műforma elméleti megalapozója, írásai évszázadok óta útmutatással szolgálnak az előadóknak, így több mint hatszáz év távlatából is változatlanul sikerült megőrizniük a Zeami mester által kifejlesztett színházi formát. A no-színházi előadások ma is Zeami 1424-ben született Kakyô (A virágok tükre) című munkájában megfogalmazott kompozíciót, a mester által rögzített, a szavalatokra, az előadók arcjátékára és táncára vonatkozó előírásokat, valamint a no-darab színrevitelének alapelveit tükrözik. Ezek a több száz éves színházi technikák érvényesülnek a Ryutopia társulat Téli rege-adaptációjában is.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.