2008. május 19., 00:002008. május 19., 00:00
A rendező úgy vélte, sok film méltatlanul nem részesült díjban a fesztiválon. „Pontozással rangsoroltuk az alkotásokat, felállítottunk ugyan egy sorrendet, bár nagyjából azonos minőségűek a magyar dokumentumfilmek” – összegzett Domokos, hozzátéve, szívesen látna több román alkotást a versenyfilmek között, idén csak négy román rendező dokumentumfilmje vett részt a fesztiválon.
Sára Sándor rendező, operatőr, a zsűri elnöke szerint idén túltengnek a szociális krízishelyzeteket feldolgozó, a cigányokról, a falu szegényeiről, intézetben kezelt emberekről készített filmek, ezért a jövőben szívesen venné, ha kevesebb születne ezekből, és más témák felé is fordulnának a rendezők. „Fontos és szép téma, és mint az eredmények is mutatják, született ilyen inspirációjú kiemelkedő alkotás. Ám mivel a filmkészítés a fiatalok műfaja, készíthetnének filmet magukról, vagy arról, hogy az ország EU-s tagállammá válása milyen hatással van a társadalomra” – mondta Sára Sándor, akinek tanácsa szerint nagyobb teret kellene biztosítani a kísérleti dokumentumfilmnek, akár kisjátékfilmek is szerepelhetnének a rendezvényen.
„Sikeres volt az idei fesztivál – bár minden fesztiváligazgató ezt mondaná, nem kell feltétlenül hinni nekem” – jelentette ki Farkas György, a dokumentarista seregszemle igazgatója. Megjegyezte, bár az anyagi nehézségek megmaradtak, reméli, sikerül a jövő évi fesztivált is megrendezni, amire újításokat, programváltoztatást terveznek: a fiatalokat szeretnék jobban bevonni és vonzani, hogy a nagyobb részvételnek köszönhetően „ne a kamarateremben, hanem a színház nagytermében legyenek a vetítések”.
Idén a 43 versenyfilm közül 18 egyéni alkotást díjaztak különböző kategóriákban, a legjobb filmes műhely díját pedig a Dunatáj Alapítvány kapta. A legjobb rendező díját Szirmai Mártonnak ítélték Süllyedő falu című filmjéért, a Ne haragudj, de... című film fényképezéséért a legjobb operatőr díját Sorin Gociu kapta. A kísérleti kategória győztese és a diákzsűri díjazottja a Somogyvári Gergő és Feszt Judit rendezte Csempelevél. A legjobb első film díját Zágoni Bálint Benedek doktor csodakútja kapta. Csíkszereda megyei jogú város különdíját a csíki vonatkozású filmek nyerték: A zsögödi gazda (Nagy Imre), melyet Dékány István rendezett, valamint Becze Zoltán Hajrá, Szereda című filmje és az Út Călăraşi-ba, Zsigmond Dezső alkotása.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.