A párizsi Pompidou Központ felújítására a hatalmas kiállítóterekkel és egy óriási könyvtárral is rendelkező épület korróziója miatt van szükség
Fotó: Balogh Levente
Bezárt öt évre a világ egyik legjelentősebb kortárs képzőművészeti gyűjteményével rendelkező párizsi Pompidou Központ modern művészeti múzeuma.
2025. március 11., 16:192025. március 11., 16:19
A Pompidou Központ a zárás előtti hétvégén ingyenesen várta a látogatókat: a nagyközönség péntek este 6 órától hétfő este 9 óráig ingyenesen tekinthette meg a párizsi múzeumban kiállított remekműveket, miközben kulturális és zenei programok, valamint gyerekfoglalkozások is várták az érdeklődőket.
Az állandó gyűjteményből 12 ezer négyzetméteren kiállított mintegy kétezer alkotást keddtől raktárakba vagy más franciaországi és külföldi múzeumokba szállítják át.
ahova több nagyszabású kiállítást is tervez a Pompidou Központ. A kulturális intézmény gyűjteménye partnerségi kapcsolatainak köszönhetően külföldön is látható lesz a következő években, egyebek mellett Malagában, Sanghajban, Brüsszelben, valamint az Egyesült Államok, Ausztrália, Japán és Európa nagy múzeumaiban.
„Már a 48 évvel ezelőtti, 1977. január 31-i megnyitásakor olyan látogatottsági adatokkal rendelkeztünk, amelyek akkoriban példátlanok voltak, és a központ adta meg az alaphangot más kortárs képzőművészeti múzeumok számára” – mondta az AFP hírügynökségnek Xavier Rey, a modern művészeti múzeum igazgatója.
A Pompidou Központ teljes körű felújításról szóló terveket már 2021-ben bejelentette a francia kormány, eredetileg 2023 és 2027 között tervezték a bezárást, és az intézmény 2027-ben, az ötvenedik évfordulón nyílt volna meg újra. Később elhalasztották a nagyszabású felújítási munkálatok kezdetét a 2024-es párizsi olimpia utánra. A kiköltözés és a fokozatos bezárás már ősszel megkezdődött, a könyvtár március elején zárt be, az időszakos kiállítások viszont még folytatódnak, az épület 2025. szeptember 22-én zár be teljesen.
Leonardo da Vinci híres festménye, a Mona Lisa saját termet kap a párizsi Louvre Múzeumban, amely lehetővé teszi, hogy jobban ki lehessen mutatni a látogatóknak. A Mona Lisa előtt tolong jelenleg a legnagyobb tömeg a múzeumban.
A tervek szerint az egész épületet azbesztmentesítik, és az érvényes biztonsági, technikai és energetikai normáknak megfelelően felújítják, valamint az akadálymentesítési kötelezettségeknek eleget téve a fogyatékossággal élők számára is látogathatóvá teszik.
A kortárs művészeti központ Georges Pompidou néhai francia államfő (1911–1974) elképzelése alapján jött létre, s a kezdetektől valamennyi kortárs művészet és azok alkotói előtt nyitva álló találkozóhellyé, s Párizs egyik leglátogatottabb intézményévé vált, évente átlagosan négymillió látogatót fogad.
A Renzo Piano, Richard Rogers és Gianfranco Franchini tervei alapján épült kulturális intézményben még soha nem volt ilyen volumenű és jellegű felújítás. A munkálatok keretében a pályázatot elnyert építészek – a francia Nicolas Moreau és a japán Hiroko Kusunoki a mexikói Frida Escobedo oldalán – a belső terek egy részét átalakítják, áthelyezik a kiszolgáló helyiségeket, kitágítják a tereket, egyszerűsítik az épület bejárását.
Párizs és Versailles a mai napig a leglátogatottabb idegenforgalmi célpontok közé tartozik, naponta turisták tízezrei fordulnak meg a két városban. Az elmúlt napokban nekünk is alkalmunk nyílt odautazni – és megértettük, miért nyűgöznek le mindenkit.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!