Párizsban járt az ősz. És mi is: olimpia utáni riport a fények városából és Versailles-ból

Párizs

Ötkarikás büszkeség. Ha nem is az Eiffel-tornyon, de azért előtte még megcsodálható az olimpiai jelkép

Fotó: Balogh Levente

Párizs és Versailles a mai napig a leglátogatottabb idegenforgalmi célpontok közé tartozik, naponta turisták tízezrei fordulnak meg a két városban. Az elmúlt napokban nekünk is alkalmunk nyílt odautazni – és megértettük, miért nyűgöznek le mindenkit. Utunk során láttuk a versailles-i királyi kastélyt, jártunk a békediktátum aláírásának helyszínt biztosító Nagy-Trianon palotában, de a Notre Dame, a Louvre, a Montmartre és az Eiffel-torony sem maradt ki. Sőt, Rasovszky Kristóf nyomdokaiba lépve még a Szajna habjai közé is bemerészkedtünk.

Balogh Levente

2024. október 14., 08:002024. október 14., 08:00

2024. október 14., 09:422024. október 14., 09:42

Egy kicsit olyan, mint annak idején a lottóban a mellé telitalálat műfaja: a párizsi olimpia évében eljutni Párizsba – de közel két hónappal az ötkarikás játékok záróünnepsége után. Persze, hogy a kötelező klasszikust idézzük, Párizs akkor is megér egy misét, ha éppen nincs semmilyen világesemény, így aztán ha már alkalom adódott, éltünk is vele. És természetesen nem bántuk meg, sőt

még az ötkarikás játékok „tartozékaiba” is lépten-nyomon belefutottunk.

Kalandunk ugyanakkor nem a fények városában kezdődött, hanem Versailles-ban, ahol azon ismerősünk lakik, akinek a meghívására Franciaországba utaztunk. A város arról nevezetes, hogy oda helyezte át XIV. Lajos – az édesapja által építtetett vadászkastélyt kibővítve – a királyi rezidenciáját, amely folyamatosan bővült, amíg elnyerte ma is megtekinthető lenyűgöző arculatát.

Lakhelyünk a kastélytól mintegy öt percnyire, egy sétálóutcában álló régi bérház manzárdszintjén volt, és bár korszerűen berendezték, azt azért túlzás lenne kijelenteni, hogy felért egy királyi lakosztállyal.

A népszerű lakásbérlő applikáción közzétett szöveg szerint négy személy számára ideális lakásról ugyanis kiderült, hogy kétszobás ugyan, de a szobák között ajtó nincs, csupán egy függöny.

Párizs Galéria

Kilátás a Versailles belvárosában levő házakra

Fotó: Balogh Levente

És hogy a privát szféra tiszteletben tartásával még kevésbé legyen vádolható, a fürdőszobának ajtaja ugyan volt – egy tolóajtó –, a fal azonban, amely a szomszédos konyhától elválasztotta, mintegy méterrel a mennyezet előtt hirtelen véget ért – vagyis gyakorlatilag egy légtérben voltak, hogy az ablaktalan konyhába is jusson természetes fény. Ilyen körülmények között mérsékelten jelentett megkönnyebbülést a vécé használata…

Mindettől eltekintve a lakás némi egzotikumot is nyújtott,

a dizájnelemként látható régi gerendák külsejük alapján még a Versailles-ba Párizsból kivonuló fellázított tömeget is „láthatták” 1789 rossz emlékű júliusát követően.

Mindenesetre egy kicsit úgy érezhettük magunkat, mint a 19. század végén és a 20. század elején Párizsba érkezett vékonypénzű és még vékonyabb pénztárcájú, szépreményű művészpalánták, akik eleinte csupán a filléres manzárdszobákat engedhették meg maguknak, amelyekből festői kilátás nyílik a szemben álló épületek manzárdszintjére. Amúgy ismerősünk, aki rutinos Párizsba járó, megnyugtatott, hogy a bérelhető lakások minősége nagyjából ugyanilyen, tíz alkalomból egyszer találtak olyan apartmant, amely minden igényüknek megfelelt.

Kastélylátogatás sorban állással fűszerezve

Azért panaszra a továbbiakban kevés okunk maradt: Versailles gyönyörű, a Rue de Satory-n, ahol laktunk, egymást érték a jellegzetesen francia kávéházak (személyes kedvencem a neve miatt a Coup d’état, azaz az Államcsínyhez címzett kávéház), kisvendéglők és pékségek, ahol hihetetlenül ízletes, kívül ropogós, belül puhán foszlós, könnyfacsaróan finom, vajas ízű croissant-okat sütnek.

Párizs Galéria

Más kávéház. Az Államcsínyhez címzett kávéház Versailles-ban

Fotó: Balogh Levente

És nem utolsósorban ott a királyi kastély, amelyet alkalmunk volt teljes egészében bejárni.

És itt találkoztunk először az olimpia egyik fontos „relikviájával”: a nyitóünnepség egyik „főszereplőjének” számító mechanikus lóval.

Ehhez azonban egyrészt előbb online elővételben be kellett szerezni a kastély, a kastélypark, illetve a Nagy- és a Kis-Trianon palota, valamint a szerencsétlen sorsú Mária Antónia (franciásan Marie Antoinette) királyné számára megépített tanyavilág meglátogatására feljogosító, 32 eurós belépőt, valamint ki kellett állni a jókora sort, amely az impozáns épület előtt kígyózott.

Amíg azonban odaértünk, már messziről szembesültünk a Napkirály rezidenciájának barokk pompájával, amely nem csupán lenyűgözi, de szinte már le is taglózza az embert: a szimmetrikusan épített kastélyszárnyak, a hatalmas, aranyozott tetődísszel ékesített kápolna és a szintén aranyozott kerítés árulkodik arról, hogy abban az időben készült, amikor Franciaország Európa és a világ egyik vezető hatalma volt.

Párizs Galéria

Pompa. A versailles-i kastély bejáratánál rendszerint tömegek várnak a bejutásra

Fotó: Balogh Levente

A sor szerencsére viszonylag gyorsan halad, csupán a biztonsági ellenőrzés lassítja valamelyest, de 15-20 perc alatt be lehet jutni a fogadótérbe.

Amely némileg meglepő módon modernista stílusú – a bejáratnál emléktábla hirdeti, hogy Francios Hollande elnöksége alatt újították fel –, innen azonban rögtön a díszudvarra lehet kijutni, ahol már közvetlen közelről nyűgözi le a látogatót a fölé magasodó épületkomplexum.

Párizs Galéria

Olimpiai főszereplő. Az örkarikás játékok megnyitóünnepségén látható mechanikus ló a versailles-i kastály udvarán kapott helyet

Fotó: Balogh Levente

És itt kapott helyet a már említett „olimpikon”, a gépi meghajtású hátas, amely az ötkarikás játékok megnyitóünnepségén a Szajna hullámait „szelve” vágtatott, ma pedig a díszudvar közepén, egy kisebb emelvényen tűri méltóságteljesen, hogy a több száz turista körbe fényképezze és filmezze.

Lajosok és Napóleonok között

Innen lehet bejutni a kastélyba, amelyben egymást követik a francia uralkodókat XIV. Lajostól XVI. Lajoson, Napóleonon és Lajos Fülöpön át III. Napóleonig ábrázoló festményekkel, római és görög isteneket ábrázoló szobrokkal díszített, barokk pompától roskadozó termek, amelyek némelyikében a kastély történetét is megismerheti a látogató. Szemléletesen mutatják be makettek segítségével, hogyan bővítették mai formájára a kezdetben kisebb vadászkastélyként üzemelő épületet.

Párizs Galéria

Királyokat ábrázoló festmények a versailles-i kastályban

Fotó: Balogh Levente

Külön érdekesség azon terem, ahol a történelmi folyamatok illusztrálásaként a kastélyparkban zajló királyi vadászatok és ünnepségek helyett

az látható a festményeken, ahogy 1789 után a parkot elözönlő polgárság és sans-culotte-ok képviselői kedélyesen sétálgatnak, vagy éppen a díszfákat vágják ki tüzelőnek.

Párizs Galéria

A kastély minden termét tömegek ostromolják

Fotó: Balogh Levente

Párizs Galéria

Az építtető Napkirályt ábrázoló dombormű a versailles-i kastélyban

Fotó: Balogh Levente

A legfőbb látványosság a díszes baldachinnal fedett, gyönyörűen faragott és aranyozott ágyakkal ékített, bonyolult, többórás ébredési és lefekvési ceremóniának otthont adó királyi és királynéi hálószobák mellett a híres tükörterem, amely számos történelmi eseménynek adott otthont – például 1871-ben itt kiáltották ki a Német Császárságot, miután Poroszország Sedannál tönkreverte III. Napóleon seregét.

Párizs Galéria

Uralkodói hálószoba a kastélyban

Fotó: Balogh Levente

A 357 tükörből álló, kristálycsillárokkal, színes falfestményekkel, gazdagon aranyozott stukkókkal díszített, hatalmas csarnokra nehéz megfelelő jelzőt találni.

Párizs Galéria

A tükörterem a versailles-i kastély egyik leglélegzetelállítóbb látványossága

Fotó: Balogh Levente

Mindenesetre itt is ugyanaz jellemző, mint a kastélyban bárhol: japán és amerikai csoportokat kínai és egyéb távoli vidékekről érkezett turisták falkái követnek, hogy lefényképezzék a csodálatos alkotást, és persze elkészítsék a kötelező szelfiket. A kastélyban amúgy is szinte alig lehet elférni a tömegtől, és folyamatos a bábeli zsizsegés, nyitástól zárásig turisták ezrei vándorolnak az impozáns épület folyosóin és termeiben. (Bár lehet, hogy hét közben esetleg kevesebben vannak, mi egy szombati napon látogattuk meg az épületet).

Séta és piknik a kastélyparkban

Amelyeket elhagyva aztán, több órás séta után, némileg zúgó fejjel ér ki az ember a hatalmas kastélyparkba, ahol

a pompás szökőkutakkal díszített sétányokon, dísznövényekből kialakított labirintusok között lehet eljutni a Grand Canalnak, vagyis Nagy Csatornának nevezett mesterséges tóig, amelyen csónakázni lehet, a partján letelepedve pedig piknikezni.

Párizs Galéria

A hatalmas park a kastély irányából nézve

Fotó: Balogh Levente

Mi is itt, egy plédre letelepedve költöttük el ebédünket, amely nemespenészes érlelésű, dióval töltött francia kolbászból, sajtból, olajbogyóból és füstölt sonkából állt, amelyet stílszerűen némi Chablis-val öblítettünk le.

Párizs Galéria

A Neptun-szökőkút a kastélypark egyik leghíresebb látványossága

Fotó: Balogh Levente

Így erőt gyűjtve folytathattuk utunkat a parkban a Trianon-palotákig, amelynek neve számunkra keserűen cseng, hiszen a Nagy-Trianon palotában írták alá 1920. június 4-én a győztes hatalmak packázása nyomán kidolgozott békediktátumot, amely révén Magyarország elvesztette területének kétharmadát, és amelynek negatív következményeit a mai napig nyögik Közép-Európa népei.

Párizs Galéria

Szép és szomorú: a Nagy-Trianon palota terme, ahol a békediktátumot aláírták

Fotó: Balogh Levente

Maga az épület amúgy nem annyira impozáns, mint a királyi kastély, azonban így is bőven van benne látnivaló, gyönyörűen díszített termek sorjáznak benne – egészen a kristálycsillárokkal díszített, 52 méter hosszú és 7 méter széles Cotelle-galériáig, amelyben a letisztult, elefántcsont színű falakon Jean Cotelle által festett, mitológiai jeleneteket ábrázoló képek sorjáznak, és ahol 104 éve aláírták a rossz emlékű diktátumot.

Az ember csak ámul: hogyan fér össze ekkora mérvű aljasság ilyen szépséggel.

A következő állomás a Kis-Trianon palota, amelyben Mária Antónia hálószobája érdemel említést, majd a szintén hozzá kötődő, mesterségesen megépített „tanyavilág”, ahova a királyné gyerekeivel együtt vonulhatott vissza az udvari szigor elől, és amelyben halásztótól kezdve a tejfeldolgozón át magtárig minden megtalálható. Helyes kis nádfedeles épületek keltik a vidéki élet illúzióját – ahogy egyik ismerősöm fogalmazott,

olyan, mint egy 18. századi Disney World.

Párizs Galéria

A Mária Antónia számára kialakított vidéki tanya egyik épületcsoportja a Kis-Trianon palota mellett

Fotó: Balogh Levente

Fontos megjegyezni amúgy, hogy a kastélyparkban nem csupán a 18. század építészeti emlékeivel, hanem a 21. század fenyegetéseire emlékeztető elemekkel is találkozik az ember. A 2015-ös párizsi terrortámadások óta szüntelenül terrorkészültség van érvényben, amelynek jelét mi is láthattuk egy négy fős katonai járőr képében, amelynek tagjai négyszög alakban, gépkarabéllyal a kezükben, golyóálló mellényben, övön lógó roghamsisakkal, kimért léptekkel haladtak fel-alá a parkban álldogáló vagy sétáló emberek között.

A szinte teljes napot felölelő kastélytúra után elérkezett a távozás és a vacsora ideje. Utóbbit egy olyan vendéglőben költöttük el, amelyben annak ellenére is a hasonló jellegű nagyváradi intézményekben alkalmazott árakon lehet kiváló hagymalevest, bœuf bourguignon-t (azaz burgundi vörös borral készült marhát) vagy éppen csigát enni, hogy közvetlenül a királyi kastély mellett található.

Nem is csoda, hogy mire végeztünk a vacsorával, és távoztunk, már legalább huszonöt-harminc fős tömeg sorjázott a bejárat előtt, hogy a hűvös idő ellenére fegyelmezetten kivárja, amíg felszabadul számára egy asztal odabent.

Irány Párizs!

Másnap, vasárnap Párizsról szólt minden: a fények városába látogattunk. A dolog szépséghibája csupán annyi volt, hogy

a fények városa helyett a szürke, nyirkos és esős ború városa fogadott,

ugyanis hol kisebb, hol nagyobb intenzitással, szorgalmasan zuhogott az apró szemű égi áldás.

Párizs Galéria

Az Eiffel-torony környékén hemzsegnek a szuvenírárusok

Fotó: Balogh Levente

Így aztán amikor utunk első állomására, a Trocaderóra érkeztünk, ahonnan kiváló kilátás nyílik az alacsonyabban, néhány száz méternyire magasodó Eiffel-toronyra,

csupán „megcsonkítva” láthattuk a város jelképét, teteje ugyanis jórészt a felhőkbe burkolózott.

Mindez azonban nem zavarta a turisták tömegeit abban, hogy bőrig ázva is olyan iramban készítsék a fényképeket és szelfiket az acélmonstrummal a háttérben, mintha külön ezért fizetnék őket. Amúgy a helyszínen igazi Eiffel-torony-dömping fogadja a látogatót, a – zömmel fekete-afrikai – szuvenírárusok ugyanis a szivárvány minden színében és minden méretben árulják a torony másolatait, amelyek közül néhány súlyosbító körülményként még villogni is képes, mint maga az igazi torony esténként.

Az árusok mellett egy csapzott Miki egér is várt mindazokra, akik szerettek volna vele fényképezkedni – hogy neki mi köze lehet az Eiffel-toronyhoz, az máig rejtély, de pénzkereseti lehetőségnek minden bizonnyal megfelelő.

Miki egér, az árusok és az egyszerű turisták mellett az utóbbi években a torony – és egész Párizs – kötelező kellékévé váltak az Emilyk.

Párizs Galéria

Valamiért még maga Miki egér is fontosak tartotta, hogy az Eiffel-torony mellett mutatkozzon

Fotó: Balogh Levente

Aki arra tippel, hogy a jelenség eredetét az ismert streamingszolgáltatón futó, Emily Párizsban című „csajos” sorozatban kell keresni, az jó helyen kapirgál. Az amerikai lány párizsi kalandjait bemutató, a franciák körében a felvonultatott iszonyatos mennyiségű sztereotípia miatt egységesen közutálatnak örvendő sorozat ihletésére fiatal nők tömegei pózolnak Chanel vagy annak ható kinézetű kiskosztümben, térdzokniban és az elengedhetetlen barettsapkában a francia főváros különböző látványosságai előtt, utánozva a sorozat főhősnőjét.

Mindettől még az időjárás viszontagságai sem térítik el őket: ottjártunkkor a számtalan Emily egyike spagettipántos felsőben, miniszoknyában, fürtjein piros barettsapkával pózolt a csípősen csapkodó esőben, hogy elkészülhessen az Instán vagy a TikTokon kiválóan mutató, az ismerősök részéről irigykedő sóhajokat kiváltó fénykép és/vagy videó.

A Trocaderoról a Szajna felé haladva ismét csak az ötkarikás játékok köszönnek vissza – pontosabban maga az öt karika.

Bár az Eiffel-örökösök kérésére a játékok idején a tornyot díszítő olimpiai jelkép lekerült, nem vitték messzire: a Szajnán át a toronyhoz vezető, az olimpia óta az autóforgalom elől lezárt Pont d’Iéna közepére helyezték el, és turisták százai állnak előtte sorban, hogy fényképezkedhessenek vele. Jelen sorok szerzője sem hagyta ki a lehetőséget, hogy az ezüstérmes török sportlövő, Yusuf Dikeç mémmé vált mozdulatát utánozva, flegma arccal lövésre emelt karral, a másikkal a zsebében örökíttesse meg magát az öt karika előtt.

Rasovszky Kristóf nyomában a Szajna hullámain

A következő állomásunk némileg szintén az olimpiához köthető, ugyanis a Szajna következett, ahol egyrészt a nyitóünnepségen a csapatok hajós felvonulása zajlott, majd a triatlon és a tíz kilométeres nyílt vízi úszás résztvevői – mint ismert, ez utóbbi számban Rasovszky Kristóf arany-, Betlehem Dávid pedig bronzérmet nyert – tették kockára az egészségüket a kétes tisztaságú vízben.

Nos, bennünket az a veszély nem fenyegetett, hogy néhány kilónyi kólibaktériumot nyeljünk, legfeljebb némi tengeri betegség, mivel nem úszva, hanem egy úgynevezett Bateau Mouche fedélzetén merészkedtünk a habok közé – ez nem más, mint egy sétahajó, amely a kellemest a még kellemesebbel összekötve vendéglőként is üzemel.

A hajó két órán keresztül utazik fel-alá a folyón, így a vendégek az ebéd elköltése során az összes, a két parton sorjázó látványosságot megtekinthetik a Musée d’ Orsay-től a Louvre-on át a Notre Dame-ig és a Szabadság-szoborig.

Párizs Galéria

A Szajna a Bateau Mouche belsejéből

Fotó: Balogh Levente

A két óra a háromfogásos étkezésre amúgy teljesen indokolt, hiszen szinte ötpercenként pattantunk fel az asztalok mellől, hogy vagy a hajó ablakain keresztül, vagy a fenti, szabadtéri teraszra felkaptatva lefényképezzük az éppen aktuális látványosságot. És természetesen senkit sem zavart, hogy közben kihűlt az étele – ennyi áldozat ilyen körülmények között simán belefér.

Párizs Galéria

Így fest a Louvre a Szajnáról nézve

Fotó: Balogh Levente

Apropó:

általában azt tapasztaltuk, hogy a vendáglátóhelyek személyzete legalább egy kicsit ért, optimális esetben beszél is angolul, de azért nagy megkönnyebbüléssel értékeli, ha az ember franciául szól hozzájuk.

Párizs Galéria

A még felújírás alatt álló Notre Dame hajóról nézve

Fotó: Balogh Levente

(Akit a dolog anyagi vonzata érdekel, annak szomorú hírrel szolgálunk: szó sincs a Versailles-ben tapasztalt baráti árról, egy beugró ára 63-65 eurónál kezdődik, és 85-ig, sőt adott esetben 100 euró fölé is felkúszhat. Viszont az élmény – akárcsak az ezúttal is gyanús színű, és az eső miatt némileg felduzzadt, jókora hullámokat vető Szajna – mindent visz).

Párizs Galéria

Nyerő páros: előtérben a Szabadság-szobor, háttérben a felhőbe burkolózó Eiffel-torony

Fotó: Balogh Levente

A hajó az utazás vége előtt tett néhány kört a saját tengelye körül a Szabadság-szobor előtt – ez a franciák által New Yorknak adományozott alkotás pontos, csak éppen kicsinyített mása –, hogy elkészülhessenek a művészfotók a szoborral az elő-, a távolban magasodó Eiffel-toronnyal pedig a háttérben, majd jött a kikötés, és a városnézés folytatása – immár szárazföldi patkányokhoz méltóan, sétálva.

Notre Dame, daruk és művészi vécémozaikok

Na jó, nem csupán sétálva: helyben élő ismerőseink az egymástól távolabbra fekvő úti célok között autóval is fuvaroztak, így a Diadalívet és a Champs-Elysées-t csupán autóból csodálhattuk meg.

Párizs Galéria

Az olimpia molinói minden főbb útvonal mentén visszaköszönnek

Fotó: Balogh Levente

A korábban királyi palotaként is szolgáló Louvre-t és a Conciergerie-t viszont már sétálva is, kiemelt úti célunk pedig a Szajna partján haladva a Cité-sziget, pontosabban a rajta álló Notre Dame székesegyház volt.

Amely a néhány éve pusztító tűzvész után lassan teljesen megújul, a tervek szerint decemberben ismét megnyithatja kapuit a hívek és a látogatók előtt.

Ma még daruk magasodnak az impozáns gótikus tornyok mellett, és csak kívülről lehet megcsodálni a rózsaablakokat, hiszen az építési területet kerítés veszi körbe.

Az illetékesek szép gesztusként azokra is gondoltak, akiknek köszönhetően néhány hónap múlva remélhetőleg eredeti pompájában lesz majd megtekinthető a székesegyház: a kerítésen belül a restaurátorok, kőfaragók és egyéb művészek arcképe és neve látható, hogy a látogatók tudják, kinek köszönhető a majdnem teljesen kiégett templom megújulása.

Párizs Galéria

A Notre Dame előtt felállított pannón feltüntették a restaurációs folyamat résztvevőit

Fotó: Balogh Levente

Természetesen itt is látogatók ezrei tolongtak – a templom előtt kisebb lelátót is felhúztak azok számára, akik be szeretnének lesni a kerítés mögé –, mi pedig azzal szembesültünk, hogy egy olyan helyszínen, mint Párizs, még egy nyilvános vécé is hordozhat magában némi művészi értéket.

A Notre Dame mellett álló Nagy Károly-szobor mögötti illemhelyen ugyanis kis méretű feliratok tudatják, hogy az ember nem akárhol könnyít magán, a mozaikkockák ugyanis a nemzeti kulturális örökség részét képezik.

Hogy pontosan miért, az nem derült ki, az avatatlan kívülálló számára a falburkolat hasonlatosnak tűnik a hasonló létesítményekben, esetleg a 70-es, 80-as években épült metrókban látható mozaikkockákhoz.

De ha a franciák értéknek tartják, lelkük rajta.

A Quartier Latin és Ady szelleme

Innen a Szajna túlpartjára sétáltunk tovább, a Quartier Latin-be (vagyis a Latin negyedbe), amely a főváros egyik legbohémebb része. Itt található a diáknegyed, a Sorbonne, és ez az a városrész, amelyet megkímélt a III. Napóleon idején Georges Eugène Haussmann báró által véghez vitt városrendezési program, amely során sugárutak és körutak váltották fel a középkori, girbe-görbe utcákat.

Párizs Galéria

A Quartier Latin negyed megőrizte régies arculatát

Fotó: Balogh Levente

A Latin negyedben szó sincs ilyesmiről:

a főútvonalak között néhány méter széles utcácskák mentén magasodnak a bérházak, amelyek földszintjén egymást érik a kávézók, büfék és bisztrók, az utcákon pedig óriási a sürgés-forgás.

És itt található az impozáns Szent Mihály-kút is, amely mellett az Ady által is megénekelt Boulevard Saint-Michel, azaz Szent Mihály útja fut, ahol a jeles költő szerint a francia fővárosba beszökött ősz suhant nesztelen.

Párizs Galéria

A Szent Mihály-kút, előtérben egy jellegzetes párizsi metrólejáróval

Fotó: Balogh Levente

Igyekeztünk mi is a lehető legnesztelenebbül suhanni – egészen a Szent Mihály-kútról elnevezett vendéglő teraszáig, ahol némi belga sörrel adóztunk Ady és párizsi utazása emlékének.

Az olimpia és a migránsválság nyomai a városháza környékén

Innen aztán az Hotel de Ville-ig (ami nem egy szálloda, hanem a városháza megnevezése) sétáltunk, ahol ismét csak az olimpia nyomaira bukkantunk: a párizsi városvezetés jóvoltából továbbra is büszkén feszülnek az épületen az ötkarikás játékokat hirdető molinók (akárcsak a város főbb útvonalai mentén álló oszlopokon).

Párizs Galéria

A városháza épületéről sem szüretelték még le az olimpiát hirdető molinókat

Fotó: Balogh Levente

Szintén a városháza előtti téren találkoztunk a migránsprobléma komolyabb megnyilvánulásával:

Afrika szubszaharai régiójából érkezett, jórészt nőkből álló csoport tagjai álltak sorba, sokan gyermekkocsit toltak maguk előtt – ismerőseink szerint éppen ételosztásra vártak.

(Amúgy mi zömmel a francia főváros szebbik arcával találkoztunk, hajléktalanból sem láttunk sokat, volt, aki a Szajna partján, a hidak fedezékében, illetve egyéb, fedett helyen sátorozott, de nem volt kimondottan zavaró a jelenlétük. Ez vendéglátóink szerint ugyanakkor annak is betudható, hogy még az olimpia előtt összegyűjtotték őket a hatóságok, hogy ne zavarják a turistákat a nyilvános helyeken. Ami pedig a bevándorlást illeti: már csak Franciaország gyarmati múltja miatt is teljesen természetesnek számít, hogy egy vendéglőben vagy üzletben afrikai, közel-keleti vagy ázsiai a személyzet egy része, mint ahogy született francia Uber-sofőrrel sem találkoztunk ottlétünk során).

A városháza után elballagtunk a modern stílusban épült Pompidou-központig, amely az építtető elnökről, Georges Pompidou-ról kapta a nevét.

Az üvegfalakból és színes csövekből álló, galériát, koncerttermet, könyvtárat és színházi stúdiókat is felvonultató kulturális központ azt a képzetet kelti, mintha egy gyerek legóból és villanyszerelésből visszamaradt hulladékból állította volna össze, hogy aztán a patinás, régi épületek közé pöttyintse le a város közepén.

Párizs Galéria

A modern stílusban épülő, Georges Pompidou volt elnökről elnevezett kulturális központ

Fotó: Balogh Levente

Ugyanakkor ez a népszerűségének nem árt, a látogatók sorban álltak – már csak azért is, hogy a tetőkilátóról csodálhassák meg a párizsi panorámát. Ezután újabb híres negyed következett: autóba pattanva robogtunk el a Montmartre-ig. A robogás képletesen értendő: annak ellenére, hogy vasárnap eset volt, végig dugóban haladtunk, ott élő ismerőseink szerint ez egyáltalán nem kivételes jelenség. A Montmartre-on – az egykor a bohém művészvilág tagjainak cipői által koptatott meredek utcácskákon felkaptatva – kívülről megnéztük a domb tetején magasodó Sacré Cœur-bazilikát.

Párizs Galéria

A Sacré-Coeur a Montmartre-on

Fotó: Balogh Levente

Majd egy aprócska, vállban meglehetősen szűk műintézményben megvacsoráztunk – stílszerűen sonkás-sajtos crêpe-et,

ami magyarul közönségesen palacsinta névre hallgat, de mint az köztudott, franciául minden elegánsabbul hangzik, még az olajozott serpenyőben kisütött híg tészta is.

Ennyi még Párizsból is sok, így hát hazaindultunk. Útban a szállás felé még elautóztunk a híres Moulin Rouge szórakozóhely mellett, amelynek homlokzatán jókora plakát hirdette az éppen futó, a sztereotípiák alapján az ember képzetében minden bizonnyal némi frivolsággal és fülledt erotikával fűszerezett táncelőadást, utána a Trocaderóról megtekintettük az esti kivilágításban pompázó Eiffel-tornyot.

Majd a fővárost magunk mögött hagyva eldöntöttük: az első adandó alkalommal visszatérünk. Mert a nyitó mondatban alkalmazott lottós hasonlatot felidézve: olimpia ide vagy oda, egy párizsi látogatás bármikor felér egy lottóötössel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 13., vasárnap

Netanjahu az ENSZ-békefenntartók kivonását sürgeti Dél-Libanonból

Benjámin Netanjahu az ENSZ békefenntartó egysége, az UNIFIL kivonását sürgette Libanon déli részéből António Guterres ENSZ-főtitkárhoz intézett videóüzenetében vasárnap.

Netanjahu az ENSZ-békefenntartók kivonását sürgeti Dél-Libanonból
2024. október 12., szombat

Trump halálbüntetéssel sújtaná az amerikaiakat megölő illegális bevándorlókat

Elnökké választása esetére halálbüntetést helyezett kilátásba Donald Trump republikánus elnökjelölt pénteken azon illegális bevándorlók esetében, akik amerikai állampolgárt gyilkolnak meg.

Trump halálbüntetéssel sújtaná az amerikaiakat megölő illegális bevándorlókat
2024. október 11., péntek

Moszkva egy készülő japán-amerikai hadgyakorlat ellen tiltakozott

Határozott tiltakozását fejezte ki az orosz fél a moszkvai japán nagykövetségnek Tokió azon tervei miatt, hogy november elején közös hadgyakorlatokat tart az Egyesült Államokkal, egyebek között Hokkaido szigeten, Oroszország határaihoz közeli területeken.

Moszkva egy készülő japán-amerikai hadgyakorlat ellen tiltakozott
2024. október 11., péntek

Schengen: Románia ma jobban felkészült a tagságra EU-s illetékesek szerint, mint Franciaország

Névtelenségük megőrzése mellett nyilatkozó uniós illetékesek szerint Románia és Bulgária ma már jobban készen áll a tagságra, mint Franciaország, ha most jelentkezne, és Portugália is problémás.

Schengen: Románia ma jobban felkészült a tagságra EU-s illetékesek szerint, mint Franciaország
2024. október 11., péntek

A békéről és az ukrajnai gyerekek helyzetéről egyeztetett Ferenc pápa és Zelenszkij

A jelenlegi háborús és humanitárius helyzet, a konfliktus megállítása lehetőségei, valamint az igazságos és tartós béke megteremtése volt a témája Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megbeszéléseinek a Vatikánban – közölte a szentszéki sajtóközpont pénteken.

A békéről és az ukrajnai gyerekek helyzetéről egyeztetett Ferenc pápa és Zelenszkij
2024. október 11., péntek

Putyin: új világrend alakul ki, amely a bolygó sokszínűségét tükrözi

A nemzetközi kapcsolatok gyökeres változásokon mennek át: új világrend alakul ki, amely a bolygó sokszínűségét tükrözi, és ezeket a folyamatokat nem lehet megállítani – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken egy nemzetközi fórumon Asgabatban.

Putyin: új világrend alakul ki, amely a bolygó sokszínűségét tükrözi
2024. október 11., péntek

Rakétákkal, drónokkal támadták Ukrajnát az orosz erők, többen életüket vesztették

Két rakétával és 66 drónnal támadta Ukrajnát péntekre virradóra az orosz hadsereg, legalább négy civil életét vesztette, többen megsebesültek, és néhányan a romok alatt rekedtek – közölte az ukrán légierő és a katonai közigazgatás.

Rakétákkal, drónokkal támadták Ukrajnát az orosz erők, többen életüket vesztették
2024. október 11., péntek

Az atomtámadások túlélőinek szervezete kapja idén a Nobel-békedíjat

A Hirosima és Nagaszaki elleni atomtámadás túlélőinek szervezete, a Nihon Hidankjo kapja idén a Nobel-békedíjat – jelentette be pénteken Oslóban a Norvég Nobel-bizottság.

Az atomtámadások túlélőinek szervezete kapja idén a Nobel-békedíjat
2024. október 11., péntek

Az izraeli hadsereg megölte az Iszlám Dzsihád terrorszervezet egyik vezetőjét

Többen megsebesültek, és egy thaiföldi vendégmunkás életét vesztette a libanoni határnál Jiron kibucban, amikor a Hezbollah Libanonból páncéltörő rakétákat lőtt a szomszédos izraeli településre péntek reggel.

Az izraeli hadsereg megölte az Iszlám Dzsihád terrorszervezet egyik vezetőjét
2024. október 11., péntek

Orbán Viktor: az Európai Bizottság és az Európai Néppárt vezetője meg akarja buktatni a magyar kormányt

Az Európai Bizottság és az Európai Néppárt vezetője, Ursula von der Leyen és Manfred Weber meg akarja buktatni a szuverenista magyar kormányt és helyére egy brüsszelita kormányt akar ültetni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken.

Orbán Viktor: az Európai Bizottság és az Európai Néppárt vezetője meg akarja buktatni a magyar kormányt