2009. július 10., 10:322009. július 10., 10:32
Romániában eddig egyedülálló színházi kísérletnek számít a Yorick Stúdió román–magyar kétnyelvű produkciója, melyben a ’90 márciusában Marosvásárhelyen történt zavargásokat készülnek feldolgozni. A készülő előadás író-rendezője a bukaresti Gianina Cărbunariu, akinek korábban is volt kapcsolata a marosvásárhelyi társulattal a tavaly novemberben bemutatott Stop the Tempo című előadás kapcsán, melynek a szövegét szerezte. A fiatal szerzőnő – akit a modern román dráma fenegyerekeként emlegetnek – darabját a Yorick vezetője, Sebestyén Aba rendezte.
Ekkor merült fel egy olyan közös munka gondolata, amelyhez Cărbunariu már nemcsak a szöveget adja, hanem rendezőként is részt vesz a produkció létrehozásában, s így első alkalommal rendez az országban Bukaresten kívül.
Cărbunariu sajátos munkastílust választott: a majdani előadás társadalmi közegéből indul ki színészeivel, és a közös műhelymunka közben születik meg az előadás szövege. A huszadik évfordulójához közeledő „fekete március” feszültséggel terhes napjaiban az előadás valamennyi alkotója kiskorú volt. A kérdés tehát számukra az, hogyan jelentek meg az életükben közvetve az akkori események, és hogyan vannak jelen ma a romániai társadalomban.
A 20/20 munkacímmel jelentkező yorickos vállalkozás szeretné elkerülni az egyoldalú láttatást, ennek is köszönhető, hogy az előadás vegyes nemzetiségű stábbal készül. Sebestyén Aba ezúttal színészként vesz részt a munkában. Cărbunariu négy olyan színészt hoz Bukarestből, akik egyetemista koruk óta rendszeresen dolgoznak vele.
Az előadás előkészületei június közepén kezdődtek, fontos részük a dokumentálódás, a személyes beszélgetések a vásárhelyi események résztvevőivel, hogy lehetővé váljék a történetek színpadi feldolgozása, a jelenetek megírása. A tervek szerint a bemutató az őszi évad elején kerül a közönség elé.
Az előadás létrehozásában a Yorick Stúdió partnere a marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.