2009. július 10., 10:322009. július 10., 10:32
Romániában eddig egyedülálló színházi kísérletnek számít a Yorick Stúdió román–magyar kétnyelvű produkciója, melyben a ’90 márciusában Marosvásárhelyen történt zavargásokat készülnek feldolgozni. A készülő előadás író-rendezője a bukaresti Gianina Cărbunariu, akinek korábban is volt kapcsolata a marosvásárhelyi társulattal a tavaly novemberben bemutatott Stop the Tempo című előadás kapcsán, melynek a szövegét szerezte. A fiatal szerzőnő – akit a modern román dráma fenegyerekeként emlegetnek – darabját a Yorick vezetője, Sebestyén Aba rendezte.
Ekkor merült fel egy olyan közös munka gondolata, amelyhez Cărbunariu már nemcsak a szöveget adja, hanem rendezőként is részt vesz a produkció létrehozásában, s így első alkalommal rendez az országban Bukaresten kívül.
Cărbunariu sajátos munkastílust választott: a majdani előadás társadalmi közegéből indul ki színészeivel, és a közös műhelymunka közben születik meg az előadás szövege. A huszadik évfordulójához közeledő „fekete március” feszültséggel terhes napjaiban az előadás valamennyi alkotója kiskorú volt. A kérdés tehát számukra az, hogyan jelentek meg az életükben közvetve az akkori események, és hogyan vannak jelen ma a romániai társadalomban.
A 20/20 munkacímmel jelentkező yorickos vállalkozás szeretné elkerülni az egyoldalú láttatást, ennek is köszönhető, hogy az előadás vegyes nemzetiségű stábbal készül. Sebestyén Aba ezúttal színészként vesz részt a munkában. Cărbunariu négy olyan színészt hoz Bukarestből, akik egyetemista koruk óta rendszeresen dolgoznak vele.
Az előadás előkészületei június közepén kezdődtek, fontos részük a dokumentálódás, a személyes beszélgetések a vásárhelyi események résztvevőivel, hogy lehetővé váljék a történetek színpadi feldolgozása, a jelenetek megírása. A tervek szerint a bemutató az őszi évad elején kerül a közönség elé.
Az előadás létrehozásában a Yorick Stúdió partnere a marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.