2008. június 30., 00:002008. június 30., 00:00
Szent Iván hava, a június a színházi találkozók és fesztiválok időszakaként is ismert: a hónap közepén ért véget a nyolcadik Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT), a hétvégén a huszadik alkalommal megrendezett Határon Túli Színházak Fesztiváljának díjait adták át Kisvárdán, ma kezdődik a negyedik Shakespeare-fesztivál Gyulán, és immár javában zajlik a huszonhatodik alkalommal megrendezett, egész nyarat betöltő rendezvénysorozat a Zsámbéki Színházi Bázison.
A jubileumát ünneplő tíznapos kisvárdai fesztiválon négy ország – Románia, Szerbia, Szlovákia, Ukrajna – huszonkét magyar színházi társulata vendégszerepelt negyvenegy előadással. Az Alföldi Róbert színész-rendező, Eszenyi Enikő színész-rendező, Horváth Péter drámaíró, Nánay István kritikus-drámapedagógus és Sáry László zeneszerző alkotta szakmai zsűri a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház a POSZT-on is versenyző Yvonne, burgundi hercegnő című, Bocsárdi László rendezte előadását ítélte legjobbnak. Az erdélyi résztvevők közül a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatát is díjazták Schimmelpfennig Nő a múltból című darabjának színreviteléért. Parászka Miklós színész-rendező, a Csíki Játékszín igazgatója pedig életművéért kapott elismerést, míg a legígéretesebb fiatal színésznek járó Teplánszky Kati-díjat Antal D. Csaba érdemelte ki gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Világtalanok és a Figaro házassága című két előadásban nyújtott alakításáért.
A ma kezdődő 4. Nemzetközi Shakespeare Fesztivál minden programja a 444 éve született drámaíróhoz kötődik. A vilniusi, craiovai és budapesti előadásokat E. Nekrošius, Silviu Purcărete, Schilling Árpád rendezőegyéniségek neve fémjelzi. A Tompa Gábor rendezte III. Richárd című előadás a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Gyulai Várszínház közös bemutatójaként szerepel július 5-én a tizenhárom napos fesztiválon. A korábbi évekhez hasonlóan idén is összművészeti jelleget ölt a fesztivál: a prózai és zenés színházi produkciók mellett bábelőadás, filmvetítések, reneszánsz zenei koncertek, szakmai konferencia és plakátkiállítás is megidézi Shakespeare alakját. Európai turnéja során Gyulán is fellép a londoni Shakespeare’s Globe Theatre Rómeó és Júlia című szabadtéri előadásával, amelyet július 10-én a Bánsági Nemzeti Kollégium udvarán a temesvári közönség is megcsodálhat.
Idén a Biblia éve és a Reneszánsz-év jegyében zajlanak Zsámbékon a Színházi Bázis rendezvényei, a huszonhatodik nyári évad száznál is több programmal várja az érdeklődőket. A hivatásos művészek mellett július 11–13. között a Határon Túli és Hazai Színjátszók Fesztiválján a nagybányai Fülemüle Színjátszó Kör, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad és a zilahi SZKOCCS Diákszínjátszó Csoport is bemutatkozik.
A huszadik kisvárdai fesztivál díjazottjai:
Oktatási és Kulturális Minisztérium díja: Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő, Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház
Szülőföld Alap díja: Gárdonyi Géza: A bor, Révkomáromi Jókai Színház
Legjobb zenés, szórakoztató előadás: Müller Péter–Seres Rezső: Szomorú vasárnap, Szabadkai Népszínház
Kisvárda Város díja: Schimmelpfennig: Nő a múltból, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye díja: Szigligeti Ede: Liliomfi, Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház
Közönségdíj: Szigligeti Ede: Liliomfi, Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház
Életműdíj: Varsányi Mari, Parászka Miklós
Alakításdíj: Nemes Levente, Tompa Klára, Rácz József, Pálffy Tibor, Mátrai László, Kicsid Gizella, Berekméri Katalin, Ábrahám Irén, Banka Lívia, Faragó Edit
Teplánszky Kati-díj: Antal D. Csaba
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.