2009. május 05., 10:502009. május 05., 10:50
Az éppen a költő századik születésnapjától látogatható kiállítás nem mindennapi kulturális eseménynek ígérkezik. A hagyaték részeként ugyanis, sok egyéb mellett olyan felbecsülhetetlen értékű eredeti kéziratok kerültek az MTAK állományába, mint a Bori notesz, a Szalai Sándornak Borban átadott „bori versek”: a Hetedik ecloga, a Levél a hitveshez, az A la recherche, a Nyolcadik ecloga, az Erőltetett menet.
A Bori notesz hasonmás kiadásban többször is napvilágot látott már, az eredetit azonban most tekintheti meg először a nagyközönség. A Szalai Sándornak átadott versek pedig még sohasem voltak kiállításon. Ebben a tárlóban lesz látható a költő 1944. május 19-én, a harmadik munkaszolgálatba bevonulása előtti napon írott híres versének, a Töredéknek („Oly korban éltem én e földön…”) az autográfja is.
Külön tárlóba kerül az abdai tömegsírból előkerült tárgyak és dokumentumok jelentékeny hányada: a már említett Bori noteszon kívül Radnóti Miklós különféle igazolványai, fényképei, Gyarmati Fanni fényképei, férjéhez a harmadik munkaszolgálatba írott levelei, szívbe markoló levélimádsága férjéért, valamint a Nyolcadik ecloga külön lapon fennmaradt példánya is.
Egy másik tárlóba versek és versfordítások eddig nem látott autográfjai kerültek.
Egymás mellett láthatók a Második ecloga, a Harmadik ecloga és a Negyedik ecloga kéziratai. Radnóti összesen nyolc eclogát írt, de mivel nem tudjuk, hogy hatodiknak melyik versét szánta, tulajdonképpen hét eclogát tartunk számon. Ebből a hétből a kiállításon ötnek látható az eredeti kézirata.
Külön tárló válogat Radnóti eddig kiadatlan és kiállítatlan leveleiből. Egyebek között megtekinthető a költőnek a feleségéhez írott két utolsó tábori levelezőlapja. A Borba indulás előtt, a Sződligeti gyűjtőtáborból írott levelek közül hármat láthat a közönség, ezek közül a legmegindítóbb talán az 1944. május 23-án vagy 24-én Gyarmati Fanninak írott levél: „Tudod, hogy az életem értelme vagy és amíg lehet, igyekszem élni miattad.”
Egy tárlóban a Radnóti Miklóssal kapcsolatos tárgyak kaptak helyet: versesköteteinek előjegyzési ívei, Radnóti és barátai szókirakós játéka. Kuriózumnak számít, s valószínűleg még a gyermekek érdeklődésére is számot tarthat Apollinaire híres versének, a Radnóti által fordított A megsebzett galamb és a szökőkútnak a nyomódúca.
A naplók és noteszek közül talán a legmeglepőbb a „rovófás”: a költő ebben vezette, hogy ismerőseinek „mennyi van a rovásán”. Egy tárlót a költő versesköteteinek első kiadású példányai töltenek meg.
A két asztaltárló üvege alá eredeti fényképek kerülnek Radnóti családtagjairól, barátairól, Gyarmati Fanniról és a költőről. A személyi iratokat és igazolványokat bemutató asztalon egyebek között Radnóti saját kezűleg rajzolt családfája, születési anyakönyvi kivonata, érettségi igazolványa, névváltoztatást engedélyező okmánya, szolgálati jegye, és második munkaszolgálata idejéből, 1943-ból fennmaradt kimaradási engedélye kapott helyet.
A kiállítást Babus Antal, a Kézirattár és Régi Könyvek osztályának munkatársa, Radnóti Miklós kéziratos hagyatékának feldolgozója rendezte. A rendhagyó Radnóti-tárlat május 29-ig tekinthető meg a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának Vasarely-termében.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.