Megújulás. A Szigligeti Színházban zajló munkálatok során a színpadi deszkázatot is teljesen kicserélik
A nagyváradi magyar művészi bábjátszás hetvenedik évfordulóját is megünneplik a Szigligeti Színház új évadában. A partiumi teátrumban többek között nagyoperett, folklórelőadás, musical szerepel műsoron.
2019. szeptember 07., 08:472019. szeptember 07., 08:47
Tizenhárom új bemutatóval, az Erdélyi Magyar Hivatásos Bábszínházak Fesztiváljának (FuxFeszt) negyedik, illetve a HolnapUtán Fesztivál nyolcadik kiadásával és számos kiegészítő programmal várja nézőit a Szigligeti Színház a 2019/2020-as szezonban.
A Bihar Megyei Tanács által elnyert európai uniós projekt nyomán 2019 decemberéig ütemezett munkálatok során a színpadi deszkázat teljes cseréjére, az ügyelői, valamint a hang- és fénytechnikai rendszer fejlesztésére, a zsinórpadlás részleges gépesítésére, valamint süllyesztők és egy forgószínpad beszerzésére is sor kerül. A román–magyar közös projekt főpályázója a debreceni Csokonai Színház, a partnerek pedig Debrecen megyei jogú város önkormányzata, illetve a nagyváradi Szigligeti Színház. A projekt összértéke 7 495 587 euró, ebből a Szigligeti Színház része 1 029 546 euró, ami három komponensből áll össze: 824 048 euró az Európai Regionális Fejlesztési Alap vissza nem térítendő támogatása, 126 031 euró a román állam hozzájárulása, 79 465 euró pedig a Szigligeti Színház önrésze.
A Szigligeti Színház új évadát a szeptember 21-ei magyar drámanapi események nyitják, amelynek keretében többek között felolvasószínházi formában viszi színre a Szigligeti Társulat Ady Endre egyetlen drámáját. Az ünnepi esemény egyben a Szigligeti Stúdióba meghirdetett magyar évad kezdetét is jelzi, amelynek repertoárján
Az évad második felében bemutatják a dráMázat 4. nyertes drámáját: O. Horváth Sári Gyerekjáték című szövegét Szilágyi Bálint viszi színre.
A Nagyvárad Táncegyüttes 2019 őszén mutatja be a Könczei Árpád által rendezett Amikor a pásztor... című folklórelőadást, 2020 márciusában pedig Fekete István örök klasszikusával, generációk kedvencével, a Vuk táncszínpadi átiratával (rendező: Györfi Csaba) készül a társulat.
A nagyváradi magyar művészi bábjátszás hetvenedik évfordulóját ünnepli a 2019/2020-as évadban a Lilliput Társulat, amelynek jubileumi évadát a FuxFeszt negyedik kiadása indítja. A szeptember 30. és október 5. között szervezendő találkozón az erdélyi magyar hivatásos bábtársulatok előadásain kívül jelen lesznek Magyarország elismert társulatai, bábszínházi alkotói is, köztük a zalaegerszegi Griff Bábszínház, a Fabók Mancsi Bábszínháza, a MárkusZínház, Pályi János, Markó-Valentyik Anna, a Vojtina Bábszínház, illetve a Bozsik Yvette társulat.
A Lilliput Társulat jubileumi évadát a Szabó Attila által rendezett A boldogság madara nyitja. Ezt követően Urbán Gyula Blattner-díjas rendező, a magyar bábszínházi alkotók kiemelkedő egyénisége rendezi Petőfi Sándor János vitézét. Az évad második felében Szabó J. Viktor kortárs ifjúsági darabot állít színpadra Csillagszív címmel, Seres Lajos, a bábszínház alapító tagja, a színház életműdíjasa pedig Matvejev klasszikusát, A csodálatos kalucsnit rendezi.
A Szigligeti Színház nagyszínpadi bemutatóinak sorát az előzetes tervek szerint Jacobi Viktor Sybill című nagyoperettje nyitja. Sybill, a párizsi énekesnő, valamint Petrov hadnagy, az orosz nagyherceg és felesége szövevényes szerelmi történetét szilveszter este láthatja először a közönség. Az előadást a magyar zenés színház feltörekvő rendezőtehetsége, Tárnoki Márk viszi színpadra. A Népek tengere sikerét követően ismét nagyszabású előadással készül a Nagyvárad Táncegyüttes 2020 első hónapjaiban. A Katonaének című folklórelőadást Mihályi Gábor, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője rendezi.
A nagyszínpadi bemutatók sorát Heinrich von Kleist egy ritkán játszott darabja, a Rómeó és Júlia-történetet fekete humorral megidéző A bosszú (A Schroffenstein család) folytatja. Az előadást a Junior Prima díjas Kovács D. Dániel rendezi. A 2019/2020-as évad utolsó bemutatójaként Balogh Attila viszi színre az Y című új magyar musicalt, amelynek középpontjában az Y generáció, azaz a digitális bennszülöttek konfliktusai, jellegzetes élethelyzetei állnak.
Újdonság, hogy a bérletek, a felújításra való tekintettel, egy-egy szabadon választott stúdió-előadásra is érvényesíthetők. További információk a Szigligeti Színház jegypénztárában, valamint online, a színház Facebook-oldalán, illetve a www.szigligeti.ro weboldalon kaphatók.
A teátrum vezetősége ugyanakkor felhívja az érdeklődők figyelmét, hogy a jegypénztár új helyszínen, a Szigligeti Stúdióval szemben, a Moszkva utca 7. szám alatt várja az érdeklődőket. A 2019/2020-as évadban a következőképpen változik a színházi jegypénztár nyitva tartása: hétfő: zárva; kedd, csütörtök: 10–19; szerda, péntek: 13–19; egy órával az előadások előtt.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!