Fotó: Krónika
2007. március 28., 00:002007. március 28., 00:00
A szakemberek hétfőn estemutatták be munkájuk eredményét anagyközönségnek, a vetítésselegybekötött előadáson a folyamat részleteit,a mű előtörténetét ismertették. Atörténelmi tablót Koroknyai Ottó az 1890-esévek végén, a magyar állam rendelésérefestette. Elkészülte után azonban az államnem fizette ki, és Schlauch Lőrinc akkori püspökvásárolta meg a nagyváradi püspökipalota számára. Kalandos sorsa az államosításután kezdődött: 1953-ban az akkori múzeumépületébe vitték át, majd – mikora múzeum a barokk palotába költözött –visszaszállították, és a hetvenes évekvégéig kiállították. Az utóbbiévtizedeket azonban már a pincében töltötte,és a szakemberek szerint számos sérüléstszenvedett, valamint korábbi restaurálásoknyomait őrizte. A két hónapos munka során atöréseket, repedéseket helyrehozták; aképet teljességében restaurálták,és felújították a 700 kilogrammot nyomódíszkeretet is. Az olajfestményt ugyanabban a terembenhelyezték el, ahol az épület államosításáigállt. A nemrég visszakapott ingatlan termeitfokozatosan veszi át a római katolikus egyház azépületet eddig használó KörösvidékiMúzeumtól. Tempfli József megyés püspökelmondta, hogy visszakapták a palota legreprezentatívabbszobáját, a dísztermet, és itt iszajlanak már a felújítási munkálatok.
A történelmi tablóhelyreállításának szakszerűségérőlJakobovits Miklós képzőművészt kérdeztük,azonban a Barabás Miklós Céh elnöke –arra hivatkozva, hogy nem követte figyelemmel a munkálatokat,és a kész munkát sem látta még –nem nyilvánított véleményt. Amint arrólbeszámoltunk, két hónappal ezelőtt Jakobovitsmegkérdőjelezte a munkálatok szakmai igényességét,úgy vélekedett, hogy a restaurálástnagyobb tapasztalattal rendelkező szakemberekre kellett volna bízni.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.