Poór Lili
A sepsiszentgyörgyi Művész Mozi by Cityplexben májusban kezdődik a Magyar Film Története sorozat, melynek keretében két hónapon át minden szerdán magyar filmeket vetítenek.
2017. május 01., 14:042017. május 01., 14:04
A tíz alkalomból álló sorozatot a Mire megvénülünk és Az utolsó éjszaka című filmekkel indítják május harmadikán. Az esemény különlegességének számít, hogy
A Mire megvénülünk Uher Ödön némafilmje, 1916-ban készült, Jókai Mór nagy sikerű azonos című regényének első filmes adaptációja: egy balsorstól üldözött úri család története a reformkor és a szabadságharc idején. A film az egyik első magyar filmműhelyben, az Uher filmgyárban készült, melyet az ismert budapesti fényképész, Uher Ödön alapított 1912-ben, miután dániai és németországi utazása során megismerkedett a filmkészítés fortélyaival. Ez az egyik első magyar filmalkotás, melyben időnként már a kamera is megmozdul.
A szereplők között a korszak erdélyi magyar színészei is szerepet kaptak: Beregi Oszkár, aki 1895-ben Kolozsvárra szerződött, de játszott Temesváron és Aradon is; Fenyő Emil, Nagyváradon volt színész, Poór Lili, a kolozsvári színház örökös tagja, Janovics Jenő felesége, aki a második világháború után a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet tanára is volt. Ezt a játékfilmet május 3-án 18 órától lehet megtekinteni.
Janovics Jenő Az utolsó éjszaka című játékfilmje 1917-ben készült, a némafilm Gitta története, aki sikerrel lép fel egy kabaréban, de mégis boldogtalan, mert távol van a családjától. Élettársa ékszereit, később Gittát is eladja.
A filmet szintén május 3-án 18 órától vetítik a mozi másik termében.
A rendezvény főtámogatója a Balassi Intézet. A mozi működtetői ugyanakkor azt is bejelentették, hogy május elejétől szeptember közepéig nyári program szerint működnek, minden hétfőn zárva tartanak. 120 éve vetítették az első filmet Budapesten, illetve megnyílt az első mozi és nem utolsósorban, hogy a millenniumi ünnepségek alkalmával készült el az első mozgókép Magyarországon.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
szóljon hozzá!