Poór Lili
A sepsiszentgyörgyi Művész Mozi by Cityplexben májusban kezdődik a Magyar Film Története sorozat, melynek keretében két hónapon át minden szerdán magyar filmeket vetítenek.
2017. május 01., 14:042017. május 01., 14:04
A tíz alkalomból álló sorozatot a Mire megvénülünk és Az utolsó éjszaka című filmekkel indítják május harmadikán. Az esemény különlegességének számít, hogy
A Mire megvénülünk Uher Ödön némafilmje, 1916-ban készült, Jókai Mór nagy sikerű azonos című regényének első filmes adaptációja: egy balsorstól üldözött úri család története a reformkor és a szabadságharc idején. A film az egyik első magyar filmműhelyben, az Uher filmgyárban készült, melyet az ismert budapesti fényképész, Uher Ödön alapított 1912-ben, miután dániai és németországi utazása során megismerkedett a filmkészítés fortélyaival. Ez az egyik első magyar filmalkotás, melyben időnként már a kamera is megmozdul.
A szereplők között a korszak erdélyi magyar színészei is szerepet kaptak: Beregi Oszkár, aki 1895-ben Kolozsvárra szerződött, de játszott Temesváron és Aradon is; Fenyő Emil, Nagyváradon volt színész, Poór Lili, a kolozsvári színház örökös tagja, Janovics Jenő felesége, aki a második világháború után a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet tanára is volt. Ezt a játékfilmet május 3-án 18 órától lehet megtekinteni.
Janovics Jenő Az utolsó éjszaka című játékfilmje 1917-ben készült, a némafilm Gitta története, aki sikerrel lép fel egy kabaréban, de mégis boldogtalan, mert távol van a családjától. Élettársa ékszereit, később Gittát is eladja.
A filmet szintén május 3-án 18 órától vetítik a mozi másik termében.
A rendezvény főtámogatója a Balassi Intézet. A mozi működtetői ugyanakkor azt is bejelentették, hogy május elejétől szeptember közepéig nyári program szerint működnek, minden hétfőn zárva tartanak. 120 éve vetítették az első filmet Budapesten, illetve megnyílt az első mozi és nem utolsósorban, hogy a millenniumi ünnepségek alkalmával készült el az első mozgókép Magyarországon.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
szóljon hozzá!