A Pallas-Akadémia és aPolis gondozásában 2000-ben megjelent könyvbenDomokos Géza a Kriterion alapító-igazgatójakéntbeszélte el a Bukarestben alapított könyvkiadó1970–1990 közötti történetét. AKriterion Könyvkiadó azonban pert indított akötetet megjelentető kiadók ellen, mivel a védőborítóvalellátott Igevár kötéstábláján(belső borítóján), majd a fejezetcímekelőtt közzétették az erdélyi magyarolvasók által közismert jelképet. Anevezetes kép az évtizedekig a Kriterionnáldolgozó Deák Ferenc grafikus munkája.
Az időközben BukarestbőlKolozsvárra költözött Kriterion keresetéta Hargita megyei törvényszék és amarosvásárhelyi ítélőtáblaegyaránt elutasította, sőt a felperes a LegfelsőbbBíróság által elrendelt perújrafelvételenis veszített alapfokon. Nemrég hozott ítéletébenazonban a Legfelsőbb Bíróság törvénytelennekmondta ki, és törölte a korábbi verdikteket,megállapítva: a Pallas és a Polis megsértettea Kriterionnak a jelkép kizárólagos használatáravonatkozó jogát. A Legfelsőbb Bíróságúgy véli: a vásárlóelkerülhetetlenül a Kriterionnal társítja akötetet, az átlagolvasó ugyanis szokásaszerint fellapozza a könyvet annak megvásárlásaelőtt. A testület a tekintetben is helyt adott a felpereskeresetének, hogy a Kriterion az Állami Szabadalmi ésVédjegyhivatal (OSIM) bejegyzésével rendelkezikjelképe kizárólagos használata fölött.A bíróság szerint a Pallast és a Polistnem menti fel a törvénysértés alól,hogy a Kriterion védjegyengedélye 2000-ben (tehátaz Igevár megjelenésének évében)lejárt, mivel a kiadó már korábbanlépéseket tett a szimbólum levédésérőlszóló OSIM-döntés meghosszabbítására,amelyet 2001-ben jóvá is hagytak.
H. Szabó Gyula, a Kriterionigazgatója helytállónak ésprecedensértékűnek nevezte a végleges ítéletet.Lapunknak elmondta: a bíróság általmegállapított ezer-ezer lejes erkölcsikártérítésre közvetlenül nemtart igényt, ám azt szeretné, ha a kétalperes ugyanebben az értékben iskolai könyvtáraknakadományozna könyveket. Közölte: ha a kétkiadó a jövőben felkérné, valószínűleghozzájárulását adná a szimbólumhasználatához. Tőzsér József, aPallas–Akadémia igazgatója a Krónikánakelmondta: az ítéletet még nem kapta kézhez,de hozzátette: az Igevár újrakiadásakorvalószínűleg nem alkalmazzák a szárnyasjelképet.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.