2009. május 12., 10:522009. május 12., 10:52
A tárlatot Páskándi Géza születésének 70. évfordulója alkalmából még 2003-ban nyitották meg először, s azóta több településen is – így csupán az utóbbi két esztendőben Tokajban, Kolozsváron, Hatvanban, Salgótarjánban és Miskolcon is – bemutatták. A kiállított anyagot 2008 decemberében Muzsnay Árpád EMKE-alelnök szorgalmazására azzal a céllal adományozta a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Partiumi Alelnökségének, hogy a költővel kapcsolatos eredeti dokumentumok hiteles másolatai felhasználásával Szatmárhegyen állandó Páskándi Géza-kiállítást alakítsanak ki a nagyközönség számára.
Mint ismeretes, a helyi önkormányzat megvásárolta a községházával átellenben lévő, volt szövetkezeti épületet, és azt teljesen felújította, így a Budapestről most Szatmárhegyre kerülő anyag a helység újonnan kialakított könyvtárában kaphat elhelyezést. Az EMKE Partiumi Alelnökségének a Petőfi Irodalmi Múzeummal kötött együttműködési megállapodása értelmében a tárlat megnyitását követően a felek szeptember 30-áig visszatérnek a tapasztalatok értékelésére, s azok ismeretében döntenek az emlékkiállítás további sorsáról, esetleges bővítéséről.
Egyébként május 15-én a szatmárhegyi Páskándi-megemlékezés az előző évek hagyományainak megfelelően 19 órakor a költő szülőháza helyén álló emléktáblánál kezdődik. Az ott elkezdődő emlékműsor és koszorúzás a falu központjában álló szobornál folytatódik, majd azt követően kerül sor az emlékkiállítás megnyitására a polgármesteri hivatal épületével szemben található könyvtár épületében.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, a Páskándi Géza Baráti Társaság, valamint a Szatmárnémeti Kölcsey Kör közös rendezvényén a helybeli iskola 24 diákja Páskándi Gézát idéző emlékműsorral lép színpadra az ünnepi eseményt követően, melyen Szatmárhegy polgármestere, alpolgármestere, valamint RMDSZ-szervezetének elnöke is méltatja az évenként ismétlődő megemlékezés s az idén megnyíló állandó kiállítás jelentőségét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.