2009. május 12., 10:522009. május 12., 10:52
A tárlatot Páskándi Géza születésének 70. évfordulója alkalmából még 2003-ban nyitották meg először, s azóta több településen is – így csupán az utóbbi két esztendőben Tokajban, Kolozsváron, Hatvanban, Salgótarjánban és Miskolcon is – bemutatták. A kiállított anyagot 2008 decemberében Muzsnay Árpád EMKE-alelnök szorgalmazására azzal a céllal adományozta a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Partiumi Alelnökségének, hogy a költővel kapcsolatos eredeti dokumentumok hiteles másolatai felhasználásával Szatmárhegyen állandó Páskándi Géza-kiállítást alakítsanak ki a nagyközönség számára.
Mint ismeretes, a helyi önkormányzat megvásárolta a községházával átellenben lévő, volt szövetkezeti épületet, és azt teljesen felújította, így a Budapestről most Szatmárhegyre kerülő anyag a helység újonnan kialakított könyvtárában kaphat elhelyezést. Az EMKE Partiumi Alelnökségének a Petőfi Irodalmi Múzeummal kötött együttműködési megállapodása értelmében a tárlat megnyitását követően a felek szeptember 30-áig visszatérnek a tapasztalatok értékelésére, s azok ismeretében döntenek az emlékkiállítás további sorsáról, esetleges bővítéséről.
Egyébként május 15-én a szatmárhegyi Páskándi-megemlékezés az előző évek hagyományainak megfelelően 19 órakor a költő szülőháza helyén álló emléktáblánál kezdődik. Az ott elkezdődő emlékműsor és koszorúzás a falu központjában álló szobornál folytatódik, majd azt követően kerül sor az emlékkiállítás megnyitására a polgármesteri hivatal épületével szemben található könyvtár épületében.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, a Páskándi Géza Baráti Társaság, valamint a Szatmárnémeti Kölcsey Kör közös rendezvényén a helybeli iskola 24 diákja Páskándi Gézát idéző emlékműsorral lép színpadra az ünnepi eseményt követően, melyen Szatmárhegy polgármestere, alpolgármestere, valamint RMDSZ-szervezetének elnöke is méltatja az évenként ismétlődő megemlékezés s az idén megnyíló állandó kiállítás jelentőségét.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.