2011. január 13., 09:232011. január 13., 09:23
A Hungarofest Nemzeti Rendezvényszervező Nonprofit Kft. égisze alatt működő Égtájak Iroda programigazgatóját, Goldschmied Józsefet decemberben – nyugdíjazása előtt két hónappal – menesztette a Hungarofest élére váratlanul kinevezett Kálomista Imre, aki Rubovszky Ritát váltotta a Hungarofest élén. Darvay Nagy Adrienne – aki szabadúszó színházművészeti szaktanácsadóként vett részt a Vendégségben Budapesten szervezésében – elektronikus levélben tájékoztatta lapunkat a színházi sorozattal kapcsolatos aggodalmairól.
Darvay lapunk megkeresésére elmondta: az még biztos, hogy a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György társulata január 16-án és 17-én két előadással vendégszerepel Budapesten – ahogy azt tervezték –, Szilágyi Ákos Leánder és Lenszirom, valamint Csehov Három nővér című darabját a társulatvezető, Keresztes Attila rendezte.
A két előadást követően, 18-án pedig a Fészek Klubban A kolozsvári úton... címmel beszélget Keresztes Attila színész-rendező-színigazgatóval Darvay Nagy Adrienne, aki attól tart, hogy a tervek közül ez a program lesz az utolsó, amely megvalósul. A színházi szakember egy korábbi interjújában arról számolt be, hogy a Kolozsvári Állami Magyar Színház, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház és a marosvásárhelyi magyar társulat meghívását is tervezték. „Én személyesen nem tudok semmi biztosat a Vendégségben Budapesten sorsáról. A tervekkel kapcsolatban azóta nem kerestek meg az új vezetők, de én úgy érzem, hogy nem lesz folytatás, vagy ha lesz, akkor biztosan nem velünk” – mondta lapunknak Darvay, hozzátéve, hogy nagyon örül annak, hogy a Keresztes Attila munkásságát bemutató előadásokat még sikerül bemutatni a magyar fővárosban.
A sorozat profilja egyébként épp a múlt év végén bővült, hiszen Keresztes egy lengyelországi rendezése is bemutatásra került, a katowicei színházban Witold Gombrowicz Yvonne, burgundi hercegnő című darabját rendezte meg a szatmári színidirektor. Az előadást december 14-én mutatták be Budapesten. Ezzel a szervezők régi terve valósult meg: nemcsak határon túli magyar társulatok munkáját bemutatni a budapestieknek, hanem olyan külföldi előadásokat is, amelyek magyar rendező vagy szerző nevéhez fűződnek – ezért változtatták meg a sorozat címét is Színházi Hungarikumok Fórumára.
Darvay Nagy Adrienne egyébként a váratlan vezetőcserék idején Kolozsváron tartózkodott az Interferenciák fesztivál miatt, később tudta meg, hogy Goldschmied menesztését – akit nemcsak vezető tisztségéből váltottak le, de mindennemű foglalkoztatása megszűnt – átszervezéssel indokolták, mondván, hogy az Égtájak Irodának nincs szüksége külön igazgatóra. Az Égtájak Irodánál Goldschmied helyére egyébként Ablonczyné Szabó Magdát szerződtették, aki a szervezőiroda honlapja szerint nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatárs.
A Hungarofest új ügyvezető igazgatóját, Kálomista Imrét többször is megpróbáltuk elérni, a második próbálkozásra titkárnőjétől tudtuk meg, hogy hivatalos ügyben külföldön tartózkodik. Végül a nemzeti rendezvényszervező iroda sajtókoordinátora, Lelovics Orsolya drótpostán tájékoztatott. „A már eddig is sikeres és népszerű színházi sorozatot természetesen folytatjuk, sőt igyekszünk a továbbiakban minél szélesebb körű közönséghez eljuttatni – olvasható a tájékoztatásban. – Goldschmied József szerepét, érdemeit a határon túli magyarság kultúrájának megismertetésében, népszerűsítésében a Hungarofest új vezetése kiemelkedőnek és elvitathatatlannak tartja.
Az Égtájak Iroda vezetője a Hungarofest új feladataihoz kapcsolódó szakmai koncepcióváltás miatt közös megegyezéssel távozott a Hungarofesttől. A nemzetközi kapcsolatokért, beleértve az Égtájak Iroda tevékenységét is, a továbbiakban A. Szabó Magda felel.” Arra, hogy a Darvay Nagy Adrienne által említett tervek – a kolozsváriak, marosvásárhelyiek és szabadkaiak vendégszereplése – megvalósulnak-e, még nincs válasz, mint ahogy arra sem, hogy a későbbiekben folytatódik-e a tavaly elkezdett projekt: a magyar alkotók nevéhez fűződő idegen előadások, a „külföldi hungarikumok” budapesti bemutatása.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.