Fotó: Biró István
Livia Drãgoi múzeumigazgató tegnap elmondta, idén nemcsak a pénteken kezdődő tíznapos fesztivál rendezvényein gyűjtik az adományokat, hanem helyi üzletembereket is felkeresnek. A kampány tegnap két kiállítással indult: Feleki István fotóművész a Bánffy-palota leromlott állagát mutatja be munkáin, A Palota – ma címmel, a másik tárlaton pedig több művész hatvan felvétele tekinthető meg a város emlékműveiről, utcáiról, tereiről és lakóiról.
Kolozsvár egyik leghíresebb barokk épülete igencsak rászorul a restaurálásra. Termei egy részét nem lehet kiállításokra használni, és a külső falak is leromlott állapotban vannak. A múzeum vezetősége teljes restaurálást tervez, amely összesen 10 millió euróba kerül – jelentette ki Livia Drãgoi, aki szerint ekkora összeget képtelenség egyik napról a másikra előteremteni, és a javítás is hosszú évekbe telik. Egyelőre elkészítették a szükséges megvalósíthatósági tanulmányt, amelyre a megyei önkormányzat – az épület tulajdonosa – 165 ezer lejt fordított 2005-ben. A munkálatok műszaki tervének költségeire 1245 millió lejes összeget különítettek el, amelynek nagy részét már átutalták, a hátramaradt 700 ezer lejes összeget pedig még az idén a múzeum rendelkezésére bocsátják.
A teljes felújítás befejeztével a Bánffy-palota eredeti pompájában tündököl majd. Az alagsori, használaton kívüli helyiségekben egy 200 személyt befogadó multifunkcionális, valamint egy 50 férőhelyes termet rendeznek be, továbbá kávézót. Az adminisztrációs osztályt és a laboratóriumokat a földszintről a 2005-ben felújított tetőtérbe költöztetik, helyüket kiállítótermek veszik át. Az intézményt korszerű szellőző- és riasztóberendezéssel látják el, majd a külső felújítás következik. Az igazgató a helyi hatóságokon, a civil és üzleti szférán kívül a kulturális minisztériumtól is támogatást remél, és a megyei tanáccsal közösen uniós forrásokra pályázna.
A Művészeti Múzeum tavaly 30 ezer dolláros támogatást kapott az Amerikai Egyesült Államok nagykövetségétől a Bánffy-palota erkélyének rendbetételére, a munkálatokhoz még ebben az évben hozzálátnak.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.