2009. február 13., 10:472009. február 13., 10:47
Az emeleti galériában a HMKK legutóbbi, tizenhatodik, oroszhegyi táborában készült pillanatfelvételeket láthatott a közönség; egyetlen témáról – a szilvaszedésről, a szilva ünnepéről és mindarról, ami ezzel jár, például a szilvaízfőzésről, kenyérsütésről. A táborban kirobbanóan jókedvű asszonyokat, férfiakat kaptak lencsevégre a fotográfusok: Ádám Gyula, Balázs Ödön, Balázs Attila, Bálint Zsigmond, Danis János, Erdély B. Előd, Hennig János, Molnár Attila, Szabó Attila, Veres Nándor.
Ádám Gyula csíkszeredai fotóművész most bemutatott Székelyföldi vízkerekek nyomában című albumát már láthatta a vásárhelyi közönség, hiszen 2008 novemberében, a Nemzetközi Könyvvásáron a könyvet a legszebb kötetnek kijáró címmel jutalmazták. A Pro-Print Kiadó és a HMKK közös kiadásában megjelent könyvről Ádám Gyula a Krónikának elmondta, a szélmalmokat látványként örökítette meg, némelyikről sorozat is készült, végigkövette egy-egy malom pusztulását. A szövegíró Cseke Gábor publicistával igen érdekes együttműködésről számolt be a fényképész. „Ő azt várta, hogy én mutassam meg neki a képeket, én meg azt, hogy a már kész szöveghez válogassak fotókat. Aztán mind a szöveg, mind a fotógyűjtemény egyszerre készült el, anélkül, hogy ismertük volna egymás munkáját. Mikor elolvastam a szöveget, azt mondtam: nekem minden részéhez van képem. Azt hiszem, ritka dolog, mikor egy kötet így áll össze” – mesélte Ádám Gyula. Másik fotóalbuma, az Arcpoétika portrékat tartalmaz, amelyek csaknem húsz esztendő alatt készültek.
Bálint Zsigmond fotóművész, aki korábban sokáig a Marosvásárhelyi Fotóklub elnöke volt, a HMKK mind a 16 táborában jelen volt. Most a Lélekőrző falvaim című kötetét mutatta be a vásárhelyi közönségnek, amelyet Ádám Gyula fotográfus és Cseke Gábor újságíró szerkesztett. A kötet főként a HMKK-táborokban készült felvételeket tartalmazza. „A globalizáció lassan eléri, vagy már el is érte a falvainkat, minden megváltozik: a viselet, a szokások, az építkezési stílus” – figyelmeztetett a könyvbemutatón a szerző, akinek fotói azt a világot örökítik meg, amely a szemünk láttára foszlik szét.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.