Fotó: Rab Zoltán
Kortárs angol drámaíró fekete komédiáját mutatja be a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Rareș Budileanu rendezésében.
2017. március 02., 13:302017. március 02., 13:30
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának következő premierje Martin McDonagh A kripli című fekete komédiája Varró Dániel fordításában, Rareș Budileanu rendezésében, az előadást március 9-én, csütörtökön 19.30-tól láthatja a közönség a színház kistermében. Martin McDonagh a kortárs angol nyelvű drámairodalom egyik fenegyereke, darabjait, filmjeit nagy népszerűség övezi. A Kripli című opusz fekete komédia a (beteljesületlen) vágyakról, szerelemről, hőstettekről és barátságról: színes világ erőteljes szereplőkkel és hozzájuk méltó nagy érzésekkel.
Lehet a világ nagy vagy kicsi, csúnya vagy szép, beteg vagy egészséges, a kérdés mégis az: van-e bátorságod ökölre menni vele, bármilyen is legyen? – írta közleményében a társulat. A kripli egy olyan fiú története, aki átlépi saját határait, felülkerekedik az állapotán, és bebizonyítja, hogy bármilyen akadályt legyőz, még akkor is, ha minden ellene van. De vajon sikerül-e valóra váltania az amerikai álmot? Vagy hazaszólítja Inishmaan szigete?
Rareș Budileanu a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Liviu Rebreanu Társulatának színművésze, emellett több előadást is jegyez rendezőként, főként Elise Wilk román és német nyelvterületen elismert fiatal drámaíró szövegeit állította színpadra. Marosvásárhelyen az Egy csütörtökön történt (2010), a Zöld macska (2012), A 701-es szoba (2013) volt látható, legutóbbi még most is szerepel a Liviu Rebreanu Társulat műsorán. A kripli az első közös munkája a Tompa Miklós Társulat színészeivel.
A szereposztásának tagjai: Fodor Piroska, Nagy Dorottya, Tollas Gábor, Galló Ernő, Csíki Szabolcs, Gecse Ramóna, Korpos András, Ördög Miklós Levente, Biluska Annamária, díszlet- és jelmeztervező Andu Dumitrescu, zene: Sasko Kostov. A premiert követően március 11-én, szombaton láthatja a közönség az előadást 19.30-tól. Az előadás román nyelvű feliratozással követhető (Schilodul din Inishmaan, ford. Vlad Massaci és Cristi Juncu).
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!