Különleges élmény. A Nyilas Misi történetéből készült musicalt szeptember 30-án mutatja be a szatmárnémeti Harag György Társulat
Fotó: Tibor Jäger/Harag György Társulat
A Légy jó mindhalálig című regény musicalváltozatát mutatja be a hónap végén a szatmári társulat gyerekszereplőkkel Nagy Regina rendezésében. A rendező a Krónikának elmondta, az előadás pozitív hozadékai közé tartozik, hogy az ifjú generációt közel hozza nemcsak a színház, hanem a Móricz-regény világához is.
2022. szeptember 24., 19:372022. szeptember 24., 19:37
2022. szeptember 27., 16:432022. szeptember 27., 16:43
Gyerekszereplőkkel mutatja be a szatmárnémeti Harag György Társulat a Móricz Zsigmond regényéből készült musicalt, a Légy jó mindhalálig című előadást szeptember 30-án. Az előadás rendezője Nagy Regina, aki a Krónika megkeresésére elmondta, izgalommal néznek a közelgő bemutató elé, a produkció gyerekszereplői – összesen 18 kiskamasz – rendkívül lelkesen készülnek.
A Móricz Zsigmond–Kocsák Tibor–Miklós Tibor alkotta musical nagyon sikeres, az 1990-es évektől kezdve nemcsak Magyarországon, de Erdélyben is több társulat játszotta már, például a Kolozsvári Állami Magyar Színház is 2017-ben. A darab azért is nagyon népszerű, mert a gyerekszereplőknek köszönhetően talán többeket vonz a színház világába, mint más előadások.
Nagy Regina elmondta, számára nagyon különleges élmény a produkció előkészítése. „Én mindig is a gyerekelőadásokat szerettem, hozzám azok állnak közel – ezt az is mutatja, hogy én alapítottam a Brighella Bábszínházat. Nagyon szeretek gyerekeknek és gyerekekkel is dolgozni.
hiszen ezt a fajta tisztaságot egy rendező senki mástól nem kapja meg, csak a gyerekektől” – mondta a rendező. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy azért különleges dolog még gyerekekkel dolgozni, mert bár lassan nyakukon a bemutató, de senki nem idegeskedik, hanem alig várják az élményt, hogy menjenek már be próbálni.
„Nagyon megmozgat mindenkit ez az előadás. Összesen 18 gyerek szerepel benne, Nyilas Misi szerepét kettős szereposztásban két fiú játssza. Hónapokkal ezelőtt kerestük már a gyerekszereplőket, a kiválasztott, 11 és 14 év közötti gyerekek Szatmárnémeti négy iskolájából kerültek ki. A hirdetésre egyébként több lány jelentkezett, mint fiú” – mondta el a rendező.
Arra is kitért, a gyerekek annyira lelkesen állnak a munkához, hogy a próbákról négyórányi munka után sem akarnak hazamenni. „Igazi csapat, tulajdonképpen egy igazi 3. B osztály alakult belőlük ” – mondta Nagy Regina.
Az előadás pozitív hozadékai közé tartozik, hogy az ifjú generációt közel hozza a színház világához, ugyanakkor a Móricz-regény világához is. „Rengeteget olvastam arról, hogy a mai iskolások nem szeretik olvasni ezt a regényt, nyelvezete nehézkes számukra. Ahogy elkezdtük a gyerekekkel együtt elemezni a történetet és a szereplőket, kezdték megszeretni, és ma már ott tartunk, hogy azt mondtam nekik: a magyarórát már ti is megtarthatnátok a Légy jó mindhaláligból, hiszen minden szereplőt, minden mozzanatot végigelemeztetek” – mondta a rendező.
„Érdekesség, hogy betettem egy plusz szereplőt a történetbe, a karakter egyfajta keretjáték, aki végig jelen van, mint egy rezonőr. Ő a felnőtt. Gondolkoztunk azon, hogy a felnőtt Nyilas Misi figurája legyen, vagy a Móriczé, hiszen a kettő gyakorlatilag ugyanaz: önéletrajzi a regény, amelyet eredetileg nem is gyerekeknek szánt, hanem felnőtteknek a megalázott gyermeki őszinteségről, tisztaságról” – ecsetelte Nagy Regina.
Nagy Regina rendező (középen) azt vallja, mindig szeretett gyerekekkel, gyerekeknek dolgozni
Fotó: Tibor Jäger/Harag György Társulat
Kérdésünkre arról is beszélt, hogy a darab nagyon sok mindenről szól, de ő azt a fő üzenetet választotta ki, hogy a felnőtteknek vigyázniuk kell, mit mondanak a gyerekeknek, hogyan nevelik őket, hogy vegyék emberszámba őket, hiszen az ő kezükben van a jövőnk.
„Az előadásban hangsúlyosan megjelenik a Föld szimbóluma is, kis világító földgömbökkel, a lámpákon Föld-térképekkel, ezek is a jövőnket jelképezik, arra utalva, hogy próbáljunk felnőttként kicsit másként csinálni dolgokat ” – fejtette ki Nagy Regina.
Az előadásban a társulat 17 színésze lép fel, a zenéről a rendező azt mondta, hogy nagyon megragadó, fülbe mászó dallamok csendülnek fel. A látványvilágról szólva elmondta, a reális elemek közé szürreálisak is vegyülnek.
Én így vagyok a munkámban: a reál színház mellé mindig teszek valamit, ami kicsit szürreális. Ez a történet a felnőtt visszaemlékezése is lehet, egy álom, és a végén, amikor a tárgyalás zajlik, akkor már teljesen szürreálissá válik, felemelkednek a falak” – mondta a rendező.
Nyilas Misi szerepét Schvarczkopf Tamás és Jankó Szép Tamás alakítja, a főbb
felnőttszerepekben Gaál Gyula, Péter Attila Zsolt, Bodea Gál Tibor, Frumen Gergő, Diószegi Attila, László Zita, Laczkó Tekla, Budizsa Evelyn, Méhes Kati és Zákány Mihály látható.
Gyerekszereplők: Csúcs Dávid, Butean Daniel, Frigy Péter, Gătina Márk Albert, Jakab Ádám, Kárpinszki Benedek, Kovács Szofia, Lengyel Szilárd, Nagy Máté, Nagy Regina, Németi Nóra, Pap Máté, Sebő Kata, Szabó Bence, Tempfli Hanna és Váradi Milán. A díszlettervező Fornvald Gréti, a jelmeztervező Bandura Emese, a zenei vezető Manfrédi Annamária, a koreográfus Gabriela Tănase és Szabó Franciska.
Kortárs társadalmi tükör
A Légy jó mindhalálig című musical színpadra vitele egy színházban mindig valami ismeretlent, új kihívást, érzelemdús próbafolyamatot, rácsodálkozást, örök élményt jelent. Igazi ünnep ez, mert amellett, hogy ilyenkor gyermekekkel telik meg a színpad, a mű maga a magyar irodalom alapköve – olvasható az előadásról a szatmári színház ismertetőjében. Móricz Zsigmond művében az örök emberi tisztaságot, az ösztönös jót egy gyermek személyében formálja meg, őt állítva szembe az elvakult „hatalmasok” világával. Nyilas Misi kollégista kisdiák megfelelni vágyása, megváltozott külsőségekkel ugyan, de ma is jelen van egy iskolás gyermek életében, hiszen mint kortárs társadalmi tükör, az iskola és a társak állandó próbák elé állítják a gyermeki hitet. A Nagy Regina által rendezett előadásban a gyerekek állnak a középpontban, de a felnőtteknek is szól. Vészcsengő, ha úgy tetszik: ne nézd le a jövőt, mert felnőttként most áll hatalmadban jól dönteni.
Énekművészeket, karmestert, balettművészt, hangszerművészt és műszakos munkatársat is díjazott a Kolozsvári Magyar Opera.
Szeptember 27–29. között Gyulán és környékén rendezik meg a Muzsikál az erdő programsorozatot. Nagyvárad idén is bekapcsolódik a népszerű rendezvénybe.
Bukarestben, a Román Nemzeti Művészeti Múzeumban nyílik kiállítás Soó Zöld Margit 2022-ben elhunyt kolozsvári művész alkotásaiból.
A Szatmárnémeti Harag György Társulat ismét külön repertoárral készül a nagybányai közönség számára.
Árpád-házi királyok történetével érkezik Kolozsvárra a szombathelyi Mesebolt Bábszínház – közölte a szervező Puck Bábszínház.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata kapta a legtöbb díjat a Színházi Kritikusok Céhének keddi budapesti díjátadóján.
A legismertebb operett és musical betétdalok csendültek fel vasárnap este a kincses városban az Operettissimo együttes és díszmeghívottjai előadásában. A műsort megelőzően megkérdeztük a közönséget, hogy miért szereti ezt a műfajt.
Idén különösen erős lesz a Filmtettfeszt dokumentumfilmes „fejezete”: hét nagyon különböző, de témaválasztásában és megvalósításában egyformán izgalmas, egész estés alkotást vetítenek.
Vonal mágia címmel Részegh Botond csíkszeredai festő- és grafikusművész munkásságát bemutató tárlat nyílik október elején a szegedi Reök-palotában – tájékoztatta Kertész Lilla, az összművészeti központ sajtóreferense pénteken az MTI-t.
Operanapokkal, székelyföldi turnéval és a Vidnyásznszky Attila által rendezett Bánk bán című előadás bemutatójával várja közönségét a közeljövőben a Kolozsvári Magyar Opera.
szóljon hozzá!