Fotó: A szerző felvétele
2009. július 29., 10:342009. július 29., 10:34
A marosvásárhelyi Kultúrpalotában a Romániai Képzőművészek Szövetsége és a Megyei Múzeum együttműködésével szervezett kiállítás afféle ízelítőt kíván nyújtani a design sokszínű és változó világáról. A galéria földszintjén nemcsak jól megférnek egymás mellett, de hatásos kontrasztot keltenek az egymás mellé helyezett múzeumi tárgyak és a modern technika vívmányai. Egy vitrinben láthatjuk dédszüleink gramofonját és a modern CD-lejátszót, a középkori lovagi sisakot és a motoros bukósisakot, a karizmokat igénybe vevő, régi szenes vasalót és mai utódját, a múlt század eleji fényképezőgépet és a legmodernebb digitális fotókészüléket.
A terem közepén pedig egymás mellett áll a fából és vasból készült motorbicikliszerű kerékpár és a vadonatúj Suzuki versenymotor. A terem hátsó felében az ipari formatervezők mutatják be alkotásaikat különböző dobozok, bútorok, vagy akár hangszerek terveivel. Az emelet a főszervező Novák Józsefé. A múzeum munkatársa, az 54 éves ipari formatervező sokoldalúságáról győzi meg a látogatót. A heraldikusként és zenészként is számon tartott művész ezúttal nemcsak a már országot-világot megjárt címereivel, pajzsaival és zászlóival kápráztatja el a nagyérdeműt, hanem technikák sokaságát felsorakoztatva igazolja kreativitását és tehetségét.
„Azoknak, akik esetleg még nem tudták, vagy nem nézték ki belőlem, meg akartam mutatni, hogy festeni is tudok” – mondja nevetve a Kolozsváron végzett képzőművész, majd komolyra fordítva a szót, hozzáteszi, hogy ipari formatervezői tapasztalatát felhasználva, különböző technikákat próbált ötvözni munkáiban. Így fér meg egymás mellett a textil- és kolázstechnika, az aranyfóliázás, a japán stílusban készült grafika, a festett spriccolás, a hologram-technika, a neszkávéval festett lovacska vagy a valószerűtlen mértani alakok. Végül egy különleges önarcképpel is találkozhatunk, mely lényegében egy fejnagyságú ujjlenyomatból kiszűrődő arc, alatta meg Novák József bárkódba foglalt személyi száma. A marosvásárhelyi tárlat e hónap végéig látogatható.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.