Fotó: A szerző felvétele
2009. július 29., 10:342009. július 29., 10:34
A marosvásárhelyi Kultúrpalotában a Romániai Képzőművészek Szövetsége és a Megyei Múzeum együttműködésével szervezett kiállítás afféle ízelítőt kíván nyújtani a design sokszínű és változó világáról. A galéria földszintjén nemcsak jól megférnek egymás mellett, de hatásos kontrasztot keltenek az egymás mellé helyezett múzeumi tárgyak és a modern technika vívmányai. Egy vitrinben láthatjuk dédszüleink gramofonját és a modern CD-lejátszót, a középkori lovagi sisakot és a motoros bukósisakot, a karizmokat igénybe vevő, régi szenes vasalót és mai utódját, a múlt század eleji fényképezőgépet és a legmodernebb digitális fotókészüléket.
A terem közepén pedig egymás mellett áll a fából és vasból készült motorbicikliszerű kerékpár és a vadonatúj Suzuki versenymotor. A terem hátsó felében az ipari formatervezők mutatják be alkotásaikat különböző dobozok, bútorok, vagy akár hangszerek terveivel. Az emelet a főszervező Novák Józsefé. A múzeum munkatársa, az 54 éves ipari formatervező sokoldalúságáról győzi meg a látogatót. A heraldikusként és zenészként is számon tartott művész ezúttal nemcsak a már országot-világot megjárt címereivel, pajzsaival és zászlóival kápráztatja el a nagyérdeműt, hanem technikák sokaságát felsorakoztatva igazolja kreativitását és tehetségét.
„Azoknak, akik esetleg még nem tudták, vagy nem nézték ki belőlem, meg akartam mutatni, hogy festeni is tudok” – mondja nevetve a Kolozsváron végzett képzőművész, majd komolyra fordítva a szót, hozzáteszi, hogy ipari formatervezői tapasztalatát felhasználva, különböző technikákat próbált ötvözni munkáiban. Így fér meg egymás mellett a textil- és kolázstechnika, az aranyfóliázás, a japán stílusban készült grafika, a festett spriccolás, a hologram-technika, a neszkávéval festett lovacska vagy a valószerűtlen mértani alakok. Végül egy különleges önarcképpel is találkozhatunk, mely lényegében egy fejnagyságú ujjlenyomatból kiszűrődő arc, alatta meg Novák József bárkódba foglalt személyi száma. A marosvásárhelyi tárlat e hónap végéig látogatható.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.