Novák József ujjlenyomatportréja

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Három kiállítás egyben – így jellemezte a nyári kánikula ellenére meglepően jó látogatottságnak örvendő Art & Design képzőművészeti tárlatot ötletgazdája és szervezője, Novák József ipari formatervező.

Szucher Ervin

2009. július 29., 10:342009. július 29., 10:34

A marosvásárhelyi Kultúrpalotában a Romániai Képzőművészek Szövetsége és a Megyei Múzeum együttműködésével szervezett kiállítás afféle ízelítőt kíván nyújtani a design sokszínű és változó világáról. A galéria földszintjén nemcsak jól megférnek egymás mellett, de hatásos kontrasztot keltenek az egymás mellé helyezett múzeumi tárgyak és a modern technika vívmányai. Egy vitrinben láthatjuk dédszüleink gramofonját és a modern CD-lejátszót, a középkori lovagi sisakot és a motoros bukósisakot, a karizmokat igénybe vevő, régi szenes vasalót és mai utódját, a múlt század eleji fényképezőgépet és a legmodernebb digitális fotókészüléket.

A terem közepén pedig egymás mellett áll a fából és vasból készült motorbicikliszerű kerékpár és a vadonatúj Suzuki versenymotor. A terem hátsó felében az ipari formatervezők mutatják be alkotásaikat különböző dobozok, bútorok, vagy akár hangszerek terveivel. Az emelet a főszervező Novák Józsefé. A múzeum munkatársa, az 54 éves ipari formatervező sokoldalúságáról győzi meg a látogatót. A heraldikusként és zenészként is számon tartott művész ezúttal nemcsak a már országot-világot megjárt címereivel, pajzsaival és zászlóival kápráztatja el a nagyérdeműt, hanem technikák sokaságát felsorakoztatva igazolja kreativitását és tehetségét.

„Azoknak, akik esetleg még nem tudták, vagy nem nézték ki belőlem, meg akartam mutatni, hogy festeni is tudok” – mondja nevetve a Kolozsváron végzett képzőművész, majd komolyra fordítva a szót, hozzáteszi, hogy ipari formatervezői tapasztalatát felhasználva, különböző technikákat próbált ötvözni munkáiban. Így fér meg egymás mellett a textil- és kolázstechnika, az aranyfóliázás, a japán stílusban készült grafika, a festett spriccolás, a hologram-technika, a neszkávéval festett lovacska vagy a valószerűtlen mértani alakok. Végül egy különleges önarcképpel is találkozhatunk, mely lényegében egy fejnagyságú ujjlenyomatból kiszűrődő arc, alatta meg Novák József bárkódba foglalt személyi száma. A marosvásárhelyi tárlat e hónap végéig látogatható.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 04., vasárnap

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői

Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői
2025. május 02., péntek

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat

Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat
2025. május 01., csütörtök

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”

A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”
2025. május 01., csütörtök

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?

A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?
2025. május 01., csütörtök

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron

Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron
2025. április 29., kedd

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en

Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en
2025. április 29., kedd

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán

Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán
2025. április 28., hétfő

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken

A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken
2025. április 27., vasárnap

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést

A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést
2025. április 25., péntek

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata

Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata