A szocializmusban megjelent Dolgozó Nő fotóit is feleleveníti a kiállítás
Fotó: Minerva Archívum
A nő ábrázolása – ideológia és valóság között – a Dolgozó Nő oldalain – ez a címe annak a kiállításnak, amely pénteken nyílik meg Kolozsváron. A tárlat az 1945 és 1989 közt megjelent folyóirat szerkesztőségébe érkezett levelek egy részét is felsorakoztatja.
2022. november 17., 20:402022. november 17., 20:40
2022. november 17., 20:412022. november 17., 20:41
Kedves Bori címmel nyílik interaktív tárlat Kolozsváron a Dolgozó Nő című folyóirat (1945-1989) fotóiból és olvasói leveleiből. A pénteken a Minerva Művelődési Egyesület (Napoca utca 16. szám) terében megnyíló tárlat alcíme az, hogy A nő ábrázolása – ideológia és valóság között – a Dolgozó Nő oldalain. Amint az esemény leírásában olvasható, a Kedves Bori/Dragă Bori című kiállítással lezárul a Kolozsváron szerkesztett Dolgozó Nő folyóirathoz tartozó fotógyűjtemény digitalizálási folyamata.
Ez az új gyűjtemény mintegy 10 000 6x6-os színes dia- és középformátumú képet tartalmaz, és hamarosan elérhető lesz a Minerva Archívum honlapján (www.photoarchive.minerva.org.ro).
Amint a szervezők közlik, a digitalizálási folyamat során több műhelyt szerveztek a fényképek kapcsán azonosított témák köré. A mostani kiállításban a műhelymunkák eredményei és a meghívott művészek által az archívumban végzett beavatkozások lesznek láthatók.
Ezen a szerkesztőségi postaládán keresztül különböző problémáikról írtak az olvasók, a lap munkatársai tanácsadással, közvetítői erőfeszítéssel és terepszemlével igyekeztek reagálni. A kiállítás a kiadvány terjedelmes levelezésének csak egy kis, kiválasztott részét használja fel. A Dolgozó Nő volt az egyetlen magyar nyelvű, nőkre összpontosító folyóirat a szocialista Romániában, 1945 és 1989 között jelent meg. 1948 óta a Romániai Demokratikus Nők Szövetsége koordinálta, székhelye Kolozsváron volt.
A szerkesztőbizottságban Berde Mária, Látó Anna, Orosz Irén, Erős Blanka, Turósné Jakab Irma, Márton Len Ilona a szerkesztők között pedig Jordáky Lajos, Marton Lili dolgozott, de munkatársa volt Varró Ilona, Erdélyi Lajos, Nagy Olga, Létay Lajos, Lázár József, Kányádi Sándor, Korda István, Kovács Erzsébet, Panek Zoltán, Szilágyi Júlia, Páll Árpád, Lászlóffy Csaba is. A grafikai tervezés Gy. Szabó Béla, Vernes András és Cseh Gusztáv munkája volt, a folyóirat fotósaként Ioan Miclea-Mihale dolgozott.
A kiállítást előkészítő munkatársak: Miklósi Dénes, Oana Hodade, Răzvan Anton, Öllerer Áron, Jancsik Gergő, Nagy Blanka-Ágnes, Bogdán Farkas. A tárlatmegnyitó meghívottja Blos-Jáni Melinda, Iulia Toma, Claudiu Cobilanschi, Nicoleta Moise, Alina Șerban, Miron-Vilidár Vivien, Matei Bejenaru, Tibori Szabó Zoltán.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!