A Rekettye egyesület munkája néptáncoktatással indult a 2000-es évek elején, azóta is nagy érdeklődés mutatkozik iránta
Fotó: Facebook/Rekettye Kulturális Egyesület
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között. Székely Sára, a civil szervezet elnöke a partiumi városban, valamint a határ menti Vállajon zajló képzéseikről, a gyerekek töretlen érdeklődéséről, soron következő eseményeikről beszélt a Krónikának.
2025. július 28., 08:012025. július 28., 08:01
Folyamatos megújulás, közösségépítés és hagyományápolás: ezek jellemzik a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület munkáját, amely a partiumi régió egyik legszínesebb civil szervezetévé nőtte ki magát 2001-es alakulása óta. Székely Sára, az egyesület elnöke szerint az évek során sikerült egy olyan közösségi erőteret kialakítaniuk, amely egyszerre szolgálja a családokat, gyerekeket, időseket és a hagyományos népi kultúra jövőjét.
„Csak nagyon kicsi helyen tudunk gazdálkodni, ezért folyamatosan megoldásokat keresünk arra, hogy foglalkozásainknak otthont találjunk. Több helyszínen tartunk képzéseket a városban is, mert elég szerteágazó tevékenységiköreink vannak” – mondta a Krónikának Székely Sára.
A Székely házaspár vállaji otthona szolgált helyszínül a júliusi népzenetábornak
Fotó: Facebook/Rekettye Kulturális Egyesület
Mint felidézte, az egyesület életét a néptáncoktatás indította el, de hamarosan helyet kaptak a népzenei műhelyek, kézműves foglalkozások, környezettudatos életre nevelés, nagycsaládos programok és mentálhigiénés foglalkozások is. Hangsúlyozta, céljuk, hogy minden korosztályt megszólítsanak, a legkisebbektől az idősekig.
A tábori programok közül az egyik legnépszerűbb a népzenei tábor, amelyet idén tizenegyedik alkalommal rendeztek meg – immár nemcsak napközis, hanem ott-alvós formában. „A tanítványaink fejlődése és életkora indokolttá tette, hogy itt-alvós formában folytassuk a tábort, és
Korábban Nagykárolyhoz tartozott, ez volt a vásári központja, és ugyanúgy svábok lakták, mint városunkat, így a kapcsolat természetesnek hatott” – magyarázta a néprajzkutató.
Kézműves foglalkozások is helyet kaptak a táborban
Fotó: Facebook/Rekettye Kulturális Egyesület
Rámutatott, a vállaji otthon mára mesebeli birodalommá vált a gyerekek számára: a házat Tündérlaknak, a csűrt Zengőcsűrnek, a dombos kertet Üveghegynek nevezték el. A gyerekek sátrakban alszanak, és közösen alakítják a közösségi tereket. A helyiek és szomszédok nyitottságának köszönhetően a tábori oktatások teraszokon is zajlanak, így az egész falu szinte bekapcsolódik a tábor életébe.
„Évente hét tábort szervezünk, Vállajon kettőt, Nagykárolyban is néhányat, és vándortáboraink is vannak. A nagycsaládosokkal minden évben új helyszínt fedezünk fel, a senior néptánctábor is mindig új közegben zajlik” – sorolta Székely Sára. Az idei nagy zenetábor 80 résztvevővel zajlott, ebből 60 gyermek vett részt az oktatáson. A résztvevők között rendszerint magyarországiak is vannak, Nyíregyházáról, Mátészalkáról is érkeznek vendégek, ám a táborokat tudatosan kis létszámmal szervezik, hogy a családias légkört és az egységes közösséget megőrizzék.
Vendégoktatók tanították a diákokat
Fotó: Facebook/Rekettye Kulturális Egyesület
A nyári szezon után folytatódik a néptánc- és népzenei oktatás, a kézműves foglalkozások, valamint az egyesület több nagy rendezvénye is. Ősszel például huszonkettedik alkalommal rendezik meg a táncháztalálkozót, de készülnek egy különleges székely találkozóra is, amelyre minden, Nagykárolyban élő székely származású fiatalt és időst várnak. E program célja a székely hagyományok újrafelfedezése és ápolása.
„Folyamatosan vendégoktatókkal dolgozunk, az volt a kezdeti elképzelés, hogy a legjobb oktatókat hívjuk meg Magyarországról, Erdélyből, a Partiumból. Az a célunk, hogy a tanítványaink maguk is oktatókká váljanak” – fogalmazott az elnök, aki néprajzkutatóként az egyesület jövőjének stratégiai irányait is alakítja.
A Nagykárolyi Ifjúsági Népzenei Találkozón is részt vettek a rekettyés tanítványok
Fotó: Facebook/Rekettye Kulturális Egyesület
A táborokban és a tanév során működő népzenei műhelyek mellett néptáncegyüttesük több generációt ölel fel, és működnek vonós zenekaraik, citeracsoportjaik is. Az egyesület elérhetőségei a hivatalos honlapon és Facebook-oldalon is szerepelnek, az érdeklődők itt jelentkezhetnek a különböző programokra, táborokba.
Az egyesület XI. Gyermek és Ifjúsági Néptáncfesztiváljának a nagykárolyi Károlyi-kastély adott otthont
Fotó: Facebook/Rekettye Kulturális Egyesület
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!