Fotó: A szerző felvétele
2009. július 22., 10:152009. július 22., 10:15
Stan Katalin zenekritikus, a román közszolgálati rádió zenei szerkesztője már a második mesterképző tábort szervezi Árkoson. „em könnyű megszerezni a pénzt egy ilyen jellegű képzésre, hiszen egy mesterképző külföldön hozzávetőleg 900 euróba kerül” – magyarázta Stan Katalin. A részt vevő fiatalok a költségek töredékét állják, 1200 lejt kellett befizetniük a kéthetes táborra. A kiadásokat a művelődési minisztérium és az előadóművészek szövetsége fedezi. A 21 részt vevő fiatal hegedűs 10 és 24 év közötti, hazai művészeti líceumok diákjai és zeneakadémisták, de többen érkeztek Németországból, és egy Los Angelesben élő japán kislány is eljött. Mindannyian hazai és nemzetközi versenyek, olimpiászok résztvevői, díjazottai.
„A táborban való részvétel feltétele az volt, hogy a fiatal művész ismerje jól a művet, amelyet a táborban tökéletesíteni, csiszolni akart. A mesterképzőt azért kezdeményeztem, hogy a világszerte elismert és megbecsült hegedűművész és tanár, a 83 éves Ştefan Gheorghiu átadhassa hatalmas tudását a fiataloknak” – mondta a Krónikának Stan Katalin. A galaci származású Ştefan Gheorghiu és zongoraművész testvére, Valentin Gheorghiu csodagyerekek voltak, a harmincas években George Enescu, a világhírű zeneszerző támogatásával jutottak el a párizsi zenekonzervatóriumba. Ştefan Gheorghiu nevét az egész világon ismerik, tanítványai híres zenekarokban hegedülnek, vagy nagynevű konzervatóriumokban tanítanak, hazájában viszont nem mindig ismerik el érdemeihez méltóan, hangsúlyozta a táborszervező zenekritikus. A mesterképző másik tanára a bonni Beethovenről elnevezett zenekar első koncertmestere, Liviu Câşleanu, aki nemcsak kitűnő művész, hanem türelmes és jó humorú pedagógus.
Fia, Sebastian Câşleanu, aki a kölni zeneiskola végzőse, besegít az oktatásba. A táborba egy zongora-modult is beiktattak, a hegedűsök játékát kísérő Olga Babadjan zongoraművésznő foglalkozott két tanítvánnyal. A tábor végén két résztvevő ösztöndíjat is kapott, amelyet Iosif Sava zenekritikus, illetve Ada Brumaru zenetudós özvegye ajánlott fel.
A fiatal művészek játékát a helybeliek is élvezhették, hiszen a két hét alatt a sepsiszentgyörgyi evangélikus templomban és az árkosi unitárius templomban is felléptek, ugyanakkor a Szentkereszthy-kastélyban hétfőn és tegnap zárókoncerteken mutatták be tudásukat. Stan Katalin elmondta, a mesterképzőt jövőre is szeretné megszervezni.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.