Fotó: MTI
Tizennégy romániai megyéből, számos magyarországi településről, valamint Németországból, Svédországból, Szlovákiából, Belgiumból, Angliából, Írországból is jelezték, hogy bekapcsolódnak a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár főszervezésében február 21-én tartandó nemzetközi felolvasómaratonba, amelyen a száz éve született Szabó Magda műveiből olvasnak fel.
2017. február 18., 20:202017. február 18., 20:20
Csütörtök délig mintegy 25 800 személy jelezte, hogy részt vesz a rendezvényen. Arad, Bákó, Beszterce, Bihar, Brassó, Fehér, Kolozs, Kovászna, Krassó-Szörény, Maros, Szatmár, Szilágy, Temes megyeiek is bekapcsolódnak, Hargita megyéből összesen 14 927-en, Maros megyéből 4600-an. A Marosvásárhelyi Rádió is csatlakozik a kezdeményezéshez, színészek, irodalomtörténészek részvételével. Bihar megyéből 1700-an, Kovászna megyéből pedig 1300-an csatlakoztak, Magyarországról Egerből, Vácról, Gödöllőről, Királyhegyesről, Csanádpalotáról, Debrecenből, Bajáról, Nagyhalászról, Albertirsáról és Budapestről több mint ezerötszázan olvasnának a maraton napján.
A csíki megyei könyvtár által évről évre megszervezett felolvasómaraton rendkívül népszerűnek bizonyul, intézmények, egyesületek, olvasókörök, baráti társaságok tagjai és egyéni felolvasók is csatlakoznak. A rendezvény központi helyszíne a Kájoni János Megyei Könyvtár – itt délelőtt tíz és délután hat óra között olvasnak fel, de bárhol megtartható a felolvasás, osztálytermekben, klubokban, akár otthon is. A szervezők kérik a résztvevőket, előzetesen jelentkezzenek be a rendezvényre. A korábbi évekhez hasonlóan a felolvasók névre szóló könyvjelzőt kapnak ajándékba.
A feliratkozás online módon történik, a jelentkezési űrlap a Kájoni János Megyei Könyvtár honlapján tölthető ki. Szabó Magda (1917–2007) Kossuth-díjas magyar író, költő, műfordító, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja volt. Regényei számos országban és nyelven megjelentek. Életművében bármely korosztály találhat magának kedvére valót, témái egyetemesek, a világ bármely pontján élő olvasóhoz szólnak. Az eredetileg költőként induló Szabó Magdának 1958 után jelentek meg regényei, drámái. A Freskó és Az őz című regények hozták meg számára az ismertséget. Számos önéletrajzi ihletésű regényt írt, az Ókút, a Régimódi történet és a Für Elise saját és szülei gyermekkorát, valamint a 20. század elejének Debrecenjét mutatja be. Sok írása foglalkozik női sorsokkal és kapcsolataikkal, például a Danaida, Az ajtó vagy a Pilátus.
A Kárpát-medence magyar népi dallamait és hangszereit ismerhetik meg a gyerekek a nemrég megjelent, Kodály és a cifra palota című zenélő könyvben. Tapolczai-Zsuráfszky Lilla szerző friss és korábbi kötete céljáról, a népművészeti összefogásról beszélt.
Átadta a 2023/2024-es évad művészeti díjait a pénteken tartott évzáró társulati gyűlésen a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Karácsony másodnapja Szent István, az első vértanú és az egyik leggyakoribb magyar férfinév napja.
December 29-én lesz a Semmelweis Ignácról szóló magyar film országos tévépremierje a Dunán – jelentette be a közmédia.
Dokumentumfilm készül Zalatnay Saroltáról és Mádl Ferencről is. Hét filmterv gyártását támogatja a Nemzeti Filmintézet Televíziós Döntőbizottsága.
A Viktória című operett nyílt próbájával kötötték egybe a nagyváradi Szigligeti Színház évértékelőjét. A nagyváradi színház társulata a debreceni színházzal közösen mutatja be év végén a Viktória című operettet.
Közös ünnepi hangolódásra hívja az érdeklődőket az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány, több erdélyi településen lép fel három magyarországi művész.
Sepsiszentgyörgyön mutatják be csütörtökön a Székely identitásépítés a 19–20. században című kötetet, az eseményen előadást tart dr. Bárdi Nándor történész kutatóprofesszor. A székely identitásépítés különféle vetületeit vizsgálja a kiadvány.
A Moldovai Köztársaság fővárosában Tapasztó Ernő, az Aradi Kamaraszínház vezetője rendezett Molnár Ferenc-darabból előadást december elején. Ez volt az első alkalom, hogy magyar rendező állított színpadra darabot Kisinyovban.
Lohinszky Loránd színművész (1924-2013) születésének századik évfordulója alkalmából eseménysorozatot szervez a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem. Kiállítás is nyílik Lohinszky Lorándról.
szóljon hozzá!