Az érdeklődő ifjaknak BéresLászló színházigazgató rövidismertetőt tartott a színházakban használatosműszaki berendezésekről. Kézbe vehették,kipróbálhatták a mikrofonokat, sőt komolyfeladatot kaptak: nekik kellett felolvasni Parti Nagy Lajos költőünnepi üzenetét. Ráadásul prima vistaolvasást „rendezett” az igazgató-rendező, ígya diákok azt is megtapasztalhatták, milyen érzésa színésznek, amikor egy rendezvény előttkezébe adnak egy ismeretlen szöveget azzal a kéréssel:„Művész úr, olvassa fel!”
Kipróbálhatták arivaldafényt is viccmondás közben, ésnagyobb derültséget okozott a hangtechnikusvisszhangeffektusa, mint maga a poén. Ezutánbetekintést nyerhettek a délután előadásrakerülő Magyar Elektra című előadáspróbafolyamatába is, két jelenet erejéig.Barabás Árpád szellemes előadása révénmegismerhették azokat a problémákat, amelyekkela színészek a produkció létrejöttesorán szembesültek. „Egy előadásban általábanegy szerepet játszik a színész, a MagyarElektrában ehhez képest többen jelenítenekmeg egy figurát” – magyarázta Barabás, aki aszerep megformálását házépítéshezhasonlította. Utána viccesen hozzáfűzte: „igaziházat viszont nem fog építeni soha egy színész,hiszen annyira kevés a fizetés, hogy abból errenem futja.”
Kérdéseikből kiderült:a diákok leginkább arra voltak kíváncsiak,mennyi idő alatt képes elsajátítani a színészegy szöveget, és hogy van-e valami jó trükk agyors szövegtanulásra. Lelombozódva vettéktudomásul, hogy a színészi munka soránis, akárcsak az iskolában „az ismétlésa tudás anyja”. Nagy derültséget okozott aBarabás Árpád vezényletévelrögtönzött Kukta-bukta koncentrációsjáték: a két csoportra osztott diákoknakfigyelniük kellett az elhangzó szövegre, a kukta ésbukta szavak elhangzásakor pedig le kellett hajolniuk.
A Figura StúdióSzínházban jelenleg is problémát jelent aszínházterem, öltöző és próbatermekkifűtése. A szűkös költségvetésbőla színészek gázsijára, ezenkívülcsupán egyetlen bemutatóra futotta. A társulatnaknincsen autóbusza, ami elengedhetetlen a kiszállásokhoz.Szolgálati lakásokkal sem kényeztetik el afigurásokat: három színész lakik egynégyszobás lakásban, amelynek bérétvállalkozók fedezik.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.